- 01 Şubat 2020

Erciş HDP Gençlik Meclisi Halk Şöleni Düzenledi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Erciş İlçe Gençlik Meclisi Erciş'te halk şöleni düzenledi.Halk şölenine, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ağrı milletvekili Abdullah Koç, Erciş ilçe Eşbaşkanları, yöneticiler, Barış Anneleri ve çok sayıda yurttaş katıldı.

mask

'AĞIR SÜREÇLERDEN GEÇTİK'

Koç, AKP- MHP iktidarının 2015 yılından bu yana HDP’ye ciddi anlamda baskı uyguladığını söyleyerek, “Öyle ağır süreçlerden geçtik ki hala beynimizde yerini koruyor. Bu topraklara barışı getirmek isteyen HDP, AKP’nin oyunlarını çok iyi biliyor. Boyun eğmedik eğmeyeceğiz. Bizi bitirmeye çalışanlar var ama başarılı olamayacaklar. Bu iktidara demokrasi yaramıyor. Bu iktidarın bulunmuş olduğu ortam, demokrasi kaldıracak zemine sahip değildir. Bunlar araştırma yapmayan okumayan bir toplum istiyorlar. Bununla ne mi yapacaklar? Çok ciddi yolsuzluklar, Türkiye’yi ve halklarını soyup soğana çeviriyorlar” dedi.

'ORTADOĞU'DA FAŞİZME KARŞI EŞSİZ MÜCADELE VERİLDİ'

Erciş Gençlik Meclisi üyelerinden Kenan Elçi, Ortadoğu’da faşistlere karşı eşsiz bir mücadele verildiğini dile getirerek, “Çünkü biz onurlu bir yolu kendimize esas aldık. Onurlu bir yaşamda ancak mücadele ile sağlanır. Biz hakikat takipçilerinin yoldaşlarıyız” diye belirtti.

'DİRENMEK İNSANİ BİR EYLEMDİR'

Gençlik Meclisi Üyesi Samet Dama ise, diktatörlerin, direnen halkı terörize etmeye çalıştığını söyledi. Dama, “ Dünya alem biliyor ki direnmek insani bir eylemdir. Faşizm bölünme, ikircilik, ötekileştirme gibi suni söylemler doğurarak kendi kamusallaşmasını inşa ettiği bir süreçte, bizler kol kola halay çekerek birlik ve tek ruhla kurulmuş beraberliğimizi bir kez daha taçlandırmak istedik. Direnerek kendi tarihi dokumuzu, kültürümüzü ve gerçeğimizi yaşattık ve yaşamaya devam edeceğiz. Bizi farklı kimliklerde yaşamaya zorlayan zihniyete karşı verdiğimiz cevap Berxwedan Jîyane oldu ve olmaya da devam edecek” ifadelerini kullandı.

Konuşmalardan sonra gençler, Koma Pel ve Koma Havîn'in şarkılarıyla halay çekerek şöleni sonlandırdı.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.