İngiltere'nin Tahran Büyükelçisi Gözaltına Alındı

İngiliz Büyükelçi'nin yapılan prosedürler sonrası serbest bırakıldığı, bugün emniyete giderek ifade vereceği ifade edildi.

İran merkezli Tasnim Haber Ajansı, İran'da Ukrayna yolcu uçağının hata sonucu düşürülmesi sonucu yaşamını yitiren 176 kişi için düzenlenenen anma törenlerinin hükümet karşıtı eylemlere dönüştüğü olaylarda İngiltere'nin Tahran Büyükelçisi Rob Macaire'in gözaltına alındığını bildirdi.

Ukrayna Havayolları'na ait uçağın İran hava savunma sistemi tarafından düşürüldüğünün açıklanması sonrasında İran'da protestolar düzenlendi. Başşehir Tahran'ın Emir Kebir, Tahran ve Şerif üniversitelerinde düşürülen uçakta yaşamını yitirenler için mum yakılarak yapılan anma töreninde hükümet karşıtı slogan atıldı.

İran merkezli Tasnim Haber Ajansı'na göre, Tahran'daki olaylarda İngiltere'nin Tahran Büyükelçisi Rob Macaire gözaltına alındı. 'Göstericilerin fotoğraflarını çektiği' ve 'protestoları organize etme' suçlamasıyla karşı karşıya kaldığı ifade edilen İngiliz Büyükelçi'nin yapılan prosedürler sonrası serbest bırakıldığı, bugün emniyete giderek ifade vereceği ifade edildi.

İNGİLTERE'DEN AÇIKLAMA

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, ülnetin Tahran Büyükelçisi Rob Macaire'in gözaltına alınmasının, uluslararası hukukun "fahiş şekilde ihlali" olduğunu savundu. Olay ile ilgili yazılı açıklama yapan Raab, "Tahran Büyükelçimizin temelsiz ve açıklamasız olarak gözaltına alınması, uluslararası hukukun fahiş şekilde çiğnenmesidir" ifadesini kullandı.

İran hükümetinin bir yol ayrımında olduğunu belirten Raab, "Ya birlikteinde getireceği tüm siyasi ve ekonomik yalıtılmışlıkla bir parya konumuna doğru yürüyüşüne devam edebilir veya stresi düşürecek adımlar atıp ileri açılan diplomatik bir yola girebilir" değerlendirmesinde bulundu.

Tahran'da düşen Ukrayna uçağında yaşamını yitirenler için düzenlenen anma etkinliğine katılan İngiltere'nin Tahran Büyükelçisi Rob Macaire, "bazı radikal ve yıkıcı eylemleri organize etmeye ve kışkırtmaya çalıştığı" iddiasıyla gözaltına alınmış, bir müddet sonra serbest bırakılmıştı.

PROTESTOLAR ÜLKE GENELİNDE

Sosyal medyada paylaşılan görüntülere göre, uçakta 14 öğrencisi yaşamını yitiren Şerif Üniversitesinin önünde toplanan kalabalık tepkilerini dile getirdi.

Meşhed'deki Firdevsi Üniversitesinde de yaşamını yitirenler için anma töreni düzenlendi.

İsfahan'ın tarihi Siusepol Köprüsü'nde toplanan kalabalık da sloganlar attı.

Hemedan, Şiraz ve Reşd gibi şehirlerde de düzenlenen anma törenlerinde yönetim eleştirildi ve hükümet karşıtı söylemlerde bulunuldu.

Öte yandan İran devlet televizyonu serversu Zehra Hatemirad, görevine daha çok devam edemeyeceğini bildirerek istifasını belirtti.

12 Ocak 2020 Ankara/ Evren- Gündem --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.