Anket: Yeni Partiler, Cumhur İttifakı’nın Seçme Kabiliyetini Bitirebilir

Cumhuriyet Halk Partisi ’nin 11 büyükşehir belediyesinde halkın memnuniyet oranını ölçtüğü anketin sonuçlarına göre Cumhuriyet Halk Partisi ’ye karşı olan psikolojik bariyer aşılmaya kafalandı. Anket, Ak Parti’den istifa eden Ahmet Davutoğlu’nun kurduğu ve Ali Babacan’ın da bu ay kurması beklenen yeni partilerin Cumhur İtitfakı’nın Cumhurbaşkanı seçme kabiliyetini bitirebileceğine dikkat çekiyor.

Duvar’ın kulis haberine göre anket çalışması Cumhuriyet Halk Partisi ’li belediye başkanlarının oyları 31 Mart seçimlerine göre artmış durumda.

Anket çalışması genel seçim ile ilgili yapılan analizler de içeriyor. Buna göre 11 büyükşehirde Cumhuriyet Halk Partisi ’ye her partiden oy geliyor. Hem Cumhur İttifakı partilerinden hem İYİ Parti’den hem de Halkların Demokratik Partisi’den Cumhuriyet Halk Partisi ’ye oy geçişleri yaşanıyor.

Ankete göre Ak Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi’li seçmenin yüzde 7’si, “Bu Pazar seçim olsa oyum Cumhuriyet Halk Partisi ’ye” diyor.

Araştırmanın ilgi çekici sonuçlarından bir tanesi de daha önce sandığa gitmeyen Cumhuriyet Halk Partisi ’li seçmenin sandığa döndüğünü gösteriyor. Yapılan analizlerde de bu durum için “Cumhuriyet Halk Partisi ’ye karşı olan psikolojik bariyerin aşılmaya kafalandığı” değerlendirmesi yapılıyor.

Her iki uçtaki tutucu kanatların dışında önceki seçimlere göre daha geniş bir kesimle etkileşimin mümkün olduğuna dikkat çekilen ankette, “Seçmenin psikolojik bariyeri aşmasını basitlaştıran ve hızlandıran bir diğer etken ise ortaya çıkan/çıkacak olan yeni partiler” deniyor.

Yeni partilerin Ak Parti’yi zayıflatması ve bölünme riskinin seçmen tavrını etkilediği yorumu yapılan ankette, incelenen 11 büyükşehirdeki duruma bakıldığında Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı seçtirme kabiliyetinin azaldığına dikkat çekiliyor.

Anket sonuçlarıy ile ilgili yapılan analizde, seçmenin yüzde 55’ini oluşturan diğer 71 ildeki değişim ile ilgili de yeni partilerin yaratabileceği rüzgârın Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı seçme kabiliyetini bitirebileceği yorumu yapılıyor.

Cumhuriyet Halk Partisi ’li bir yönetici, “Diğer partilerin seçmeninin ikinci partisine dönüşüyoruz. Ak Parti’den Milliyetçi Hareket Partisi’den Cumhuriyet Halk Partisi ’ye oy geçişleri var. Görünen o ki, Ak Parti’den Milliyetçi Hareket Partisi’ye giden oylar Milliyetçi Hareket Partisi’de yalnızca mola verdi, kayma devam ediyor” diyor.

13 Ocak 2020 Van/ Çaldiran- Siyaset --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.