Ak Parti'de Yeni Korku

Hükümetin Kanal İstanbul ısrarı sürüyor. Ak Parti iktidarına göre projenin amacı, boğaz trafiğini rahatlatmak. Uzmanlar ise projenin çevreye vereceği zarara dikkat çekerek itiraz ediyor.

Ak Parti'nin ısrarcı tavrı parti içerisinde de konuşuluyor. Cumhuriyet'in haberine göre, Ak Parti içinde “Ben yaptım oldu” anlayışının terk edilmesi gerektiğini düşünen bazı yöneticiler, Kanal İstanbul gibi büyük projelerde bütün toplum kesimlerinin dinlenmesi gerektiğini, halkın ikna edilmeden atılacak adımın ters tepeceğini belirterek “Kutuplaştırma siyaseti artık bir şey getirmiyor” görüşünü dile getiriyor.

Bakanlar ve parti yöneticileri de Erdoğan’ın açıklamalarına paralel olarak görüşlerini dile getirirken, referandum tartışmalarına da “2011 seçimlerinde halk bu projeye konutet demiştir” diyerek kapıları kapatıyor.

Parti içinde bu yaklaşım ve söylemin yanlış olduğu, Kanal İstanbul’un bütün artı ve eksileriyle iyi anlatılmadan, halk ikna edilmeden atılacak adımların ne ülkeye ne de partiye fayda getireceğini dile getirenler de bulunuyor.

Bazı parti yöneticileri, “Kanal İstanbul’u isteyenler ve Kanal İstanbul’u istemeyenler” gibi bir tartışmhatıran ve kutuplaştırma siyasetinin artık bir şey getirmediğine dikkat çekerek “Bu projeyi her şeye ve herkese rağmen yapacağız gibi bir anlayış, ‘net yapılacak’ söylemi doğru değil. ‘Ben yaptım oldu’ polköpekikasının artık bir getirisi yok. Kanal İstanbul gibi büyük projelerde bütün kesimler dinlenmeli, görüş ve eleştirileri dikkate alınmalı. Projenin doğru olduğu konusu ile ilgili çoğunluk ikna edilmeli. İstişare mekanizmalarının genişletilmesi daha doğru olur. Gerekirse bu hususta referanduma gidilmesi bile düşnülebilir” görüşünü dile getiriyor.

12 Ocak 2020 Ankara/ Elmadağ- Gündem --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.