AK Partili Belediye Eski Bakanın Çatısını Yıktı: Ahsen Unakıtan’ın “Zabıta Beni Tartakladı"

AK Parti'nin ilk Maliye Bakanı olan ve 2016'da ölen Kemal Unakıtan'ın İstanbul ufakçamlıca'daki villasının çatısı, AKP'li Üsküdar Belediyesi tarafınca yıkıldı. Kemal Unakıtan'ın eşi Ahsen Unakıtan, zabıtaların kendisini darbettiğini söyleyip "Bu zulüm son bulmalı" dedi.

Üsküdar Belediyesi, AK Parti’nin ilk Maliye Bakanı olan Kemal Unakıtan’ın, geçmişte kaçak olduğundan çok tartışılan minikçamlıca’daki 3 villasından birinin çatısını kaçak olduğu nedeni öne sürülerek yıktı.Sözcü’den Fatma Vurgun’a mevzuşan Ahsen Unakıtan, polis ve zabıta nezaretinde meydana getirilen yıkım için “Burada 80 tane koruma beni tartakladı. Omuzlarımdan tutarak beni tartakladılar. Bu zulüm son bulmalı” diye isyan etti.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, minikçamlıca’da bahçe olarak aldığı 2 bin 210 metrekarelik araziye ilk villasını 7 Aralık 1983’te yaptı. Yaklaşık 13 yıl sonrasında 1998’de ise ikinci villayı inşa etti. Ancak 1991’de arsanın da bulunduğu bölge naturel SİT alanı duyuru edilmiş olduğu için sonradan yapılan villa kaçak statüsüne girdi. İlk villanın 1999 depreminde zarar görmesi, ikinci villanın da kaçak olması sebebiyle Unakıtan, 2005 senesinde villalarını yıktı. Unakıtan’ın parseline 2006 yılında Üsküdar Belediyesi, İstanbul Büyükkent Belediyesi ve 3 No’lu tabiat Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’nun sonucuyla üç villa yapılabilmesi yolunda izin çıktı. Bunun üzerine Unakıtan, araziye aynı yıl üç villa yaptırdı.

Aradan 13 yıl geçtikten sonra belediye ekipleri, villalardan birinin çatısını imara ve yapı ruhsatına aykırılık bulunduğu nedeni öne sürülerek yıktı.


Kemal Unakıtan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a en yakın isimlerdendi.

Ahsen Unakıtan, villanın çatısında tadilat yaptıklarını belirterek “Dedik ki evi soyalım, çatıyı da yatık halden düz hale getirelim. Gelip bir ölçüm yapılmadı. Sabahın erken saatlerinde buraya 20-30 tane polis arabası, zabıta arabası yolu keserek buraya girdi” diye konuştu.Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’i üç gün önce ziyaret ettiğini özetleyen Ahsen Unakıtan şunları söylemiş oldu: Yıkım kağıdı getirip kapıya yapıştırmışlardı. Kendisine anlattım. Hilmi Türkmen ‘Bakan’ın emri var, İstanbul’da binalar uygun değilse yıkılacak. Bizler de uygun olmayan binaları havadan izliyor ve yıkıyoruz’ dedi. Fakat Bakanımız ben yalıtım yapmak için 40 senedir oturduğum evimi bir tamirata soktuysam ‘Git o binayı yık’ demiyor. Ben bunu Hilmi Türkmen’e izah ettim. Komşu binaların hepsi uygun yapılmış olup da 40 yıl önce meydana getirdiğim evin çatısını düzeltiyorum diye benim çatımı nasıl yıkarsın? Önce bana diyeceksin ki ‘Bunu düzelt.’ Ben bunu üç günde sökemem ki, üç günde düzeltemem ki. Buraya bu kadar harcama yapmışım bu zor günde. Bana bir ay müsaade edeceksin. Bir ayda yıkılsa burası bunun Hilmi Türkmen’e, Üsküdar Belediyesi’ne ne zararı var?”

Ahsen Unakıtan şöyle devam etti: “Eşim rahmetli Kemal Unakıtan, gönül insanıydı. Gece üç buçuğa kadar kapısı açık olurdu. Bir kişiye de ona zulüm yapacak bir davranışta bulunmadı. Recep Tayyip Erdoğan’la 2-3 devre belediyeyi yönetim etti. 1 kuruş almadan, belediyenin lojmanında oturmadan. Ankara’ya davet ettiler, ekonomiyi düzeltsin diye, gitti. İngiltere şilt verdi. ‘Faizleri düşürdnüz, bütçeyi Atatürk’ten sonrasında siz denk hale getirdiniz, enflasyonu indirdiniz’ diye. Doğu’da, Güneydoğu’da köy işleri işe yaramıyor. Bütün her yere kuyu açtı, su götürdü. Böyle bir rahmetlinin eşi bu memlekete emanet. Buna ‘Ahde vefa’ yok mu? Gelip benim apar topar 40 yıllık duvarımı, çatımı yıkıyorsun. Ben şu an rapor almaya gidiyorum. Ayağıma taş düştü. Burada 80 tane koruma beni tartakladı. Omuzlarımdan tutarak beni tartakladılar. Bu zulüm son bulmalı. Bir işçinin kafasına taş düştü, yaralandı. İnsanları itibarsızlaştırma son bulmalı.”Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ulaşamadığını da belirten Ahsen Unakıtan “Benim hiçbir zaman Cumhurbaşkanı’na yetişme gibi bir durumum olmadı. Çünkü çevreını öyle bir zırh sarmış ki… Ben kendisini severim. 1970 yılından beri tanırım. Eşim anlayış müdürüyken kendisini vazifeye çağrı etmişlerdi. Fakat etrafı bugün zırhla çevrili. Aslabir şekilde ulaşamıyorum. Ne korumasına ne kendisine. Ne de kendisi açıp ‘Ahsen yenge nasılsın?’ diyor. Ben nasıl ulaşayım nasıl söyleyeyim? Aslına bakarsanız Üsküdar Belediyesi AK Parti’nin belediyesi.”

siyasal mesajlar da veren Ahsen Unakıtan, “Her şeyde bir hayır vardır ama bütün herkesin söylediği ‘ Türkiye’de artık bir sistem kurulsun.’ Bunu aslabir parti yapamadı maalesef. İki dönem için Batı’daki şeklinde gelinsin. İki dönem vatana millete hizmet yapılsın. Bu bir bayrak yarışıdır. İkiden fazla iktidarda kim olursa olsun kalmasın. Buradan bir vesileyle bütün partilere sesleniyorum. İnsan odaklı olun. 7’den 70’e herkese. Bugün yukarıdan bakın, İstanbul taş yığını. Ama içinde oturan bir insanın 40 yıllık evinin duvarı yıkılmaz. Bu bir zulümdür, zalimce davranıştır.”

Üsküdar Belediyesi yetkilileri ise Ahsen Unakıtan’ın “Zabıta beni tartakladı” iddiasını ise reddetti.

30 Kasım 2019 İstanbul/ Üsküdar- Gündem --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Van Markaları

Ajans Çaldıran , Van ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (555) 017 44 65
Reklam bilgi