Saldırılarını Sürdürmesi Durumunda Darbeci Hafter’e Hak Ettiği Dersi Vermekten Katiyen Geri Durmayacağız

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Moskova'da gerçekleşen Libya görüşmesinde Libya Ulusal Ordu Komutanı Hafter'in anlaşma imzalamadan zirveyi terk etmesine, "Hafter'in ortaya sürdüğü şartlar asıl yüzünü gösteriyor" diyerek reaksiyon gösterdi.

Erdoğan, "Libya halkını özgürlüğe ve istikrara kavuşturana kadar bu coğrafyadaki varlığımız sürecektir. Biz görevimizi yaptık. Bundan sonrası Sayın Putin'e ait" mesajını verdi.

"Hayalim" dediği Kanal İstanbul Projesi'nde geç bile kaldıklarını söyleyen Erdoğan, "Bu her detaysı düşünülmüş bir projedir. Öyle zincirleme yapmakla bunu engelleyemezsiniz. Projenin finansmanında ve inşasında herhangi bir sorun, problem yaşamayacağımıza inanıyoruz. Bizim işimiz eser üretmek, onların işi boş boş konuşmaktır" şeklinde konuştu.

Partisinin grup toplantısında konuşan Erdoğan'ın açıklamalarından en önemlilar şu şekilde:

"Ülke millet ve parti olarak oldukça önemli gelişmeleri yaşadığımız bir süreçten geçiyoruz. Ülkemizin bu dönemde attığı adımlar, mücadelesi önümüzdeki yarım asrı şekillendirecek öneme sahiptir. Geçen asra damgasını vuran küresel sistem temelinden sarsılıyor. Bu dönemin en önemli özelliklerinden bir tanesi de iş ve dış politika ayrılıklarının ortadan kalkmasıdır. Her şeyin birbiriyle bağlantılı olup etkilediği bir zamanda yaşıyoruz. Şu ana kadar bizi hedeflerimizden kopartacak bir felaketle karşılaşmadık. Türkiye'ye diz çöktürmek için her şeyi denediler ancak hamd olsun başaramadılar.

Suriye'den Libya'ya kadar sınırlarımız dışında attığımız adımlarımız, kendi güvenilirğimiz ve menfaatlerimizin korumaya dostlarımızın mağduriyetini önlemeye yöneliktir. Bize yakışan tavır neyse onu ortaya koyuyoruz. Askeri güç kullanımının sayıa açık artırmaya menfaatildığı bir dönemde böyle bir duruş sergilemek basit değildir. Milyonlarca masumun hayatının pazara .menfaatildığı bu utanç tablosundan Türkiye haysiyet tablosu olarak ayrışmıştır. Biz Suriye'de Libya'da Akdeniz'de macera peşinde değiliz. Hele hele emperyal heveslerimiz hiç yoktur. Gözümüz petrol hırsıyla kör olmuş da değildir. Bizim tek amacımız kendimizin ve kardeşlerimizin hakkını, hukukunu güvenliğini sağlamaktır.

Cumhuriyet Halk Partisi eski genel başkan Deniz Baykal'a da Libya konusu ile ilgili gösterdiği devlet adamı tavrı için teşekkür ediyorum. Doğu Akdeniz'de herkes var Türkiye yok diyen birilerini bugün buna karşı çıkıyorsa da işte böyle vicdanlı siyasetçiler yapılan işin hakkının maalesef yalnız teslim edebiliyor. Tarih bu kritik dönemde imin nerede durduğunu, kimin zalimlerin safında bulunduğunı kaydediyor. Evlatlarımıza bırakacağımız en şerefli mesaj verdiğimiz bu destansı mücadeledir."

"Sonuçta kazanan millet oldu. Kazanan istiklal aşkı oldu. İnşallah gelecekte bugünler anlatılırken saflar aynı netlikle ortaya konulacak. Ülke ve millet içinde çalışanlar yad edilirken ötekiler de hak ettikleri yerlere kaydedilecektir. Suriye'de gerçekleştirdiğimiz harekâtlarla sınırlarımızda kurulmaya çalışılan terör koridorunu parçalayıp attık. Tüm şehitlerimize Allah'tan rAhmet diliyorum. Bu vesileyle bütün şehitlerimize gelin birer Fatiha okuyalım.

