Cumartesi Anneleri: Taleplerimiz, Siyasal Ahlak Çağrısıdır

Cumartesi Anneleri 766'ncı hafta açıklamasında 1994'te gözaltına alındıktan sonrasında öldürülen 39 yaşındaki Nihat Aydoğan'ı öldüren sorumluların açığa çıkartılmasını istedi. Aydoğan'ın kızı Nejbir Aydoğan, "Niçin burada olduğumuzu hepimiz biliyor. Ben babamı hiç görmedim. Babamın faillerinin bulunmasını istiyorum" diye mevzuştu.

İçişleri Bakanlığı ve Beyoğlu Kaymakamlığı tarafından Galatasaray meydanında oturma eylemleri yasaklanan Cumartesi Anneleri 766’ncı haftada adalet talepleri için bir araya geldi. Cumartesi Anneleri 1994’te gözaltına alındıktan sonrasında öldürülen 39 yaşındaki Nihat Aydoğan’ı öldüren sorumluların açığa çıkartılmasını istedi. Bu haftaki açıklamaya HDP Milletvekilleri Oya Ersoy, Hüda Kaya, Meral Danış Beştaş, Musa Piroğlu da katıldı.

 

 

 

Açıklamayı gözaltında kayıp yakını Besna Tosun yaptı. Tosun, yaptığı açıklamada, “766 haftadır ısrarla söylüyoruz: İnsan haklarına dayalı siyasetin, hukukun üstünlüğüne dayalı yargının olmayışı Türkiye’nin en temel sorunlarını çözümsüz bırakıyor. Bundan dolayı insan haklarını sistemin merkezine yerleştirecek bir politika ve her türlü siyasal/ideolojik etkiden arındırılmış, hukukun üstünlüğüne dayalı bir yargı sistemi talep ediyoruz” dedi.

 

‘YÜRÜTTÜĞÜMÜZ MÜCADELE MEŞRUDUR’

 

Tosun, 766 haftadır devleti yönetenlere seslendiklerini söyleyerek şöyle mevzuştu: “Bizim hakikate ve adalete erişme hakkımız, siz yokmuş gibi davrandığınız için yok olmaz. Haklarımızı tanımak ve hayata geçirmekle mükellefsiniz. Gözaltında kaybedilen sevdiklerimizin akıbetlerinin açığa çıkarılması ve adaletin sağlanması için yürüttüğümüz savaşım meşrudur. İddia ve taleplerimiz siyasal terbiye çağrısıdır.”

 

Tosun son olarak kayıpların avukatlığını senelerce sürdüren hukukçuları da andı. Tosun, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi ve Şevket Epözdemir’i anarak, “Avukatlarımız tehdit edildiler, katledildiler. Avukatlarımızı saygıyla yad ediyoruz” dedi.

 

‘BABAMI HİÇ GÖRMEDİM’

 

Gözaltında öldürülen Nihat Aydoğan’ın kızı Nejbir Aydoğan da konuştu. Aydoğan, “Niçin burada olduğumuzu herkes biliyor. Ben babamı hiç görmedim. Babamın faillerinin bulunmasını istiyorum” diye mevzuştu.

 

 

 

 

‘BU YASAK TUTUMUNDAN VAZGEÇİN’

 

İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan da bu hafta bir açıklama yaptı. Türkdoğan, Galatasaray meydanındaki yasak kararının kaldırılması için mahkemeye başvurduklarını sadece aylardır verilecek kararı beklediklerini söyledi. Türkdoğan bir an önce karar verilmesini istediklerini söyleyerek şöyle devam etti: “67 haftadır yasaklanan Galatasaray meydanıyla ilgili dava açtık. Hala bir karar vermiş değiller. Bu davanın bir an önce sonuçlanmasını istiyoruz. Galatasaray meydanı bir bellek mekanı. Siyasi iktidara, İçişleri Bakanlığı’na sesleniyorum: Bu yasak tutumundan vazgeçin. Orada oturma eylemimizi gerçekleştireceğiz. Bu adalet arayışımız sonuç alıncaya kadar devam edecek.”

 

Türkdoğan son olarak şunları söylemiş oldu: “Annelerin, yitik yakınlarının bu ısrarlı eylem çizgisi bununla birlikte barış ısrarıdır. Bu bir eşitlik, özgürlük arayışıdır. Camianın vicdani da annelerimizin yanında. Annelerin direnci ve inancı bizlere çok şey öğretti. Bütün bu baskı ortamına karşı direnmeye devam ediyoruz. Çünkü direnmek bir haktır.”

 

AYDOĞAN NASIL KAYBEDİLDİ?

 

39 yaşındaki Nihat Aydoğan Midyat/ doğmuşçay köyünde yaşıyor, çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşıyordu. Korucu olmayı istemeyen doğançaylılar üzerinde yoğun bir baskı vardı. 30 Kasım 1994 tarihinde sabah 05:00 civarı Aydoğan ailesinin evi çok sayıda özel tim, asker ve korucu tarafından basıldı. Nihat Aydoğan dövülerek yataktan kaldırıldı. Elleri ve gözleri bağlı, kanlar içinde önce Midyat Jandarma Karakolu’na, daha sonra da Mardin Jandarma Merkez Komutanlığı’na götürüldü.

 

Onu soran ailesine serbest bırakıldığı söylendi. Ancak Nihat Aydoğan’dan bir daha haber alınamadı. Uzun yıllar sonra Nihat Aydoğan için ailesinin bilgisi dışında nüfus kütüğüne gerçekdışı bir bildirimle “ölü” kaydı düşüldüğü açığa çıktı.

30 Kasım 2019 İstanbul/ Beyoğlu- Gündem --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Van Markaları

Ajans Çaldıran , Van ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (555) 017 44 65
Reklam bilgi