- 24 Kasım 2019

Mısır'da İlk Kez Bulundu! Firavunlar Dönemine Ait

Mısır'da meydana getirilen arkeolojik kazılarda Firavunlar dönemine ait kedi heykelleri ve mumyaları bulunmuş oldu.

mask

Mısır'da meydana getirilen arkeolojik kazılarda Firavunlar dönemine ilişik kedi heykelleri ve mumyaları bulunmuş oldu.

Mısır zamanı Eserler Bakanı Halid el-Anani, Giza kentindeki Sakkara kazı alanında düzenlemiş olduğu basın toplantısında, Firavunlar dönemi müzesi oluşturacak büyüklükte bir bulgu gerçekleştirdiklerini söyledi.

 

Anani, kazılarda çeşitli boyutlarda ahşap ve bronzdan yapılmış 75 kedi heykeli ve içinde mumyalanmış kedilerin bulunmuş olduğu hiyeroglif yazılarıyla süslü 25 sandığın çıkarıldığını beyan etti.

Anani, kazılarda çeşitli boyutlarda ahşap ve bronzdan yapılmış 75 kedi heykeli ve içinde mumyalanmış kedilerin bulunduğu hiyeroglif yazılarıyla süslü 25 sandığın çıkarıldığını açıkladı.

Bu sandıklarda 5 tane büyük kedi mumyasının bulunmuş olduğunu belirten Anani, ilk araştırmalarda bu mumyalardan 2'sinin aslan yavrularına ilişkin olması ihtimalinin ağırlık kazandığını bildirdi.

Anani, bu mumyaların aslanlara ilişkin bulunduğunun ispatlanması durumunda ilk kere "aslan mumyası" keşfedilmiş olacağına dikkati çekti.

Anani, kazıda ek olarak Firavunlar döneminde kutsal önde gelen Apis boğası, küçük timsahlar ve eski Firavun tanrılarına ait heykellerle altın masklar ve aslan iskeleti bulunduğunu kaydetti.

Mısır'da yerli ve yabancı arkeologlar tarafından meydana gelen kazılarda, binlerce yıllık tarihi eserler ortaya çıkarılıyor.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.