Kadir İnanır’dan Demirtaş Yorumu

Selahattin Demirtaş’ın “Devran” adlı hikâye kitabından tiyatroya uyarlanan oyunu izleyen sinema sanatçısı Kadir İnanır, “Muhteşem bir siyasetçinin edebiyat ile ilgili yeteneğini gerçek şekilde ortaya çıkarmış, okuma tiyatrosu olarak yeni bir sanat oluşumuna şahit olduğumuz ilginç bir gece oldu” dedi.

Halkların Demokratik Partisi’nin tutuklu eski eş başkanı Selahattin Demirtaş’ın ‘Devran’ adlı hikâye kitabından uyarlanan okuma tiyatrosu, İstanbul’daki Kenter Tiyatrosu’nda izleyiciyle buluştu.

Tiyatroyu Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Halkların Demokratik Partisi’li eski vekil Sırrı Süreyya Önder, oyuncu Kadir İnanır, Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun eşi Dilek İmamoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu ve Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da izledi.

Burada gazetecilere konuşan Başak Demirtaş, “Dayanışma her anlamda insane umut veriyor, güç veriyor. Bir de bu tür zaman keyif veriyor. Bu nedenle böyle bir ortamda yeniden bir araya geldiğimiz için çok mutluyum” dedi.

Dilek İmamoğlu da hoş bir oyun izlemeye geldiklerini ve herşeyin hoş olmasını umduklarını açıkladı.

Rûdaw’a konuşan Selvi Kılıçdaroğlu ise, “Güzeldi. Hüzünlendik, sevindik, umutlandık, umudumuzu yitirmeyeceğiz her zamanki gibi” dedi.

Okuma tiyatrosunda, Devran’daki beş hikaye sahneye taşındı. Oyun, sanatçılar Jülide Kural ve Ömer Şahin tarafından hazırlanıp sunuldu.

Oyuncu Jülide Kural, “Zorlu bir prova yaptık ancak tüm amacımız buydu. Evet budur dediğimiz bir birleşim ender olur ancak bugün bunu diyecek durumdayım” şeklinde konuştu.

Rûdaw’a konuşan şair Murathan Mungan da, “Selahattin’in bilhassa çok uzunca bir süre boyunca haksız bir biçimde tutuklu bulunmasının bizde tetiklediği tüm duygularla seyrettik. Gösteri şeklinde de etkin bir performanstı. Keyifle ve hüzünle seyrettik. Emeği geçen herkes sağolsun ve Salahattin bir an önce dışarıda olsun” şeklinde konuştu.

Oyunda, daha önce Demirtaş’ın kamuoyuna gönderdiği bir mesajına da yer verildi.

Oyunu izlemeye gelen Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da, “Bu memleketin gerçekliğini, yaşanmışlığını okumak ve yaşamak evet ancak bunu sanatla, tiyatroyla bu yolla hissetmek gerçekliğimizi gösterse de geleceğime dair umudumuzu arttırıyor. Ve bana sorarsanız 21’inci asır ın hakikaten sihirli duygusu dayanışma, hakikati beraber ortaya koymaktır” dedi.

Sanatçı Kadir İnanır ise, “Muhteşem bir siyasetçinin edebiyat ile ilgili yeteneğini gerçek şekilde ortaya çıkarmış, okuma tiyatrosu olarak yeni bir sanat oluşumuna şahit olduğumuz ilginç bir gece oldu. Demokrasi adına çok hoş fotoğraflar çekildi, çok hoş bir geceydi” şeklinde konuştu.

Rudaw

13 Ocak 2020 Edirne/ Lalapaşa- Siyaset --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.