Anlaşmayı İmzalamadan Moskova'yı Terk Etti

Rusya, General Halife Hafter'in Libya'da kalıcı ateşkes anlaşmasını imzalamadan Moskova'yı terk ettiğini doğruladı. El Arabiya kanalı, Hafter'in "Tkatiyenk anlaşmada Ulusal Ordu'nun istekleri gözardı ediliyor" dediğini duyurdu. Libyalı generalin barış görüşmelerini terk etmesi sonrasında, Rusya ile Türkiye'nin girişimiyle 12 Ocak günü başlayan ateşnet akıbeti merak konusu.

Libya’da iç savaşın taraflarından olan General Halife Hafter Türkiye’yle Rusya’nın girişimiyle hazırlanan ateşkes yazınıni imzalamadan Moskova’daki görüşmeleri terk etti. Hafter yanlısı El Arabiya’nın dün gece ortaya attığı iddia, bu sabah Rusya Dışişleri Bakanlığı’nca da doğrulandı. Rus Dışişleri, Hafter’in Moskova’dan ayrıldığını, tarafları uzlaştırmak için çalışmaya devam edeceklerini belirtti.NEDEN GİTTİ?

El Arabiya kanalı, Hafter’in Moskova’yı terk ederken “Tkatiyenk anlaşmada Ulusal Ordu’nun istekleri gözardı ediliyor” dediğini duyurdu.

HAFTER NE İSTEDİ?

SKY NEWS Arabia kanalının iddiasına göre, Hafter’in Moskova’da Türkiye’nin de katılımı ile yapılan görüşmelerdeki istekleri şu yönde oldu:

Ulusal ordunun askerlerinin başkent Trablus’un merkezine girmesi,
Ulusal birlik hükümeti kurulması ve bu hükümetin kendisini destekleyen Tobruk parlamentosundan da onay alması,
Ateşkes için kurulması planlanan uluslararası gözetim mekanizmasına Türkiye’nin katılmaması,
‘Suriye ve Türkiye’den gelen askerlerin hemen çekilmesi’.

SARRAJ NE İSTEDİ?


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Savunma Bakanı Hulusi Akar, dün Moskova’daki müzakerelerde Sarraj’la biraraya gelmişti.

Birleşmiş Milletler’in tanıdığı, iç savaşta Türkiye’den destek alan Fayez Sarraj tarafının da, Hafter güçlerinin Trablus’a savaş başlattıkları 4 Nisan 2019 günündeki mevzilerine geri dönmesini istediği belirtiliyor. Sarraj’ın, Libya ordusunun başkomutanı sıfatını taşımakta ısrar ettiği de öne sürüldü.

Haberde, Hafter ve Sarraj’ın yukarıyada sıralanan isteklerinin, görüşmeleri kilitleyen meselelerin başında geldiği ifade edildi.

ULUSAL ORDU’DAN YENİ SAVAŞ SİNYALİ Mİ?

Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu’nun Facebook sayfasından da, ‘zafer kazanmak için hazır ve kararlı’ oldukları yönünde bir açıklama yapıldı. Ancak daha çok detay verilmedi.

14 Ocak 2020 Şanliurfa/ Eyyübiye- Dünya --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.