- 20 Mart 2020

Van’da ‘Kuzuların Sessizliği’ Baharın Gelişi Demek

Van’ın en önemli geçim kaynaklarından biri olan hayvancılık her ne kadar bitme noktasına gelse de, çiftçi için en önemli yaşamsal kaynak olmayı sürdürüyor. Van’da kırsal köylerinde koyunların 2020 yılın ilk ürünlerini vermeye başladı ve yüzlerce kuzu hayata gözlerini açtı.

mask

Van’da hayvancılıktan geçimini sağlayan hayvan besicileri, uygulanan politikalar nedeniyle yaşadıkları olumsuzluklara rağmen, herhangi bir teşvik ya da destek kredisi almaksızın hayvanlarına her türlü bakımı yapıyor. Besiciler için en zor süreç ise koyunların doğurganlık zamanları ve kuzuların büyütülmesi süreci oluyor.

Van’da uzun ve çetin geçen kış aylarında, bölgenin temel geçim kaynağı olan hayvan besiciliği, hava sıcaklığının en düşük olduğu ayların başını çeken Ocak, Şubat ve Mart aylarında oldukça zor koşullarda gerçekleşiyor. Fiyatlarının yüksekliği nedeniyle hayvanlarına saman bile alamayan çiftçilerin zor zamanları baharın gelişiyle yerini verimli ve nispeten daha kolay bir döneme bırakıyor.

Van’da hayvancılık sektöründe en önemli ürünlerinden biri ise nordız ve karakaş koyunu.Karakaş ve Norduz koyun türlerin doğurganlık dönemi başladı. İlkbahar ve sonbahar aylarında yaylalarda güdülen koyunlar, kış aylarında ise yazın çayır ve tarlalardan toplanılan ot ve samanla bakımı yapılan hayvanlar geçim kaynağı olmayı sürdürecek.
Sonbahar aylarında çiftleşen koyunlar aradan geçen 5-6 aylık sürecin ardından doğum yapmaya başladı. Besiciler yeni doğan kuzulara daha iyi bakmak için büyük emek sarf ediyor. Yeni doğan kuzulara daha fazla süt vermek için koyunlara 4 öğün ot ve saman veriliyor. Koyunların doğurganlık süreci ise Nisan ayının sonlarına kadar devam ediyor.

HAYVAN BESİCİLERİ: DİŞİ OLAN KUZULARI KENDİMİZE ALIRKEN, DİĞERLERİNİ SATIYORUZYaz aylarında yaylalarda çobanlık, kış aylarında ise besicilik yapan Cengiz Canbütle isimli yurttaş, “Yazın kuzu ve koyunların peşine gidiyoruz. Kışın koyun, kuzu, davarlara bakıyoruz. Kış olunca koyunlar doğuyor. Onların kuzularına bakıyoruz. Kıştır 3 öğün koyunlara saman ve ot veriyoruz. Bunları yaptıktan sonra yeni doğan kuzularımızı emziriyoruz. Yaz ayına kadar çıkartıp, tekrar yaylara çıkartıp otlatıyoruz. Dişi olan kuzuları kendimize alıyoruz, dişi olamayan kuzuları da satıyoruz” dedi.

‘TEK GEÇİM KAYNAĞIMIZ HAYVANCILIKTIR’

Hem koyunlara hem de kuzulara özel bakım yaptıklarını belirten besicilerinden Nurullah İlhan ise “Bizim Van bölgesi çok soğuk, son baharda koyunların peşine gidiyoruz geçimimizi bununla sağlıyoruz. Sonbaharda koyunları koçlarla çiftleştiriyoruz. Kasım ve Aralık aylarında koyunlarımızı tutuyoruz. Koyunlarımız şubat ayında doğuyor. Bizde doğan ve doğmayan koyunları ayırıyoruz. Doğan koyunlara sade yem veriyoruz” dedi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.