Ezidi Genç Kadın Kendisini Kaçıran IŞİD'li İle Yüzleşti

Eşwak Haci (19), kendisini kaçırarak zorla istismar eden IŞİD’li Ebu Humam (45) ile 5 yıl sonrasında mahkemede yüzleşti. Ezidi kızı tutuklu sanığa, “Kızın yaşındaydım bana iyi mi kıydın? Sende hiç mi terbiye, vicdan yok?” diye sordu.

Ailesi ile birlikte Esyan Kampı’nda oturan Eşwak Haci, 2014’te IŞİD mensupları tarafınca kaçırıldığında hemen hemen 14 yaşındaydı. Eşwak’ı kaçıran “Ebu Humam” lakaplı Irak’lı Muhammed Reşid, onu 70 gün boyunca onu Şengal’in Rambos köyündeki bir evde alıkoydu. Ezidi kızı daha sonrasında bir yolunu bulup köyden kaçmayı başardı.

 

IŞİD’li Ebu Humam ise daha sonra Irak güvenlik güçleri tarafınca tutuklandı. Mahkeme karşısına çıkan Ebu Humam, Eşwak’a ve öteki Ezidi kızlara zorla cinsel istismarda bulunmuş olduğunu itiraf etti. Mahkemede Eşwak da hazır bulundu.

 

Ezidi kızı, 5 yıl sonrasında karşısında duran Ebu Humam’a, “Başını kaldır ve yüzüme bak! Bana tecavüz ettiğinde 14 yaşındaydım. Kızın, kız kardeşn yaşındaydım, bana iyi mi kıydın? Sende hiç mi terbiye, vicdan yok? Yaşamımı kararttın” diye sordu.

 

Rûdaw’a mevzuşan Eşwak Haci, “Yüzünü gördüğümde bana zorla sahip çıktığı an geldi aklıma. Sanki hâlâ IŞİD’in elinde tutukluydum. Şok oldum bu durum karşısında. Fakat gözlerimle onu bu halde görmek de benim için güzeldi. Babam benimle mahkemeye geldiği için de ek olarak çok mutlu oldum. Yüzüne tükürdüğüm zaman çok kişi hazırdı. Senelerdir içimde biriktirdiğim o nefreti yüzüne tükürdüm” dedi.

 

 

 

Eşwak’ın babası Haci Hamit de onunla beraber mahkemede hazır bulundu. Baba Hamit, IŞİD’li sanığın mahkem önünde nasıl rezil ve rüzva durumda bulunduğunu, ezilip büzüldüğüne şahit bulunduğunu, arkadaşları ile birlikte Ezidi Kürt kızlarına karşı işlediği suçları itiraf ettiğini söylemiş oldu.

Haci Hamit, “Birincisi çok zor bir durumdu. İkicisi, kızım kabahatlunun karşısında durup yüzüne karşı haykırdığı için, kendisine ve onun benzer biçimde kızlara yaptıklarını yüzüne vurmuş olduğu için çok mutlu oldum. Ek olarak bu mahkeme çok iyi oldu. 5 senedir ilk kez bir suçlu açık bir şekilde mahkeme karşısında yargılanıp kendi ağzıyla suçlarını itiraf ediyor. Kabahatlu, kızım Eşwak ve diğer Ezidi kızlara karşı işlediği suçları itiraf etti” diye konuştu.

 

Eşwak, kendisine ve Ezidi toplumuna karşı insanlık suçu işleyen Ebu Humam’ın yargılandığına şahit bulunduğunu sadece yaşadığı şiddetin yüreğinde hâlâ derin bir yara olarak kaldığını söylemiş oldu.

 

IŞİD mensupları 3 Ağustos 2014’te Şengal’e saldırdığında Eşwak’ın ailesinden 77 kişiyi kaçırdı. Bunlardan 39’unun akibeti ise hâlâ bilinmiyor.

 

Kaynak: Rudaw

01 Aralık 2019 Van/ Gürpinar- Gündem --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Van Markaları

Ajans Çaldıran , Van ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (555) 017 44 65
Reklam bilgi