Van'da 13 Yaşındaki Şükran İçin Çağrı: İlik Nakli İçin Onay Ve Kan Bağışı Gerekiyor

İlik nakli olamadığı için 4 aydır hastanede yaşam mücadelesi veren 13 yaşındaki Şükran Demirel, sağlığına kavuşmayı bekliyor. Sıhhat Bakanlığı nakil için meydana getirilen başvuruya hala tasdik vermezken, anne Halime Demirel, “Kızımın yaşamasını ve ilik için onay isterim. Kan verilirse uygun ilik bulunabilir ve kızım da iyileşir” dedi.

Ankara’da 6 yıl önce kemik iliği kanseri (Lenfositler)teşhisi konulmuş olan Şükran Demirel (13) son bir yıldır hastalığının ileri aşama olmasından kaynaklı ilaç tedavisine cevap vermiyor. Şükran 4 aydır Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaşı Tıp Merkezi’nde ilik nakli olmayı bekliyor. Hastane yönetiminin ilik nakli için yaptığı müracaat sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmıyor. Hakkâri’nin Çukurca ilçesine bağlı Yukarı Akkaya (Serespî) köyünde yaşayan aile Şükran’ın tedavisi için Van’a gelmek zorunda.

 

 ‘İlik nakli olmadığı sürece iyileşmeyecek’

 

Şükran’ın yaşıtlarına nazaran gelişiminin geri kaldığını fark etmeleri üzerine Ankara’ya götürdüklerini söyleyen anne Halime Demirel, iki çocuğunun daha ilik kanseri bulunduğunu beyan etti. Doktorların akraba evliliğini sebep olarak gösterdiğini aktaran Halime, “6 yıl önce gelişimleri geri olduğu için kızlarımı Ankara’ya götürdüm 3’üne de ilik kanseri teşhisi konuldu. Kızlarım iyi görünüyordu fakat Şükran son 1 senedir fenaleşti. 6 aydır devamlı hastanedeyiz. Şükran iki ay süresince yatırıldıktan sonrasında taburcu edildi fakat rahatsızlandığı için yine hastaneye getirdik. Şükran’ın vücudu beyaz kan üretmiyor bu yüzden güçsüz düşüyor. Hafta da bir kere beyaz kan veriliyor. Hastanede ilaçlarla ağrıları diniyor fakat iyileşmiyor. Şükran’ın hastalığını ileri evrede olmasından kaynaklı ilaç tedavisi artık yanıt vermiyor” dedi.  “Kızımın ilik nakli olması gerekiyor bunun için de sıhhat Bakanlığı’ndan tasdik alınması gerekti” diyen Halime, “ama ‘iyileşemeyeceği’ nedeni öne sürülerek onaylanmadı. İlik nakli olmadığı sürece de iyileşmeyecek” diye belirtti.

 

‘Kızımı kaybetme korkusu yaşıyorum’

 

“Van’a yetişinceye kadar kızımı kaybetme korkusu yaşıyorum” diyen Halime, tek bir ilacının fiyatının 3 bin TL bulunduğunu aktardı. İlaçların Van’da bulunmadığı için dışardan geldiğini ifade eden Halime, “SGK’nin yüzde 50 karşılamasına karşın vakit süre ödemekte sıkıntı yaşıyoruz. Burada bulunmadığı için dışardan sipariş üzerine geliyor. Kimi zaman bir hafta gecikmeli gelebiliyor” diye kaydetti.  ‘Kan verilirse uygun ilik bulunabilir ve kızım da iyileşir’ öteki çocuklarının da hastalıklarının ilerlemesinden endişe ettiğini dile getiren Halime, “Kızım artık kişisel ihtiyacını karşılayamıyor, yatağa bağlı yaşıyor. Bir an ayrılamıyorum başından, doğrulacak gücü dahi kalmadı. Çok üzülüyorum. Şükran’ın bu durumundan dolayı öteki kızlarımla da ilgilenemiyorum. Diğer kızlarım Şükran’a gore daha iyiler fakat onların da aynı şeyleri yaşayacağından çok endişe ediyorum.  Kızımın yaşamasını ve ilik için onaylama isterim. Kan verilirse uygun ilik bulunabilir ve kızım da iyileşir" dedi. 

 

 

 

Erciş Haber

30 Kasım 2019 Van/ Edremit (Gümüşdere)- Gündem --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Van Markaları

Ajans Çaldıran , Van ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (555) 017 44 65
Reklam bilgi