HDP Van Milletvekili Çaldıran'da Öğrenci Ödeneklerini Meclis Gündemine Taşıdı

Van'ın Çaldıran ilçesinde daha önce kaymakamlığın "Engellilik Ödeneklerinde" siyasi ayrımcılık yaptığına iddiası ile soru önergesi veren HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan bu seferde ilçede öğrencilere ödenen cüzi ödemelerde ayrımcılık yapıldığı iddiası ile Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a sordu. Verilen soru önergesi şöyle.

Büyütmek için resme tıklayın

Türkiye’de siyasi etik ve siyasi ayrımcılık tartışmalarının tarihsel geçmişi bulunmaktadır. Etiğe aykırı ayrımcılık içeren düzenlemeler geçmiş dönem iktidarları tarafından da uygulanmıştır. Türkiye’de siyasal ayrımcılık nedeniyle ortaya çıkan birçok tarihsel ve sosyal sorun bulunmaktadır. Bölge, din, mezhep, dil, ırk, renk, cinsiyet, cinsel yönelim, felsefi inanç, siyasi düşünce ve benzeri farklılıklar nedeniyle yapılan ayrımcılıkları önlemek amacıyla şu an yürürlükte olan ceza kanunu bir yaptırım düzenlemiştir. Ancak söz konusu yasa kamu görevlilerinin yaptığı ayrımcılıklar için neredeyse hiç işletilmemiştir. Özellikle “kamuya arz edilmiş bir hizmetin yurttaşlara sunulurken siyasi görüşlerine, oy verdikleri partilere veya yaşam tarzlarına göre farklı muameleler yapılması ayrımcılıktır.

31 Mart 2019 seçimleri sonrasında Van’ın Çaldıran ilçesi başta olmak üzere birçok yerde halkın siyasal tercihlerine göre ayrımcılığa maruz kaldığına ilişkin iddialar kamuoyu gündemine yansımaktadır. Çaldıran’da seçimlerden sonra kamuoyuna yansıyan engelli maaşlarının siyasi ayrımcılık yapılarak kesilmesi durumuna ilave olarak son dönemlerde, çocukların eğitimi için ödenen yardımların ödemelerinde ayrımcılık yapıldığı iddia edilmektedir. Miktarı zaten çok düşük olan ve okula giden öğrencilerin kısmi giderlerini karşılayan bu ödemede siyasi ayrımcılık yapılması hukukla izah edilemezdir.İlköğretim erkek öğrencileri için aylık 35 TL, kız öğrencileri için aylık 40 TL, Ortaöğretim erkek öğrencileri için aylık 50 TL ve kız öğrenci aylık 60 TLolarak ödenen bu miktarın ailelerin sosyo-ekonomik koşullarına göre değil varsayılan siyasal tercihlerine göre belirlendiği iddia edilmektedir.Çaldıran ilçesinde bazı öğrencilerin ödemeleri velilerinin siyasal tercihleri iktidardan yana olmadığı varsayımı ile kesilmiştir.İktidar partisine oy vermedikleri iddiasıyla herkese sunulan bu kamusal hizmetten yararlandırılmama durumu evrensel hukuka, Anayasaya ve yasalara aykırıdır. Kamu görevlilerinin bu ödenekleri dağıtırken yurttaşlara ait bir bütçeden dağıttığı, adil olmaları gerektiği ve mutlaka denetleneceği hatırlatılmalıdır.

Bu bağlamda:

1)         Türkiye genelinde öğrencilere verilen toplam yardım bütçesi ne kadardır? Bu bütçenin ne kadarı Van ve ilçelerine tahsis edilmiştir?

2)         Öğrencilere verilen yardım ödeneklerinin bu yıl ekonomik kriz ve bütçe açığı nedeniyle kısıtlandığı, ödeme yapılan kişilerden elemeler yapılarak bütçe giderlerinin kısıtlandığı iddiası doğru mudur?

3)         Van’ın Çaldıran ilçesinde yıllar itibariyle ödeme yapılan öğrenci sayısı kaçtır? 2019 yılı içerisinde ödemesi kesilen kişi sayısı kaçtır? Kesilme gerekçeleri nelerdir? Bu verilerin önceki yıl görünümü nedir?

4)         Çaldıran Kaymakamlığının veya herhangi bir kamu kurumunun özellikle eğitim gören öğrencilere yönelik bu siyasi ayrımcılık uygulaması hakkında Bakanlığa gelen şikayetler var mıdır?

5)         Mülki amirlerin siyasi saiklerle yurttaşlara yönelik ayrımcılık uygulamalarını önlemek için hangi tedbirleri alıyorsunuz?

6)         İktidar partisinin belediye seçimlerini “sandıkla alamadığı yerlerde” yurttaşlara dönük bu politikalarına benzer uygulamaları yerellerde diğer partiler de yapmakta mıdır? Bu kapsamda kamu hizmetlerinin sunulmasında siyasi saiklerle ayrımcılığın önlenmesi için hangi tedbirlerin alınması planlanmaktadır?

7)         İktidar partisinin seçimleri sandıkla kazanamadığı yerlerde öğrenci ödenekleri dışında kesinti yapılan başka hangi başlıklar (Yaşlılık, dul aylıkları, tarla parası, doğum parası vb.) bulunmaktadır?

 

09 Kasım 2019 Van/ Çaldiran- Gündem --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Van Markaları

Ajans Çaldıran , Van ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (555) 017 44 65
Reklam bilgi