Belediye Başkanı Kürtçe Tabelayı İndirdi Belediye Meclisi 3 Dilli Tabela Kararı Aldı

Kayyım korkusuyla Halkların Demokratik Partisi’den istifa eden belediye başkanı Fırat Karabulut Kürtçe tabelayı indirdi. Belediye meclisinin aldığı kararla tabela 3 dilli olarak tekrar asılacak.

Batman'ın Kozluk ilçesine bağlı Bekirhan Belde Belediyesi Başkanı Fırat Karabulut, kayyım korkusu sebebiyle 20 Kasım tarihinde hdp’nden ( Halkların Demokratik Partisi) istifa ettikten sonra belediye binasındaki Kürtçe tabelayı indirdi. Tepkilere neden olan uygulama belediye eş başkanı Gülistan Sönük ve belediye meclis üyeleri tarafından Ocak ayı meclis toplantısına taşındı. Burada yapılan tartışmalar üzerine Kürtçe tabelanın yeniden belediye binasına asılmasına karar verildi.

KARABULUT: TABELAYI DEVLET İNDİRDİ

Belediye eş başkanı Gülistan Sönük, toplantıda yaşanan tartışmanın sonrasında belediye binasına Kürtçe, Türkçe ve Arapça dillerinde tabela asılması kararı çıktığını belirterek, Karabulut’un gelen reaksiyonler özerine Kürtçe tabelayı kabul etmek zorunda kaldığını ifade etti. Aynı toplantıda Karabulut’a “Tabelayı niye indirdin” diye reaksiyon gösterdiklerini, kendisinin ise “Devlet indirdi” yanıtı verdiğini, bu yönlü bir kararın kendilerine gösterilmediğini ifade etti.

TABELANIN ASILMASI BEKLENİYOR

Belediye meclis üyelerinin 6’sı Halkların Demokratik Partisi’den, 3’ü de diğer partilerden oluşurken, 3 dilli tabelanın önümüzdeki günlerde belediye binasına asılması bekleniyor. (MA)

14 Ocak 2020 Batman/ Kozluk- Gündem --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.