Kürtlerin Yeni Yılı “Serê Salê” Kutlanıyor

Kürtler Jülyen takvimine göre yeni yılı, yani “Serê Salê”yi bugün kutluyor. Diyarbakır’da bu vesileyle düzenlenen aktivitete çocuklar Kürtçe hikayeler okudu, dengbej ve şiir dinletisi gerçekleşti.

Bugün 13 Ocak. Jülyen takvimine göre Kürtler için bu tarih yeni yıla tekabül ediyor. Zaten “Serê Salê” de Türkçe “Yılın başı” demek.

Eski yeni yılı kutlama geleneği Jülyen takvimi ile şimdi aşağı yukarı tüm dünyanın kullandığı Gregoryen (Miladi) takvimi arasındaki ayrım lılıklardan kaynaklanıyor. Bu takvimler arasındaki ayrım lılık 13 günü buluyor.

Takvim sisteminin değiştirilmesi sonucunda 20. asır ın başından itibaren yılbaşı Rusya’da iki kez, yani önce yeni takvime sonra eski takvime göre kutlanıyor. Ama bazı Kürtler 13 Ocak gününü 14 Ocak’a bağlayan gece kendilerine özgü olan gelenekleri kapsamında Serê Salê’yi karşılıyor.

Bu Kürtler için binlerce yıllık bir gelenek. Mazisi Sümer ve Babillere kadar uzanıyor.

Kürtlerin bu kendine özgü geleneklerinden belki de en dikkat çekici olanı tekerleme niteliğinde olan Serê Salê istekleridir. Örneğin “Serê salê binê salê Xwedê kurekî bide xweyê malê” bunlardan biridir. Türkçe meali şudur: “Yılın başı yılın sonu Allah ev sahibine bir çocuk versin.”

Diyarbakır’da kutlama


Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırma Derneği (MED-DER) ile Dicle Fırat Kültür ve Sanat Derneği bu vesileyle Serê Salê’yi kutladı.

Diyarbakır’da bulunan Dicle Fırat Kültür ve Sanat Derneği’nde düzenlenen etkinliğe her yaştan yurttaş katıldı.

Etkinlikte, açılış konuşmasından sonra MED-DER Çocukları Kürtçe hikayeler okudu.

Çocukların sonrasında söz alan Dicle Fırat Kültür ve Sanat Derneği üyesi Celal Ekin, “Bugün buradaki coşku hiç bitmesin. Kürt kültürünü yaşatmak için bu coşkunun büyümesi lazım” diyerek 13 Ocak’ın Kürt kültüründeki önemine değindi ve 2020’nin Kürtler için barış ve özgürlük getirmesini diledi.

Ekin’in konuşmasının sonrasında uygulama dengbej dinletisi ile devam etti.

Dengbej dinletisinin sonrasında ise Kürt şairleri Fatma ve Mehmet Said Arzu, Kürt şairi Cegerxwin’in dizelerini okudu.

Serê Salê etkinliği, Kürt sanatçı Ahmet Jiyara ve Azad Bedran’ın şarkıları ile sona erdi.

Karınca, MA

13 Ocak 2020 Diyarbakir/ Eğil- Gündem --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.