Van'da İstanbul Yolcuları Ağrı'ya Gidiyor!

Bir milyonu aşkın nüfusa sahip Van’da, Ferit Melen Havalimanı'nın uçak seferleri bazen 8'e kadar düşüyor. Bu durumdan yakınan acenteciler, sefer olmadığı için İstanbul yolcularını Ağrı'ya göndermek zorunda kaldıklarını ifade etti.

Nüfusu bir milyon 123 bin 784 kişi olan Van’da Ferit Melen Havalimanı'nın uçak seferleri bazen 8'e kadar düşüyor. Ankara, İstanbul, Adana, Antalya ve İzmir'e gitmek için cep yakan bir fiyatla bilet alan yolcular, ya günlerce bekliyor veya Ağrı'ya gitmek zorunda kalıyor. Hernet şikayet ettiği durum daha önce şehrin milletvekilleri tarafından gündeme getirilmiş olsa da aylar geçmesine rağmen problema bir türlü çözüm bulunmuyor.

'THY VE ANADOLUJET HAVALİMANINI PARSELLEDİ'

Yurttaşlar gibi bu durumdan şikayetçi olan seyahat acentesi sahipleri, uçak adetsının artırılması için yetkililerin adım atmasını istedi. Haldi Turizm Seyahat Acentesi yetkilisi Murat Beyaz, 11 yıldır bu işi yaptığını anlattı. Son 3 yıldır hem yolcuların hem de kendilerinin önemli oranda zorlandıklarını dile getiren Beyaz, “Van'ın dışında bölge şehirlere de hizmet ediyoruz. Uluslararası bir hava alanımız var bizim. İranlı vatandaşların kullandığı, bölgesel çapta tercih edilen bir hava alanımız var. Yakın il ve ilçelerin kullandığı bir yerdir. Yıllık bir milyonun üzerinde insan taşıyoruz. Ama kapasite veya potansiyel olarak 2 milyonu bulan bir yolcu kapasitesine sahip bir havaalanıdır. Açıkçası daha öncesinde ciddi bir sorun yaşamıyorduk. Fakat son 3 yıldır olağanüstü bir geri dönüş yaşandı. Daha önce havacılık sektörü ileriye giderken, bu son günlerde geriye gitmeye başladı. Sefer adetlarımız azalmaya başladı. Türlü bahanelerle uçaklarımız geri çekilmeye başlandı. Kimi zaman firmalar çalışıp sonra bırakıp gittiler. Milli hava yolu dediğimiz Türk Hava Yolları ile onun firması olan Anadolujet Van hava yollarını parsellediler diyebilirim. Talep çok fakat uçak yok ne yazık ki. 2019’un yaz aylarında İstanbul’dan Ankara’ya gitmek isteyen insanlar biletleri 15 gün sonrasına yalnız bulabiliyordu. Yani biletinizi alacaksınız fakat 20 gün sonra uçacaksınız. Cenaze veya hasta olduğunda ne yazık ki aynı gün gidemiyor" dedi.

YOLCULAR İSTANBUL İÇİN AĞRI'YA GİDİYOR

Van yolcularını Ağrı'ya göndermek zorunda kaldıklarını dile getiren Beyaz, “Bizde uçak biletlerinin fiyatları 470 TL iken Ağrı uçağı 140 TL ve 200 TL arası oynuyor. Fiyat artışları, Van sefer adetlarının azaltılmasından kaynaklanıyor. Ağrı uçak fiyatının düşük olması, uçağın boş olduğundan kaynaklanıyor. Ağrı'da boş olan uçağı Van’a verseler insanlar daha rahat sefer yapabilecek” şeklinde konuştu.

AĞRI'DAN İSTANBUL’A 140 TL, VAN'DAN 470 TL

Şehriban Turizm Acentesi sahibi Adalet im Acar da bu yıl Van’a gelmek isteyen turist kafilesinin uçak olmadığı için gelemediğini dile getirerek, "Hem fiyatların yüksek olması hem de yer bulamadıkları için gelemediler. Yani bu sorunları yaşamamızın nedeni ise kimsenin bize sahip çıkmamasından kaynaklanıyor. Ağrı’dan İstanbul’a gidecek biri 140 TL verirken Van’dan İstanbul’a fiyat 470 TL’dir. Yetkililerin biran önce bir çözüm bulmasını istiyoruz. Uçak adetlarının çoğalmasını istiyoruz. Yanımda 2 kişi çalışıyor ve bu durumda aylıklarını veremiyorum. Aynı zaman da dükkânımda kira bu yaşanan sorundan kaynaklı kiramı veremiyorum” ifadesinde bulundu.

Acar, geçen hafta bir hastanın acil Ankara’ya gitmesi gerektiğini; yalnız bilet bulamadığı için hastane randevusunu bilet gününe göre ayarlamak zorunda kaldığını paylaştı.

M.A

14 Ocak 2020 Van/ Çaldiran- Gündem --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.