Kılıçdaroğlu: Bu Ülkede Kimsenin Can ve Mal Güvenliği Yok

'Can ve mal güvenliğinin olmadığı yerde hepimiz yeni arayışların rotasını belirlemeye çalışıyoruz.'

Maltepe Ekonomik Forumu, Maltepe Belediyesi’nin ev sahipliğinde yurtiçi ve yurtdışından adların katılımıyla başladı.

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu forum katılımcılarına hitap ediyor.

 

Maltepe Belediyesi'nin düzenlemiş olduğu Ekonomide Yeni Arayışlar Forumu'na katılan Kılıçdaroğlu'nun hitabından satır başları şöyle:

 

"Her şeyi ben bilirim mantığından çıkarak problemlerı hep beraber çözebiliriz mantığını ortaya çıkarmamız lazım. Eğer bir ekonomi kurumsallaşmışsa sıfırdan başlangıca ihtiyacımız yok.

 

'DEVLETTE LİYAKAT BOZULDU'

 

Tek başına iktidar olanların bir süre sonrasında siyasetten çekildiklerini görüyoruz. CHP dışında iktidar olup sonra varlığını sürdüren parti hemen hemen hiç yok. Bunun da sorgulanması lazım. Biz bu siyasal yapıyı böyle sürdürecek miyiz? Siyasette liyakatin olmaması başka bir suali gündeme getiriyor. Devlette de liyakatin bozulduğunu görüyoruz.

 

Siyasal partiler yasası kimden miras kaldı bize? Bir darbe yasasından. Hepimiz buna darbe hukuku diyoruz. Darbe hukukunu içinde barındıran yasaların bundan arındırılmasını istiyoruz. Hepimiz CHP olarak öteden beri, gerçekten de çağdaş anlamda demokrasi savunuyoruz, korumak için çaba sarfetmek zorundayız.

 

Bu ülkenin insanoğluı birinci sınıf demokrasiyi hak etmiyor mu?

 

Neden bu iktidar inşaat sektörünü kutsadı? Bunun arkasında siyasetin finansmanı var. Bugün geldiğimiz nokta, iktidarın çıkmaz sürece girdiği noktadır.

 

Yolsuzlukların da içselleştirildiğini bu süreçte görüyoruz. Cemiyet niçin yolsuzluklar mevzusunda duyarsız hale getirildi. Devlet başkanının yolsuzluktan hisse alması makul karşılanmaya başladı.

 

Yasaya bile gerek istemiyorlar. ‘Ben yaparım’ diyorlar. Örnek mi istiyorsunuz? Tank Palet Fabrikası. 20 milyar dolarlık fabrika 25 yıllığına parasız verildi. Müslümanız diyenler var. Yolsuzluk ne, kul hakkı ne? Politikaçi hesap vermeye gerek bile duymuyor. Siyasetin yozlaşmasının tepesinde bu var.

 

'EN BÜYÜK RANT İNŞAATTA'

 

İnşatta rantı yaratan büyük oranda kayıt dışılıktır. Tapu kayıtlarının yüzde 90’ı doğruyu yansıtmıyor. En büyük rant ve gelir buradan. Siyasal iktidardan buradan besleniyor. Kayıt dışılık üzerinden durulması gereken en önemli konulardan biridir. İstihdamda kayıt dışılık vardır.

 

Kayıtdışılık üzerinde durulması gereken en önemli konulardan biridir. Ekonomide kayıtdışılık var. 4 şekilde ortaya çıkıyor kayıtdışılık. Bir, birey aslına bakarsan kayıtdışıdır, kaydı yok. 2- Ayda 15 gün kayıtlı. 3- Aldığı ücretle kayıtdışı. 4- 2 ve 3'ü bir içinde barındırıyor. Kayıtdışılık ile o kişinin geleceğini elinden alıyorsunuz. Sadece onun değil ailesinin de geleceğini elinden alıyorsunuz.

 

Sendikalaşmanın büyük oranda yitirildiği belirtildi. Bir iş yerinde sendikalaştığında toplu sözleşme ile kimin ne kadar alacağı bellidir fakat ne yazık ki bu Türkiye'de yok dostlar.

 

Akademik dünya özgürce düşünmek ve araştırmak için yabancı bir ülkeyi tercih ediyorsa birlikte oturup düşünmemiz gerekiyor. Bü ülkenin işsizi de çiftçisi de düşünecek. "Bana düşünmeyen yılan bin yıl yaşasın". Bu felsefeyi de bir köşeye bırakacağız.

 

'BU ÜLKEDE KİMSENİN CAN VE MAL GÜVENLİĞİ YOK'

 

Bunu söylemiş olduğim için bana çok kızıyorlar: Bu ülkede kimsenin can ve mal güvenliği yok. Türkiye'yi şikayet ediyormuşum. Her an hepimiz tutuklanabilir mi? Tutuklanabilir. Avukatınız bile neden gözaltına alındığınızı öğrenemez. Bu hukuk sistemi var mı? Var. Var mı bu ülkede bağımsız yargı?

 

Cumhurbaşkanı'nın bir sözcüsü var. Soruyorlar: Belediye başkanları açığa alındı. Yerlerine kayyum atandı. "Onlar kabahatludur" diyor. Sen hakim misin? Hayır. "Onlar cezalandırılacak" diyor. Sen hakim misin? Hayır. Onların cezalandırılacağını Saray adına dile getiriyor. Sonra kalkacağız biz, tüm dünyaya "Türkiye'de bağlarımsız yargı var" diyeceğiz. Senin sözcün aksini söylüyor. Dolayısıyla can ve mal güvenliğinin olmadığı yerde hepimiz yeni arayışların rotasını belirlemeye çalışıyoruz."

01 Aralık 2019 İstanbul/ Beyoğlu- Gündem --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Van Markaları

Ajans Çaldıran , Van ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (555) 017 44 65
Reklam bilgi