OHAL Düzenlemesi İptal Edildi

AYM, CHP’nin, 7070 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Düzenlemeler Yapılması ile alakalı Kanun’un bazı maddelerinin iptali için yaptığı başvuruyu karara bağladı.

Anayasa Mahkemesi, memurluk ve kamuya girişlerde güvenlik ve arşiv sualşturması şartı getiren yasa maddesini anayasaya aykırı bularak iptal etti. Kararın gerekçesinde, iptal edilen yasa maddesinde “güvenlik soruşturması veya arşiv araştırmasına mevzu edilecek data ve belgelerin neler olduğuna, bu bilgilerin ne şekilde kullanılacağına, hangi mercilerin sualşturma ve araştırmayı yapacağına ilişkin herhangi bir düzenleme yapılmadığı” ifade edildi.

 

Alican Uludağ'ın Cumhuriyet'te yer edinen haberine nazaran AYM, CHP’nin, 7070 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Düzenlemeler Yapılması hakkında Kanun’un bazı maddelerinin iptali için yaptığı başvuruyu karara bağladı. Yüksek Mahkeme, kanunun, kamu görevi ve memuriyete girişte “güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması şartı” arayan düzenlemesinin iptaline hükmetti. Yüksek Mahkeme, “terör suçlarından hükümlü bulunup başka suçtan tutuklu şekilde olanların” cezaevinde avukatları ile yapmış oldukları görüşmelerin kayıt altına alınması, birbirlerine verdikleri belgelere el konulması ve görüşmelerin sınırlandırılmasına ilişkin düzenlemelerin de iptaline karar verdi. İptal sonucunın gerekçesinde, söz konusu kuralla, geçindiren soruşturma ve davalar bakımından müdafi yardımından yararlanma hakkına engelleme getirildiği vurgulandı.

 

‘AVUKATLARA MEN’ İPTAL

 

AYM ayrıca, terör kabahatları ile ilgili soruşturulan müvekkilleriyle aynı kabahattan soruşturma veya kovuşturma geçiren avukatların 1 yıl süresince müdafilikten men edilmesine ilişkin düzenlemeyi de iptal etti. Sağlık Bakanlığına personel alımında sözlü imtihan ve yerleştirmelerle ilgili esasların sağlık Bakanlığı tarafınca belirlenmesi yönündeki kanun maddesinin de iptaline hükmeden Yüksek mahkeme, iptal kararlarının 9 ay sonrasında yürürlüğe girmesini de hüküm altına aldı.

 

Artı Gerçek

30 Kasım 2019 Adana/ Pozanti- Gündem --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Van Markaları

Ajans Çaldıran , Van ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (555) 017 44 65
Reklam bilgi