Amerika'dan Rusya'ya hernet içinde olduğu Suriye sahasında en ufak bir kazanım için bile büyük mücadeleler vermek gerekiyor. Terör örgütlerini sınırlarımızdan uzaklaştırmakla problemlerimızı tamamiyle çözmediğimizin ayrım ındayız. Ama ilk aşamayı tamamladık. Şimdi terör örgütünü tamamiyle ortadan kaldırmak için uğraşıyoruz. Türkiye olarak imzaladığımız mutabakat metinlerinde bize verilen sözlerin tam manasıyla yerine getirilmesi şartıyla biz ahdimize bağlıyız: Bize verilen sözler ile sahadaki durum arasında yer yer olabildiğince ciddi düzeylere varan ayrım lılıklar bulunuyor. Muhataplarımıza ülkemize yönelik tehditlerin sürmesi durumunda harekâtlarımıza kaldığımız yerden devam edeceğimizi söylüyoruz. "

"Türkiye esasen aşağı yukarı 4 milyon Suriyeliye ev sahipliği yapıyor. Biz geldiğimizde bunları Suriye’ye glidereceğiz diyenlere sesleniyorum. Bu ifadeler sizin vicdanının kilometre taşlarıdır. Biz bu kardeşlerimizi kendi evlerine geri glidermenin ancak tüm altyapıyı yapmak suretiyle, obama ‘ya bu tehdidi yapmıştık, Trump'la da bunları konuştuk. Ama hep lafta. Bunu Putin’e de Macron'a da Merkel'e de ifade ettim. Bunlar ile ilgili yaptığımız hazırlıkları kendilerine takdim ettik. Her şeyimiz hazır gelin hep beraber proje konusu ile ilgili adım atalım. Bizim zihinsel bir arkaplanımız var."

"Dünya hâlâ Suriye'de İdlib'de seyirci. Bir çözüm arayışı içinde değil. Bunların tek çözümü varil bombalarını bu savunmamız insanlara atmaktır. Yaptıkları hep bu. Ya siz bomba yağdırıyorsunuz. Nedir bu diye sorduklarında da bunlar terörist diyorlar. Bunlar senin vatandaşların. 4 yaşındaki çocuktan terörist mi olur. Gelin çözelim dediğimizde onlar terörist diyorlar. Dünyaya sesleniyorum nereye kadar bu duyarsızlığınız devam edecek? El ele verip bu mağdlinkarın aynında ne zaman er alacaksınız. BM ne zaman bu hususta görevinin bilincinde adımını atacak? Bunları onlara ifade ettik. Bütün bunlara rağmen atılan bir adım yok. Karşımızda halkının tamamını temsil eden meşru bir yönetim olmadığı için İdlib'deki süreci Rusya ile yürütüyoruz. İdlib'ye yeni bir ateşkes antlaşması yaptık. Bundan önceki ateşkesleri yapan hep rejimdi. Bu sefer durum ayrım lı. Siyasi sürecin ilerlemesini önlemeye çalışan rejimi kan dökmeye dayalı tekniklerden vazgeçirmek hernet sorumluluğudur. Gerekirse rejimin ateşkesi bozma girişimlerini bizzat engellemekte kararlıyız. Artık herkes bu işin şakasının olmadığını, Türkiye'nin yapacağını ifade ettiği bir şeyi kesinlikle yapacağını görüp kabul etmelidir. "

"Dünün zalimlerini nasıl bugün nefretle anıyorsak bugün Suriye halkının acılarına seyirci kalanları da aynı biçimde tarih yaftalayacaktır. Biz gerek görülürse bedel ödemek pahasına inancımızın gösterdiği yerde durmaya devam edeceğiz."

Libya'daki gelişmeler
"Türkiye'nin Libya'ya ilgisinin yalnızca ekonomik, siyasi nedenlere bağlı olanlar çok yanılıyor. Libya harita üzerinde biraz uzak görünebilir ancak bizim açımızdan tabancı bir yer değildir. Kimse bizden ülkemizden yardım isteyen kardeşlerimize sırtımızı dönmemizi bekleyemez. Libya'yı kana bulayanlar bunun yanı sıra ülkemizi karşı kinlerini de gösteriyor. Bu ülkede Hafter'in hedef aldığı kardeşlerimiz var. Hafter onları yok etmek istiyor. Kuzey Afrika boyunca her yerde olduğu gibi Libya'daki ecdat torunlarına sahip çıkmak görevlerimizden biridir. Libya'daki bütün kardeşlerimize karşı tarihi sorumluluklarımıza karşı sorumluluklarımızın ayrım ındayız. Zor günlerinde onların yanında olmamız gerekiyor. "

