HÜDA PAR’dan "Kürtçe'yi Yok Sayan" Sağlık Bakanlığı'na Tepki

Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Kürdistan Bölgesi Temsilcisi Abdussamed Yalçın, İstanbul Havalimanı'nda iletişim probleminun yaşanmaması için 36 dilde ve 80 lehçede 'anlık çeviri hizmeti' verilmesinde Kürtçe'nin olmayışı ve Sağlık Bakanlığının 6 ayrım lı dilde hazırladığı afişte Kürtçe'nin yok adetlmasına reaksiyon gösterdi.

İLKHA’ya konuşan Yalçın, Suriye, Irak ve İran vatandaşı birden fazla Kürt’ün sağlık problemleri için Türkiye'ye geldiğini ifade etti.

Yalçın, sunulan hizmetlerde ayrım lı dillere yer veren devlet kurumlarının Kürtçe’yi görmemelerini yanlış olduğunu açıkladı.

“Kürtçe en az Türkçe, Arapça ve Farsça kadar eskidir”

HakBakanı Abdülhamit Gül’ün, "Bin yıl boyunca konuşulan bir dili siz nasıl yok sayarsanız?" biçimindeki demecinı hatırlatan ve hükümete çağrıda bulunan Yalçın, hükümetin halen bir muhalefet partisi gibi hareket ederek kendilerini problemlerdan beri görmelerini anlamanın mümkün olmadığını kaydetti.

Kürtçe’nin en az Türkçe, Farsça ve Arapça kadar eski bir dil olduğunu aktaran Yalçın, “Tarihte çoğu devlet ve medeniyet kurmanın yanında 50 milyona yakın insanın ana dilidir. Böyle kadim bir kültür ve medeniyeti ifade eden bir dili yok saymak fecaattır” dedi.

“Bu ayrımcı ve ötekileştirici anlayış bitmeli”

Sağlık Bakanlığı'nın hastanelerde ilgili birimler için 6 ayrım lı dilde afiş hazırlayıp Kürtçe’yi yok saymasına reaksiyon gösteren Yalçın, devamında şu değerlendirmede bulundu:

Dünyada neredeyse hiç duyulmamış diller için hastane ve havaalanlarında hizmet servislerinin kurulması, öte taraftan Kürtçe konuşan ziyaretçiler için böyle bir imkânın oluşturulmamasının bir izahı olamaz. Türkçe bilmeyen birden fazla Kürt vatandaşı vardır. Irak, Suriye ve İran’dan, hatta daha uzak ülkelerde yaşayan Kürtlerden Türkiye'yi ziyaret edenler, iletişim ve diyalog konusu ile ilgili ciddi sorunlar yaşamaktadırlar. Diğer dünya milletlerine sağlanan bu tür hizmetlerin Kürt toplumundan esirgenmesi medeni bir devlet yaklaşımı değildir. Bu ötekileştirici ve ayırımcı anlayış bir an önce bitmelidir. Bunu yapacak olan da hükümet yetkilileridir. Hatayı başka birinda arama basitcılığından vazgeçilmelidir.

14 Ocak 2020 Diyarbakir/ Ergani- Gündem --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.