Putin'den Wagner'e Yalanlama

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moksova'nın Rus güvenlik şirketi Wagner vasıtasıyla Libya'da General Hafter'e destek için paralı asker gönderdiği iddiasını reddetti. Putin, 'Libya'da savaşan Rus varsa bile maaşlarını Moskova'nın ödemediğini' ifade etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova’nın Libya’da General Halife Hafter güçlerine Rus güvenlik şirketi Wagner vasıtasıyla askeri desteklediği iddialarını reddetti. Putin, “Orada savaşan Rus vatandaşları varsa bile, Rusya hükümetinin çıkarlarını temsil etmiyorlar” dedi.

‘HER SAVAŞTA PARALI ASKERLER VARDIR’

Libya’da Trablus hükümetine destek veren Türkiye’de yoğun bir tartışmaya yol açmış ‘Wagner’ meselesi, Putin’e Almanya Başbakanı Angela Merkel ile ortak basın toplantısında soruldu. “Orada savaşan Rus vatandaşları varsa bile, Rusya hükümetinin çıkarlarını temsil etmiyorlar” cevabını veren Putin, “Ve, paralarını Rus hükümetinden almıyorlar” diye ekledi. Putin’in, “Her savaşta paralı askerler vardır” demesi de dikkat çekti.

MERKEL: BARIŞ KONFERANSI İÇİN DAVETİYE GÖNDERMEYE BAŞLAYACAĞIZ

Putin ve Merkel ortak basın toplantısında, Libya’da ateşnet önemini vurguladı. Rus lider, uzun zamandır Berlin’de yapılması planlanan barış konferansının ‘artık vaktinin geldiğini’ söylerken, Merkel de Almanya’nın kısa süre içinde bu toplantı için davetiye göndermeye kafalayacağını belirtti.

 

ATEŞKES DEVREDE

Libya’da gelinen noktada, Türkiye ve Rusya’nın hafta içinde yaptığı ateşkes çağrısı karşılık bulmuş durumda. Putin ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın çarşamba günkü ortak ateşkes çağrısı, Trablus’a doğru hızla ilerleyen Hafter güçlerinden de dün gece kabul gördü. Böylece taraflar 12 Ocak (bugün) 00.00’da ateşkes ilan etmiş oldu.

Libya’da Rus paralı askerlerinin Hafter saflarında savaştığı iddiası ilk olarak, Trablus hükümeti tarafından ortaya atılmıştı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da, Putin’in yakın bir dostunun sahibi olduğu Wagner şirketinin Libya’da 2 bin paralı askerinin bulunduğunu söylemişti. Rus devletiyse bu iddiaları reddetmişti.

12 Ocak 2020 Van/ Çaldiran- Gündem --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.