Moskova'daki Libya Zirvesi Bitti

Libya'da ortak ateşkes çağrısının sonrasında silahların önceki gece susması sonrası Türkiye ve Rusya, Moskova'da kritik bir toplantı düzenledi. Çavuşoğlu ve Lavrov'un katılımı ile Libya'daki iki tarafın önderleri Sarrac ve Hafter arasında 6 saat süren görüşme sonunda, mutabakat metni imzalanmadı. Lavrov ile basın toplantısı düzenleyen Çavuşoğlu, "Hafter tarafı yarın sabaha kadar süre istedi" dedi.

Libya’daki iç savaşta kalıcı ateşkes sağlanması amacıyla Rusya’da Türkiye ve Rusya kurullerinin katıldığı kritik bir toplantı yapıldı. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un katılımı ile iç savaşın tarafları olan Fayez el Sarraj ile General Halife Hafter bir araya getirildi. Türkiye’yi temsilen Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve MİT Başkanı Adalet an Fidan katıldı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova’nın sosyal medya hesabından paylaştığı fotoğrafta, ‘yuvarlak masa’nın Libyalı temsilciler için ayrılan sandalyeleri henüz boş görünüyordu. Zaharova, ‘görüşmelere yakında Libyalı tarafların da katılacağını’ açıkladı.


Toplantı sonrası Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Rus mevkidaşı Lavrov ortak basın açıklaması düzenledi. Çavuşoğlu “Muhtemel bir ateşnet modalitelerini içeren tkatiyenk bir metin ortaya çıkardık. Hafter tarafı (Libya ateşkes mutabakatını imzalamak için) yarın sabaha kadar süre istedi” dedi.

Hazırlanan tkatiyenk metin Libyalı tarafların birbirlerine yönelik saldırganlıklara son verme ve bütün alanlarda askeri stresi azaltma konusu ile ilgili mutabakatını içeriyor. Bu kapsamda taraflar, Libya’daki krizin çözülmesi için çalışma grupları kuracak. Metinde, “Libyalı taraflar arasında müzakereler yoluyla siyasi çözüm bulunmasını, insani problemlerin çözülmesini ve ülkenin ekonomik olarak tekrar canlanmasını sağlayacak koşulların oluşturulması için çalışma grubu kurulması kararlaştırıldı. Çalışma grubunun ilk toplantısı, Ocak ayı içinde yapılabilir” denildi.

‘5+5 FORMATINDA ASKERİ KOMİSYON’

Tkatiyenk yazının bir diğer maddesine göre taraflar, 5+5 formatında bir askeri komisyon kuracak. BM Libya Misyonu’nun önlemleri kapsamında öngörülen biçimde 5+5 formatında kurulacak askeri komisyon, çatışmanın tarafları arasındaki kesişme hattının belirlenmesinden, ateşnet izlenmesinden ve ateşnet sürdürülebilirliğinin sağlanmasından sorumlu olacak.

ANLAMA İMZALANMADI

Libya’nın doğusundaki Tobruk’ta bulunan Libya Temsilciler Meclisi’nin Başkan Danışmanı el-Safi, Moskova’daki görüşmenin sona erdiğini ancak hiçbir anlaşmanın imzalanmadığını açıkladı. General Halife Hafter tarafından desteklenen Libya Temsilciler Meclisi’nin Başkan Danışmanı Hamid el-Safi, “Libyalı taraflar arasındaki görüşme, bir anlaşma imzalanmadan sona erdi” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da katılımı ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti önderi Fayiz Serrac ve Libya Ulusal Ordusu önderi Halife Hafter arasındaki görüşme aşağı yukarı 6 saat sürdü. (Sputnik)

13 Ocak 2020 Van/ Çaldiran- Gündem --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.