50 Kadın ve Çocuğu Alıkoyan Haham Gözaltında

İsrail polisi, aşağı yukarı 50 kadın ve çocuğu uzun yıllardan beri bir din okulunda alıkoyan bir hahamı gözaltına aldı. Zanlının kadınların hayatının her saniyesini kontrol ettiği açıklandı.

Kudüs’te aşağı yukarı 50 kadın ve çocuğu kölelik şartlarında alıkoyup cinsel istismara maruz bırakan bir haham gözaltına alındı. İsrail polisi, ismi açıklanmayan zanlının kurduğu tarikatla kadınların hayatının her saniyesini kontrol ettiğini belirtti.Baskın sırasında, hahamın yanı sıra sekiz kadın daha gözaltına alındı. Gözaltı süresi sekiz güne uzatılırken, zanlının avukatı üzerinden yaptığı açıklamada suçlamalar reddedildi. Haham, ‘din okulundaki bazı kadınlar ve aileleriyle problem yaşadığı için ihbarda bulunulduğunu, suç prosedürediğini savundu.

‘KADINLARI TECRİT ETTİ’

60’lı yaşlarında olduğu belirtilen hahamın, Kudüs’ün Geula mahallesinde kendi yönetmekte olduğu Be’er Miriam din okulunda, 50 kadının hayatı üzerinde mutlak kontrol kurduğu, kadınları kurallara uymadıkları takdirde cezalandırdığı, ailelerinden ve toplumdan tamamiyle tecrit ettiği ifade edildi. Bazıları beş yaşından ufak olduğu belirtilen çocukların da tecrit altında tutulduğu, en az birinin hahamdan dayak yediği açıklandı.

HASTANEYE GİDERKEN BİLE İZİN ALIYORLARDI


İsrail polisi, kadın ve çocukların tutulduğu odalardan birinin fotoğrafını basına dağıttı.

Polisin evden kaçmayı başaran bazı kadınların ihbarıyla başlattığı tahkîkatda, zanlının kadınların yalnızca kendisinin izin verdiği işlerde çalışmasını kabul ettiği, maaşlarının bir kısmına el koyduğu, kadınların hastaneye giderken bile hahamdan izin almak zorunda bırakıldığı belirleme edildi.

İŞKENCE İÇEREN ‘DERSLER’

Haaretz gazetesine konuşan bir emniyet yetkilisi, tarikata ilk girdikleri günlerde kadınlara iyi davranıldığını fakat zamanla ‘gösterişsizlık’ adı altında tehdit ve fiziksel şiddet içerikli ‘dersler’le ağır baskı altına alındığını ifade etti. Bu derslerden birinde, kadınların ‘cehennemin nasıl bir yer olduğunu anlamaları için’ parmaklarını ateşe sokmak zorunda bırakıldığı ifade edildi.

KADINLARI KULLANARAK YENİ ÜYELER BULUYORDU

Polisin açıklamasında, zanlının tarikatına yeni kadınları almak için kendisine yakın olan diğer kadın tarikat üyelerini kullandığı bilgisi de verildi.

2015’TE SERBEST BIRAKILMIŞTI

Haham 2015 yılında da benzer suçlamalarla gözaltına alınmış yalnız tarikat üyesi bazı kadınların lehinde verdiği ifadeler sonucu serbest bırakılmıştı. Bu kez tahkîkatnın daha kapsamlı yürütülmüş olması sebebiyle ayrım lı bir sonuç bekleniyor

14 Ocak 2020 Adana/ Sariçam- Dünya --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.