MAK: 50+1 Millet İttifakı'na Gidiyor

Kamuoyu araştırma şirketlerinden siyasette seçmen tercihleri hakkında yeni açıklama ve araştırmalar gelmeye devam ediyor.

Son olarak bugün bir açıklama yapan MAK Araştırma Başkanı Mehmet Ali Kulat, AK Parti ile Milliyetçi Hareket Partisi'nin toplam oyunun 50+1’e ulaşmadığını ifade etti. Kulat, “Şartlar böyle devam ederse Cumhurbaşkanlığı Seçimi, Millet İttifakı’nın tarafına geçmiş görünüyor” dedi.
Katıldığı Youtube programında Lale Özan Arslan’ın gündeme dair soruları yanıtlayan Kulat, “Aralık ayındaki araştırma sonuçları için AK Partide dramatik bir düşüş var ifadesini kullanmıştım. Başkaları tarafından yapılan kamuoyu araştırmaları da AK Parti’nin araştırmaları da o rakamlara yakın çıkıyor” dedi.

Cumhur İttifakı’nın bugün itibarıyla yüzde 50+1’i bulmasını kendi eliyle zorlaştırdığını söyleyen Kulat, “Kurulan yeni partiler, AK Parti tabanından oy alacak. AK Parti bu iki partiyi de karşısına almış durumda. Eğer şartlar böyle devam ederse Cumhurbaşkanlığı Seçimi, Millet İttifakı’nın tarafına geçmiş görünüyor. Milliyetçi Hareket Partisi ile AK Parti’nin toplamı 50+1 etmiyor artık” dedi.

Kulat ilaveten, “Seçmen daha fazla Ahmet Davutoğlu’nun partisini ve Ali Babacan’ın kuracağı partiyi bekliyor” yorumunda bulundu.

“Hükümetin olumlu icraatları bile toplumun bir kısmında inandırıcı bulunmuyor” diyen Kulat, şunları kaydetti: “Geçmişte vaatler AK Parti’ye seçim kazandırıyordu. Ancak AK Parti artık aynı inandırıcılığı bulamıyor. Hükümetin siyasi olarak bir inandırıcılık problemu var. Eğer Türkiye siyasetinde bir kere daha belirleyici aktör olmak istiyorsa bu problemu çözmeli.

Artıbir Araştırma tarafından dün açıklanan ve bin beşyüz kişi ile yapılan ankette de Cumhur İttifakı'nı oluşturan AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi'nin oy oranı toplamı kararsızlar dağıtılmadan önce 45.9 olarak ortaya çıkmıştı.

Anketteki oy oranları şu şekildeydi: AK Parti 34.6, Cumhuriyet Halk Partisi 24.9, Milliyetçi Hareket Partisi 10.3, İYİ Parti 9.2, Halkların Demokratik Partisi 7.7, Gelecek Parti 2.1, SAADET 1.5, kararsız/yanıt vermeyen: 9.8

13 Ocak 2020 Van/ Gevaş- Siyaset --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.