Devrim Muhafızları Komutanı: Keşke Ben Ölseydim

İran'dan düşürülen uçak ile ilgili bir açıklama geldi. İran Devrim Muhafızları Komutanı Emir Ali Hacızade uçağın cruise füzesi sanıldığı için, kısa menzilli bir füze tarafından vurulduğunu açıkladı. Olaydan büyük üzüntü duyduğunu söyleyen Hacızade, 'keşke ben ölseydim' dedi.

İran Devrim Muhafızları Komutanı Emir Ali Hacızade İran'ın insan hatası sonucu hata sonucu düşürdüğünü belirttiğı Ukrayna Havayolları'na ait uçak ile ilgili 'uçağın cruise füzesi sanıldığı için vurulduğunu' ifade etti. Hacızade'nin açıkladığine göre uçak kısa menzilli bir füze tarafından vuruldu.

İran Devrim Muhafızları Komutanı açıklamasında şunları söyledi:

"Hava savunma operatörü uçağı cruise füzesi sandığı için vurdu. Operatörle konuşma kayıtları ayayınlanacak, bütün sorumluluğu alıyoruz. Olaydan büyük üzüntü duyuyorum. Haberi aldığım zaman ölmek istedim."

İran Genelkurmay Başkanlığı, çarşamba günü düşen Ukrayna Havayolları'na ait yolcu uçağının 'titiz askeri bir noktanın' üzerinden geçerken 'insani hata' sonucu hava savunma sistemi tarafından hata sonucu düşürüldüğünü bildirmişti.

Hamaney Soruşturma Talimatı Verdi

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, Genelkurmay Başkanlığı'na Ukrayna uçağının füzeyle düşürülmesine dair 'muhtemel kuslinkar ve kusurlerin incelenmesi' talimatını verdi.

Olaydan derin üzüntü duyduğunu söyleyen Hamaney, yaşamını yitirenlerin ailelerine kafasağlığı diledi.

11 Ocak 2020 Van/ Çatak- Dünya --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.