Hava Kirliliği Trafik Kazalarından 7 Kat Fazla Can Aldı

Temiz Hava Hakkı Platformu tarafınca hava kirliliği ölçümleri ve ölüm istatistikleri kullanılarak meydana getirilen analize bakılırsa, Türkiye’de 2017 senesinde hava kirliliği trafik kazalarından 7 kat fazla can aldı. Ek olarak başta Maraş ve Manisa olmak üzere termik santrallerin etkinlik gösterdikleri illerde kanser nedeni ile yaşamlarını yitirenlerin sayısının arttığı kaydedildi.

WWF- Türkiye (naturel hayatı Koruma Vakfı) tarafınca yapılan açıklamada, Meclisin kömürlü termik santrallerin filtresiz çalışması için 2.5 yıl daha süre verilmesiyle ilgili yaptığı açıklamada, hava kirliliği yüzünden Türkiye’nin ağır bir bedel ösöylediğini belirtti.

Maraş ve Manisa’da kanser nedeni ile ölümler arttı

“Kömürle çalışan termik santrallere 2,5 yıl daha havayı kirletme izni veren yasal düzenleme Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilerek yürürlüğe girmiştir” denilen açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Üçü hariç özel şirketler tarafından çalıştırılan ve toplam sayısı 15 olan termik santrallerde, 2013 yılından bu yana gerekli düzenlemeler yapılmadığı için, insan ve çsafha sağlığı son aşama negatif etkilenmektedir. Başta Kahramanmaraş ve Manisa olmak üzere bu tesislerin etkinlik gösterdikleri illerde kanser sebebi ile yaşamlarını yitirenlerin sayısı artmaktadır.

Kömürle çalışan termik santrallerin bacalarına filtre takılması ve çevreyle ilgili öteki düzenlemelerin yapılması zorunluluğu 2013’ten bu yana 4 defa ertelenmiştir ve son yapılan yasal düzenleme bu süreci iki buçuk yıl daha uzatmıştır. Filtresiz olarak çalışan bu tesisler hem teknolojik engellemeler bununla beraber karlılık oranlarının zayıf olması sebebiyle her gün işletilmemekte, bazıları ise yılda yalnız 65-70 gün yöreında çalışmaktadır. Filtre takmak için durdurulmalarının Türkiye’de bir elektrik sorunsı yaratması mümkün değildir; kaldı ki bu tesislerin hepsinin aynı anda durdurulması gerekmemektedir.”

İhtiyaçtan fazla termik santral var

Açıklamada, şu bilgilere de yer verildi:

“2009’dan beri kurulu güç ve üretim arasındaki makas giderek açılmaktadır. TEİAŞ’ın verilerine göre, 2017 yılında en yüksek talep olan dönemde bile 80.343,3 MW değerindeki kurulu gücün yalnızca 47.660 MW’ı yani % 59,3’ü kullanılmıştır.

İhtiyaçtan fazla santral kurulduğu için talepten çok daha yüksek bir arz bulunuyor. Dolayısıyla aslına bakarsanız sürekli çalışmayan santrallerin lüzumlu düzenlemelerin yapılması için geçici süreliğine sırayla durdurulması sorun teşkil etmemektedir.

Temiz Hava Hakkı Platformu tarafınca hava kirliliği ölçümleri ve ölüm istatistikleri kullanılarak yapılan analize bakılırsa, Türkiye’de 2017 senesinde hava kirliliği trafik kazalarından 7 kat fazla can almıştır.

2018 yılında hava kalitesi, ulusal sınır değerlerine gore değerlendirildiğinde; 81 ilin yarısından fazlası (%56) kirli hava solumuştur.

Hava kalitesi en kirli il Maraş

Ropara göre 2018 senesinde hava kalitesi en kötü il, Afşin-Elbistan ilçesinde iki kömürlü termik santrali ve yeni santral planları ile gündeme gelen Maraş.

Temiz Hava Hakkı Platformu’nun hazırladığı “Kara Rapor”a bakılırsa 2017 yılında Türkiye’deki hava kirliliği Dünya sağlık Örgütü’nün önerdiği kılavuz değerlere indirilmiş olsaydı ülkemizde yaşanan ölümlerin yaklaşık %13’u önlenebilirdi.

Aynı rapora göre; kirli havanın düşük yapmak, çocuklarda doğum ağırlığı, otizm, diyabet (Tip 1), ani bebek ölümü sendromu, astım, KOAH, bronşiolit ve bronşit şeklinde solunum hastalıkları, zatürree ve zekâ geriliği benzer biçimde sağlık problemlerı ile ilişkili olduğu kanıtlanmıştır.

Söz mevzusu tesislerde çsafha ve hava kirliliğini engellemeye yönelik yatırımların ertelenmeden, derhal yapılması çevre ve halk sağlığı açısından mutlak bir zorunluluktur.

02 Aralık 2019 Iğdir/ Iğdir- Dünya --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Van Markaları

Ajans Çaldıran , Van ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (555) 017 44 65
Reklam bilgi