Halil Ergün'den Soylu'ya Tepki: Kadir İnanır Sanatın Yüz Akıdır

Demirtaş'ın hikâye lerinin okunduğu tiyatroyu izleyenleri hedef alan İçişleri Bakanı'na reaksiyon gösteren sanatçı Halil Ergün, “Siyasetçilerle aynı fikirde değiller diye sanatçılar yaşamasın mı bu ülkede?" diye sordu.

Halkların Demokratik Partisi önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın kaleme aldığı “Devran” kitabının hikâye leri, oyuncu Jülide Kural ve Ömer Şahin tarafından okuma tiyatrosu olarak sahneye taşındı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, tiyatroya giden sanatçıları hedef aldı. Soylu, tiyatroya giden sanatçı Kadir İnanır’ı hedefine koyarak, “Eksik yapmışsınız Kadir Efendi” demişti.

Soylu’nun sanatçıları hedef almasına ilk reaksiyon, sanatçı Halil Ergün’den geldi. Bianet'e konuşan Ergün, “İBB Başkanı diyor ya ‘Kanal İstanbul siyasi değil hayatidir’ diye. Artık bu meselede öyle. Bu ülkede sanatçıların varlığı da bu noktaya gelmiştir. Ne yapalım yani? Yaşamayalım mı? Üretmeyelim mi?” diye sordu.

Demirtaş’ın siyasetçi kimliğine dikkat çeken Ergün, “Ne yapsın yani insanlar, yaşamasın mı, ne yapsın? Bu ülkede cumhurbaşkanlığına adaylığını koymuş bir siyasetçi ve cezaevinde kitap yazıyor. Bakan bununla övünmesi gerekirken, saldırıyor” dedi.

‘KADİR İNANIR SANATIN YÜZ AKI’

Bakan’ın hedef aldığı Kadir İnanır’ın ülkenin önemli sanatçılarından olduğunu dile getiren Ergün, “Aklım almıyor. Hiçbir mantık bana bunu açıklayamıyor. Nasıl oluyor da ülkenin bir bakanı, bir sanatçı ile ilgili bu sözleri söyleyebiliyor. Kadir İnanır bu ülkenin en önemli sanatçılarından biri. Bu toplumun, sanatın yüz akı. O, bu ülkedeki toplumsal problemlera karşı sorumluluk almış bir isim, siz onu nasıl bu yolla hedef alabiliyorsunuz? Dehşet verici. Kadir İnanır gibi sanatçıların bu ülkede olması bizim açımızdan onur kaynağı fakat siyasetçiler bunu göremiyor. Ben bunu nasıl anlayabilirim?” şeklinde konuştu.

‘SANATÇILAR YAŞAMASIN MI?’

Sanatçıların hedef gösterilmesini kabul etmediğini söyleyen Ergün, “Yaşamı ve yaşatmayı seçen insanlar, sanatçılar bu yolla hedef gösterilmesini kabul edemiyorum. Sanatçılar toplumsal görevleri gereği esasen yaşamı savunuyorlar, bunu sahneye taşıyorlar. Bunun neresi siyasetçileri rahatsız ediyor? Bu ülkede artık siyasetçiler gibi düşünmeyen insanlar yaşamasın mı? Siyasetçilerle aynı fikirde değiller diye sanatçılar yaşamasın mı bu ülkede?" şeklinde konuştu.

Tiyatroyu, sanatçı Kadir İnanır'ın yanı sıra Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş, Halkların Demokratik Partisi eski milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Halkların Demokratik Partisi İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, CHP(Cumhuriyet Halk Partisi ) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun eşi Dilek İmamoğlu, Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül izlemişti.

13 Ocak 2020 Van/ Çaldiran- Gündem --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.