Kürtler Ortadoğu’da Değiştirici Dönüştürücü Öznedir

Partisinin Gençlik Meclisi Konferansı’nda konuşan Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Kürtlerin Ortadoğu’da değiştirici, dönüştürücü özne olduğunu belirterek, “Ortadoğu’daki ortaya çıkan Kürt düşmanlığının sebebi de aslında diğer bir dünya mümkün olmasın diyedir” şeklinde konuştu.

Halkların Demokratik Partisi Gençlik Meclisi, 2’nci Olağan Konferansı’nı gerçekleştirmek üzere parti Genel Merkezi’nde toplandı. “Başkaldırdık direniyoruz, faşizmi yeneceğiz” şiarıyla yapılan konferansın yapıldığı salona “İşgale, talana, gasp düzenine karşı örgütlen” afişleri asıldı.

Konferansın açılış konuşmasını Halkların Demokratik Partisi Gençlik Meclisi Yürütme üyesi Şerif Adlım yaptı.

Atlım, üç Kürt kadın siyasetçi Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in katledildiği Paris katliamını anarak konuşmasına başladı. Atlım, “Kapitalizmin, faşizmin tüm dünyayı sardığı bir süreçte yaşıyoruz. Barış isteyen herkes büyük müdahalelere maruz kalıyor. Rojava’da kadın liderlüğünde büyük bir devrim yaşandı. Bu devrimi yıkmak istiyorlar. Türkiye devleti, Ak Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi eliyle Rojava’da ve Kürdistan’ın dört bir parçasında iktidar, gençlerin önünü kesmek, mücadelesini bitirmek istiyor. Her yerde bu faşizm önümüze çıkıyor. Üniversitelerde mücadele veren gençlerin mücadelesinin önünü keserek öğrencileri okul hayatından atıyorlar” dedi.

‘SON MUHTEŞEM OLACAK’

Türkiye’de ekonomik bir krizin olduğunu ve insanların yaşamlarını sürdüremediğini belirten Adlım, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride dikkat çekti. Adlım, “Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit aslında gençlerin mücadelenin önünü kesmek içindir. Bizim bu tecritti kırmamız lazım. Önümüzdeki dönem mücadelenin başında bu var. Tecridi kıracağız. Yine kadınların mücadelesine ket vurulmak isteniyor. Dersim’de ortadan kaybedilen arkadaşımız gibi… Halkların Demokratik Partisi gençliği olarak, tüm gençlere, kadınlara, emekçilere sesleniyoruz; Meclisimizin içine katılın, faşizmi yenelim ve mücadelemizi yükseltelim. Ne olursa olsun sonu görkemli olacak biliyoruz” diye açıkladı.

TEMELLİ: İŞSİZLİK GENÇLERİN EN BÜYÜK SORUNU

Ardından Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkhatıra Sezai Temelli konuştu. Temelli, gençliğin çok ciddi problemleri olduğunu belirterek, ilk akla gelen problemin işsizlik olduğunu söyledi. Temelli, “İşsizlik orhatıra yüzde 30’lara vardı. Üniversite mezunları arasında işsizlik çok yaygın. İş bulanlar mezun oldukları alanda iş bulamıyorlar. Topluma dönüp baktığımızda bunun yansıması ciddi bir fakirlik. Yaşam ile ilgilin, toplumsal haklardan yoksun bırakma hali de burada ortaya çıkıyor” dedi.

‘DEĞİŞTİREN DÖNÜŞTÜREN SİYASETE İHTİYAÇ VAR’

Gençliğin toplumsallık kapsamında yaşadığı problemlerin varlığına dikkat çeken Temelli, “Ciddi bir uyuşturucu problemu var. Bütün bunlar üzerinde tartışmalar yapılmakla birlikte meselenin esasını tartışamıyoruz. Dünya ölçeğinde de baktığımızda asli meselenin siyasetsizlik olduğunu görüyoruz. Evet, gençler siyaset yapmıyor, gençlerin siyasetle bağı kopmuş durumda. Bu tesadüfi bir şey mi, hayır. Bu tam da statükonun istediği şey. O zaman statüko kendisini korumaya devam edecek. Yani kapitalist sistemde genç siyasete yer yok. Genç siyaset gençlerle birlikte tam da bu statükoya karşı yapılacak siyasettir. Böyle bir sistem içinde hak mücadelesi vermezseniz, değişim dönüşüm için mücadele etmezseniz, işsizler ordusunda nefer olmaktan öteye geçemezsiniz. Düzenle barışık olarak kendisini oraya konumlandıranlar o konformist anlayışı ellerinden bırakmazlar. O yüzden her şeyin kendisini yeniden ettiği değil değiştiren dönüştüren bir siyasete ihtiyaç var” diye konuştu.