"Biz görevimizi yaptık, bundan sonrası Sayın Putin'e ait"
"Bu tablolar yaşandı. Bunları biliyoruz Ama şu anda Libya'da ne işimiz var diyenler unutmayın bunlar siyasetin cahilidir. Bunlar tarih cahilidir. İnanın Libya nerededir diye problem bilmezler. Belki Eymir Gölü'nü gösterirler. Türkiye'nin Libya konusu ile ilgili ortaya koyduğu net tavrı Akdeniz'deki siyasi ve ekonomik oyunları bozmanın yanında daha derin bir arkaplanı vardır. Türkiye müdahale etmesiyle bugün Hafter ülkeyi ele geçirmiş Libya halkı zulmün pençesine düşmüş olacaktır. Libya'da ateşkesi sağlamak için oldukça emek gösterdik. Dün Moskova'da yapılan görüşmelerde Trablus hükûmeti olabildiğince yapıcı bir tavır gösterdi. Bu tutuma rağmen darbeci Hafter ateşkesi imzalamaya yanaşmadı. Önce evet dedi ancak ne yazık ki sonra Moskova'yı terk etti, Moskova'dan kaçtı. Ama kurulumiz dürüst duruşunu sergileyerek arkadaşlarımız imzasını attı. Şu anda evrak, belge elimizde. Biz görevimizi yaptık. Bundan sonrası Sayın Putin'e ait. Biz hiçbir zaman ifade ettiğimiz sözü inkâr etmeyiz. Burada da sözümüzü sonuna kadar arkasında durduk. Ancak darbeci Hafter kalktı, masada bir yalan darbesi yaparak Moskova'yı terk etti. Hafter'in ortaya sürdüğü şartlar asıl yüzünü gösteriyor. Daha önceki anlaşmalarda sicilinin hiç de iyi olmadığını biliyoruz. Bugün ateşkesi reddetmesi bizi katiyen yanıltmadı. Ama bugün işin içinde Türkiye var. Darbeci Haftert'in gerçek yüzünü uluslararası kamuoyuna göstermesi bakımından bunu olumlu buluyoruz.

"Saldırılarını sürdürmesi durumunda darbeci Hafter’e hak ettiği dersi vermekten katiyen geri durmayacağız"
Ülkenin meşru yönetimine ve halka saldırılarını sürdürmesi durumunda darbeci Hafter’e hak ettiği dersi vermekten katiyen geri durmayacağız. Libya halkını özgürlüğe ve istikrara kavuşturana kadar bu coğrafyadaki varlığımız sürecektir."

Kanal İstanbul açıklaması
"Kanal İstanbul’a karşı çıkanların hiçbirinin bu projenin aslında ne olduğu konusuna en ufak bilgileri ve fikirleri yok."

"Bu her detaysı düşünülmüş bir projedir. Öyle zincirleme yapmakla bunu engelleyemezsiniz. Projenin finansmanında ve inşasında herhangi bir sorun, problem yaşamayacağımıza inanıyoruz. Bizim işimiz eser üretmek, onların işi boş boş konuşmaktır."

"Yürekleri kin ve nefret kaplayınca göz görmüyor, kulak işitmiyor, dil konuşmuyor, kalp nasırlaşıyor. Ülkenin ve milletin hayrına hiçbir eser üretmeyip yalnızca Türkiye'nin yere serilmesine uman, buradan siyasi ryemindevşirme peşinde olanlara söyleyecek söz bulamıyorum. "

"Biz kendi işimize bakacağız. Onları da kendi ufak dünyalarında korkuları ve yalanlarıyla bırakacağız. Kanal İstanbul'u da önlemeye çalışanlara rağmen bu abide eseri ülkemize kazandırmaya çalışacağız."

"Parti çalışmalarımızı da ihmal etmeyeceğiz. 82 milyon vatandaşımızın her birine ulaşmamız gerekiyor. Her bir vatandaşa hedeflerimizi anlatmadıkça partimizdeki görevlerimizi yerine getirmiş adetlmayız. Gönlüne giremediğimiz her vatandaşımız bizim eksiğimizdir. "

"Tekrar söylüyorum partimizdeki hiçbir görev hiç kimsenin tapulu malı değildir. Her birimiz milletimize hizmet etmek için bize emanet edilmiş görevlerimizi hakkıyla yerine getirmekle mükellefiz. İşinin hakkını yapamayanlarının yerini bunu yapanlar alır. AK Parti siyaset akademisinde aşağı yukarı 74 bin kişi eğitim gördü. Bunlar arasında genel başkan yardımcılığı, il başkanlığı görevlerinde bulunan arkadaşlarımız var. Kapılarımız ülnete siyaset yoluyla hizmet etmek isteyen her vatandaşımıza açıktır. Kayıtlar dün itibariyle başladı. Bu dönem 38 ilde açılacak siyaset akademisinin eğitimleri iki ay sürecek. Bu dönemdeki siyaset akademisinin sloganı; 'Siyaset akademide başlar Türkiye'nin geleceğinde yerini al' olarak belirlendi. Amacımız aklı, kalbi ve zevki selim sahibi bir nesil yetiştirilmesine katkı sağlamaktır."

" Diyarbakır anneleri yaktıkları ışıkla terör örgütünün karanlık yüzünü ifşa etti; ancak bakıyorsunuz ki ana muhalefet, bunların ikizi olan malum parti ile tiyatro izliyorlar."

"Tiyatroda şu anda terörden cezaevinde yatan şahsın eserini izliyorlar, siz kendiniz tiyatrosunuz."

14 Ocak 2020 Van/ Çaldiran- Gündem --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.