- 16 Ocak 2020

Çaldıran'da Fedakar Öğretmenin Başarısı Hikayesi: 24 Bin Lira Kredi Çekerek Okula Harcadı

30 yaşında dışarıdan eğitimine başladı 50 yaşında sözleşmeli okul öncesi öğretmeni olarak atandı Fedakar sözleşmeli öğretmen Refiye Ceyhan, çektiği 24 bin liralık kredi ile 2 anasınıfını donattı

mask

Van’ın Çaldıran içesin de İran sınırında bulunan Osmanlı İlkokulun’da görev yapan sözleşmeli okul öncesi öğretmeni Refiye Ceyhan, 30 yaşında dışardan ortaokula okumaya başladı 50’sin de öğretmen olarak atandı. 24 bin lira kredi alarak iki okulun ana sınıfına mobilya ve eğitim materyalleri alarak gönülleri fethetti Kaymakamdan onur belgesi aldı.
Çaldıran ilçesinde İran sınırında bulunan Osmanlı İlkokulun’da görev yapan sözleşmeli okul öncesi öğretmeni Refiye Ceyhan (52), 50 yaşın da göreve atanan Türkiye’nin sayılı öğretmenlerinden biri. Geçen yıl İran sınırında bulunan Osmanlı İlkokuluna okul öncesi öğretmeni olarak atanan fedakar öğretmen Ceyhan, çocukların daha kaliteli bir eğitim alabilmeleri için aldığı 24 bin lira kredi ile iki okulun mobilya ve minik öğrencilerin eğlenebilmeleri için eğitim materyalleri aldı. Öğrencin ve velilerin gönlünde taht kuran fedakar öğretmen Refiye Ceyhan 30 yaşında dışardan ortaokul sınavlarına girerek eğitim serüvenine başladı. Yine aynı şekil de liseyi de tamamlayarak sırasıyla Sosyaloji, okul öncesi aile danışmanlığı, oyun terapisi eğitimini aldıktan sonra 2018 yılında Van’ın Çaldıran İlçesi Osmanlı İlkokulunda sözleşmeli okul öncesi öğretmenliğine sözleşmeli olarak atanırken, İlahiyat Fakültesinde eğitimine devam ediyor. Aldığı kredi ile atandığı okulun ve kardeş komşu mahalledeki Sarıçimen İlkokulunda anasınıfını donatan sözleşmeli öğretmen Refiye Ceyhan, Çaldıran Kaymakamı Adem Can ve Belediye Başkanı Şefik Ensari tarafından takdir toplarken , Kaymakam Can’dan yapılan özveriye kayıtsız kalmayarak başarılı öğretmene onur belgesi takdim etti. Kaymakamı Adem Can ve Belediye Başkanı Şefik Ensari, mahalleye giderek fedakar öğretmen ceylan ve okulu ziyaret ettiler.
İran sınırındaki bir anaokulunda görev yaparak fedakarca davranışlarda bulunan öğretmene onur belgesi vererek teşekkür eden Çaldıran Kaymakamı Adem Can, ”Çaldıran Osmanlı İlkokulu anasınıfındayız. Okulumuzu hem ziyaret edip hemde yaptığı bu hizmeti görmeye geldik. Burada çalışan arkadaşları tebrik ediyorum. Ancak bura özel olan bir durum var. Burada eğitim veren hocamız 30 yaşında ortaokula başlayıp eğitim hayatını tamamladıktan sonra ülkemizde kendisini eğitime adamış olması ve kendi maddi imkanları ile bu anasınıfını diyazn etmesi fedakarlık etmesidir. Burası Türkiye’nin en uç noktasının ücra köşesin de yapmış olduğu fedakarlıktan dolayı kendisini tebrik ediyorum” dedi.

Çaldıran Belediye Başkanı Şefik Ensari, ”Türkiye de bir ilk olan fedakar öğretmenimizi yürekten kutluyorum. 30‘unda eğitim hayatına dışarıdan okuyarak başlayıp 50’sinde ise eğitimci olarak ilçemizde göreve başladıktan sonra kendi emeği ile çalışıp aldığı kredi ile anasınıfımızı donatarak geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın eğitimine katkı sunması bizleri duygulandırdı. Ülkemizin bir uç noktası olan İzmir’den gelip İran sınırındaki Osmanlı Mahallemizin bir okulunda bu özveride bulunarak yaptığı takdire şayan davranışın bizim ülke insanlarımızın vatanın her yerinde aynı özveri ile hizmet yaptığının güzel bir örneğidir. Çaldıran Belediyesi olarak eğitime verdiğimiz desteklerimiz devam ederken bu tür güzel çalışmalarda da belediyemiz her zaman eğitimcilerimizin yanında oldu olmaya da devam edecektir” dedi.


50 yaşında ilk ataması yapılan sayılı öğretmenlerden biri olduğunu, 30 yaşında ortaokula başlayıp 50 yaşında ilk ataması yapılan sayılı öğretmenlerden biri olduğunu anlatan fedakar öğretmen Refiye Ceyhan ”Eğitimlere başladığım dönemlerdeki hayalim böylesi bir sınıf hazırlamak vardı. Bu hayalimi gerçekleştirdim. İstanbul’da bulunan büyük kolejlerdeki en iyi sınıflarda bulunan mobilyaları alarak İran sınırındaki Osmanlı Mahallesi’ndeki anasınıfına yerleştirmek nasip oldu. Ben çok mutluyum daha iyisini daha güzelini yapma düşüncelerim var. Çocuklarla beraber daha iyi şeyler yapabileceğimi düşünüyorum. Aldığı kredi hem kendi okulumun hemde komşu mahalledeki okulun anasınıfını donattım” dedi

Kaymakam Adem Canın Fedakar Öğretmene verdiği onur belgesinin ardından hep birlikte çekilen fotoğrafların ardından buradan ayrıldılar


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.