Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Libya Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İtalya Başbakanı ile ortak basın açıklaması düzenledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İtalya Başbakanı ile görüştü. Görüşme sonrası ortak basın açıklaması düzenlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Conte, Libya'da ateşnet kalıcı hâle getirilmesi için çalışmaların devam ettiğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Rusya'da yapılan görüşmelerin Berlin sürecinin altyapısını oluşturacağını açıkladı. Başbakan Conte de "Moskova'daki gidişat üzerine bilgi aldık ve böyle bir imza atılacak düşüncesindeyim fakat tabii ki bu yalnızca bir adım, komplike bir süreç. Hemen zafer naraları atamayız. Mutlaka bu ateşnet imzalanması ve sonrasında Berlin'de bir araya gelmek lazım" şeklinde konuştu

Basın açıklamasında Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi:

"Sayın Putin ile çağrımız sonrası Libya'da ateşkes ilan edildi. Ateşkes kalıcı bir hal alması için çabalıyoruz. Bunun sonucu olarak anlaşma sağlanmasını temenni ediyoruz. İtalya'nın bu husustaki desteğine teşekkür ediyorum.

"Görüşmede İdlib'deki gerginliği azaltma konusu ile ilgiliki çabalarımıza İtalya'nın da desteğini beklediğimizi vurguladım.

"Görüşmemizde AB ilişkilerimizi de ele aldık.

"İtalya genel ihracatımız içinde 3., genel ithalatımızda 5. sırada yer alıyor. 20 milyar dolara yükselen ekonomik ilişkilerimiz bizi memnun etse de yeterli bulmuyoruz. Hedefimiz 30 milyar dolar. Bu hedefe beraber yürümeliyiz. Sayın Conte'de bu iradeyi gördüm.

"Hükümetler arası zirve toplantısının bu yıl icra edilmesi konusu ile ilgili mutabık kaldık.

"Malum 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası'nın açılış maçı 12 Haçünkün 2020'de Roma'da milli takımlarımız arasında olacaktır. İki takıma da kafaarılar diliyorum. O maçı birliktece izleyeceğimizin kararını da aldık. Herhalde iyi bir ev sahipliği yaparlar."

Conte de misafirperverlik için teşekkür ettiği konuşmasında şöyle dedi:

"Sayın Başkan Erdoğan ile beraber tırmanmakta olan askeri durumun bir ateşkesle sonlandırması konusu ile ilgili hemfikiriz. Türk-Rus beyanının önemli bir fırsat penceresi açacağına, bu yolla BM himayesinde barışçıl bir sürece geçileceğini umuyorum. Ortak amaçlarımız var. Kordineli bir biçimde bilgi alışverişi yapmaya devam ederiz.

"Eğer uluslararası topluluk tarafından ortak istikrarlı bir çözüm bulamazsak, bu geçici bir ateşkes olabilir. Biz Berlin sürecinin önemli bir fırsat oluşturacağında mutabık kaldık.

"Önümüzdeki günlerde konferans toplanıyor. Bu sayede gerginlik yerini sikanun l sürece bırakacak. Bu bize inandırıcılık da sağlıyor. Biz tüm Libyaylılara çağrıda bulunmak istiyoruz. Her hareketlerinde geleceklerini kararlaştırıyorlar. Müreffeh olmak istiyorlarsa, tam bir demokratik yaşama açılmak istiyorlarsa İtalya nezdinde dşayetli bir müttefik bulacaklar. Herhangi bir biçimde şartlandırıcı biçimde istikrarlı ve bağımsızlık üzerine müdahalesi olacak hiçbir şeyi İtalya kabul etmeyecektir. BM himayesi ve Berlin konferansında bizler bu çözümün parçası olarak varız.

"Ekonomik açıdan, ticari, kültürel açıdan da iki ülke oldukça sağlam ve eski bağlara sahip. Vaatkar bağlara sahip ülkelerdir. Çok adetda şirketimiz Türkiye'de faaldir ve oldukça memnundur bu faaliyetlerinden. İtalya'da da birden fazla tur şirketi çalışmakta. Türkiye'deki İtalyan şirketler 1400 kadar, büyük şirketler de var kobiler de var. İş birliği yapmak istiyoruz. Aynı zamanda Türkiye'deki reform yardımıyla hep daha çok yatırım yapmayı istek ediyoruz. İnsan hakları konusu ile ilgili da ben hukukçu olarak söylüyorum reformlar hep yardımcı oluyor diyebilirim. Bireyin haklarını gözeten reformlar her zaman yatırım ortamına destek olur."

Açıklamaların sonrasında soru yanıt bölümüne geçildi.

(Moskova'da Sarraj, Hafter görüşmeleri)

Erdoğan, "Görüşmeler devam ediyor. Akşam saatlerinde görüşmeler sonuç verecektir fakat olumlu istikamette devam ettiğini az önce arkadaşlarımdan bilgi aldım. Libya'da bilhassa de Guterres yaptığım görüşmelerden sonra gerek görülürse BM'nin burada bir görevlendirme yapması isabetli olacaktır. Berlin sürecine gelince liderler olarak bir araya geleceğiz. Bu süreçte de bilhassa Libya'daki gelişmeler son bulur, barışın Libya'da yargıç olmasına yardım ederuz." dedi.

(Libya'da Kalıcı ateşkes için çözüm tavsiyesi)

Conte, "Görüşmemiz sırasında Moskova'daki gidişat üzerine bilgi aldık ve böyle bir imza atılacak düşüncesindeyim fakat tabii ki bu yalnızca bir adım, komplike bir süreç. Hemen zafer naraları atamayız. Mutlaka bu ateşnet imzalanması ve sonrasında Berlin'de bir araya gelmek lazım. Bir yandan hernet davet edilmesi gerekir bir yandan khamlecı listesi sonsuz hale de gelebilir. Palermo Konferansı'nda ev sahibi bendim. Libya'daki tüm aktörleri de temsil niteliklerine göre davet ettim. İstedim ki herkes kendini ifade edebilsin ve katkıda bulunabilsin. Görüşmelerimizde Libya'nın aktörlerinin bulunması esastı. Libya'dan bahsederken Libya'nın olmaması olağan değil. İtalya her zaman kapadetcılığı benimsedi. Bölünmemiş bir Libya, bağımsız ve egemen Libya amaç budur." dedi.

Erdoğan, "Her şeyden önce şu an itibariyle gelenlere baktığımızda Berlin'de güçlü bir khamle var. İnanıyorum ki güçlü bir netice de çıkacaktır. Bugün Moskova'da yapılan çalışmalar Berlin sürecinin altyapısını oluşturacaktır. Şu anda Moskova'daki çalışmaların içinde Hafter ve ekibi de var. Bütün bunların dışında da gerek Rusya tarafı gerekse Türkiye tarafı olarak bizler de kafaından itibaren bu işe verdiğimiz destekle ele almıştık. Bu sürecin ilk adımlarıydı. Şimdi de bugün yapılan toplantıyla hoş bir netice ortaya çıkacağının işaretlerini arkadaşlarımızdan aldık. Buradan çıkacak neticeyle metin ortada olacak. Bu metinle birlikte Berlin'e gideceğiz. Berlin'de de yapılacak çalışmayla bu işi sağlam bir zemine oturtmuş olacağız. Bu sağlam zemine oturtulan ateşkes, bütün Libyalı kardeşlerimizin dostlarımızın geleceği için barış temelini oluşturmuş olur" şeklinde konuştu.

13 Ocak 2020 Ankara/ Evren- Eğitim --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.