‘2020 YILI YENİ BİR 10 YILIN BAŞLANGICI’

Temelli, şu şekilde devam etti: “Düzen her şeyi yıktı, yıkmaya devam ediyor. Bu yüzden bir ütopyaya ihtiyaç var. Devrim bir anda gelip sizi bulmayacak. O devrimci gücü örmek gerekiyor. Paris’ten Rojava’ya giden yol uzun. 20. asır olarak ifade edilebilir. 2020 yeni bir 10 yılın başlangıcı ve bu yeni 10 yılda her şeyi değiştirebiliriz. Bugün de küresel siyasetin merkezinin Orta Doğu olması tesadüf değil. Bugün küresel siyasetin merkezi Ortadoğu ise bilin ki bu sistemi yıkacak olan, yeniyi kuracak olan fikriyatlar Ortadoğu’dadır. Rojava bu anlamıyla değiştiren, dönüştüren bir gücün göstergesidir. Bu Rojava okumasını devrimci bir anlayışla ele alıp değerlendirmemiz lazım. Bu düzeni değiştirebiliriz. Bunun için hem fikriyatımızı geliştirmeli, üzerine yoğunlaşmalıyız.

SAHİP OLDUĞUMUZ FİKRİYATI ANLATMALIYIZ

Halkların Demokratik Partisi olarak bizler, bilhassa Türkiye’de fakat daha geniş çeperde hem Ortadoğu’da hem Avrupa’da bir fikriyatımız var ve bunu örgütlüyoruz. Toplumu örgütlerken radikal demokrasi anlayışımızla tüm toplumu bu sürece davet ediyoruz. Ama bizim etkin olmamızın yolu genç siyasetten, yani sizlerden geçiyor. Sahip olduğumuz fikriyatı anlatmalı, yaygınlaştırmalıyız. Başka bir yaşam mümkün derken bunu duvarda yazılı bir söz olarak bırakmamalıyız.

RADİKAL DEMOKRASİNİN ÜÇ AYAĞI VAR

Toplumun kendi kendini yönetme hakkının ne kadar önemli olduğunu bütün topluma anlatmalıyız. Sorgulatmalıyız, değiştirmek için çaba harcamalıyız. Radikal demokrasi mücadelesinin üç ayağı var. Biri emek alhatıra, yani sınıfsal mücadele. Eğer kapitalizmle mücadele edeceksek bu bir sınıf mücadelesidir. Sınıf mücadelesi yoka bir değişim dönüşüm de söz konusu olamaz. Ekoloji mücadelesi. Kapitalizm yalnızca emeği değil, tabiatyı da talan ediyor. Ve şüphesiz Kadın mücadelesi. Eşit özgür bir toplum istiyorsak toplumsal özgürlük istiyorsak kadın mücadelesini yükseltmek zorundayız.

KÜRT HALKI DEĞİŞTİREN DÖNÜŞTÜREN ÖZNEDİR

Türkiye halkları başta Kürtler olmaz üzere bu faşist sistemle baş edecek gücü bugün Ortadoğu’da ki gelişmelerden alıyor. Ortadoğu’daki ortaya çıkan Kürt düşmanlığının sebebi de aslında diğer bir dünya mümkün olmasın diyedir. Bugün dört parçada Kürt halkı, aşağı yukarı Ortadoğu’da 50 milyon nüfus, değiştiren dönüştüren toplumsal öznelerdir. Bunu yaparken geçmiş asır ın ulusçu anlayışlarıyla, geçmiş asır ın üretim ilişkilerine sıkışarak değil, demokratik toplum, demokratik ulus ve demokratik cumhuriyet anlayışı ile yapıyor. Ortadoğu’da diğer bir dünya mümkün diyerek yapıyor. Bizi önemli kılan, özneleştiren, bize bu gücü veren belki de bu fikriyattır.

BİR ÇOK FİKRİYATLA BULUŞTUK

Sözlerimi bu fikriyat kapsamında bizi birleştirenleri anarak bitirmek istiyorum. Bugün bu mücadelede yitirdiklerimiz var. Bu mücadele sebebiyle yerinden yurdundan edilmiş, sürgünde yaşayanlar var. Bugün bu mücadele sebebiyle cezaevinde olan çoğu yoldaşımız var. Bütün bu mücadele şayet dünden bugüne taşınabilmişse, Paris Komünü’nden Rojava’ya büyük bir insanlık tarihinin yolculuğundan bahsediyorsak çoğu isimle, çoğu fikriyatla, çoğu tezle buluştuk. Ama bugün geldik, bu tezleri yoğurduk, birleştirdik, büyüttük, geliştirdik. Bu fikriyatın büyüyeceğine olan inancımla sizi selamlıyorum, son sözümü de Sayın Öcalan’ı selamlıyorum.”

12 Ocak 2020 Van/ Başkale- Gündem --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.