Haşdi Şabi'ye Bir Suikast Daha

ABD'nin Haşdi Şabi'nin Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el Mühendis'i öldürmesinden sonra Irak'ta stres yükselirken, ilgi çekici bir suikast daha düzenlendi. İran destekli Haşdi Şabi’nin Kerbela Tugayı Komutanı Talb Saidi, dün gece silahlı bir grup tarafından öldürüldü.

ABD’nin Haşdi Şabi’nin Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el Mühendis’i İranlı General Kasım Süleymani’yle eş zamanlı öldürmesinden dokuz gün sonra, üst düzey bir Haşdi Şabi komutanı daha suikastla öldürüldü. Haşdi Şabi’nin Kerbela Tugayı Komutanı Talb Saidi, Bağdat’ın 100 kilometre güneybatısındaki Kerbela’da uğradığı silahlı saldırıda öldü.

Irak basını, Saidi’nin kimliği belirlenemeyen silahlı bir grubun saldırısına uğradığını yazdı. Saidi suikastına dair fotoğraflar Irak basınında yer alsa da, saldırıya dair resmi açıklama henüz yapılmış değil.HAŞDİ ŞABİ NEDİR?

İran destekli Haşdi Şabi, IŞİD’in Irak’ta ilerlediği 2014 yılında bir milis grubu olarak kurulmuştu. Çoğunluğu Şiilerden oluşan grup, geçtiğimiz yıl resmen Irak ordusuna bağlanmıştı. 40 ayrım lı milis grubundan oluşan Haşdi Şabi, Suriye’de ordunun IŞİD’le mücadelesine de destek vermişti. Haşdi Şabi bunun yanında, bilhassa Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde birden fazla insan hakları ihlalinden de sorumlu tutuluyor.

12 Ocak 2020 Van/ Çaldiran- Dünya --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.