Devran'ı İzlemeye Gidenleri Hedef Alan Soylu'ya İmamoğlu'dan Cevap

İstanbul Büyükkent Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Selvi Kılıçdaroğlu, Dilek İmamoğlu ve Başak Demirtaş'ın, Selahattin Demirtaş'ın 'Devran' kitabından uyarlanan tiyatro oyununu beraber izlemeleri konusu ile ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun açıklamaları için "Üzülüyorum, eşim nereye gideceğine kendisi karar verir. Erkek çeneleri az konuşsa belki barış ve huzur ortamı oluşabilir " dedi.

20’nci ilçe belediyesi ziyaretini Sultanbeyli’ye yapan İmamoğlu gazetecilerin sorularını cevapladı.

Dilek İmamoğlu'nun Devran gösterisini izlemeye gitmesini yetişkin bir tavır olarak yorumlayan İmamoğlu, "Benim eşim nereye gideceğini bilir. Kendisi kendi kararını verir. Bana soracak hali yok. Keşke bu kadınlara 10-15 kadın daha eklense belki diğer bir atmosfer oluşur. Erkek çeneleri az konuşsa belki barış ve huzur ortamı oluşabilir. Devlet adamlığına yakışmayan (Soylu'nun açıklamaları) sözler" şeklinde konuştu.

İmamoğlu, Selahattin Demirtaş'ın kitaplarının İBB'ye ait web sitesinde satılmasına yönelik soruya, "Bu biçimde tartışılması bizi üzüyor. Kitap konusu, yıllar önce de diğer biçimde eleştiriye neden olmuştu ve o dönemde 'bomba kadar etkili' diye bir tabir yapılmıştı. Ve bu eleştiri yapıldıktan bir müddet sonra bu konunun muhatapları bu ülkede 15 Temmuz'u gerçekleştirdi. Dolayısıyla o dönem bunu bu tarzda söyleyen insanların pişman olduklarını düşünüyorum. O dönemin adetn başbakanı böyle bir ifadede bulunmuştu. Sayın Demirtaş'a ait kitap her yerde satılıyor. PTT'nin sitesinde de var, Türkiye Büyük Millet Meclisi'de de var. Başka kitapçılarda da var. Olabilir de, olması gereklidir da"

Sakine Cansız'ın kitaplarının satış listelerinden menfaatilmasının sorulması üzerine İmamoğlu, "5 yıldır satışta olan bir kitap. Yeni değil. Ama biz bu 5 yıllık sürecin sonunda gelen haklı reaksiyonler üzerine biz o kitabın satışını iptal ettik" şeklinde konuştu.

14 Ocak 2020 İstanbul/ Beyoğlu- Gündem --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.