Wikipedia’ya 3 Yıl Sonra Özgürlük

Anayasa Mahkemesi ’nin Wikipedia'nın erişime kapatılmasını hak ihlali sayan kararının gerekçesi Resmi Gazetede yayımlandı. Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi'nin kararı Bilgi Teknolojileri Ve İletişim Kurumu’na iletmesiyle beraber site erişime açılacak.

Anayasa Mahkemesi Wikipedia'nın erişime kapatılmasını hak ihlali sayan kararının gerekçesi Resmi Gazetede yayımlandı. Böylece Wikipedia'nın tekrar erişime açılması için süreç kafaladı. Anayasa Mahkemesi , oy çokluğu ve 6 üyenin karşı oy yazısıyla alınan kararı Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi'ne de gliderdi. Mahkemenin kararı Bilgi Teknolojileri Ve İletişim Kurumu’na iletmesiyle beraber Wikipedia erişime açılacak.

Anayasa Mahkemesi , kararın gerekçesinde, Wikipedia'nın kapatılmasının demokratik toplum düzeninin gereklerine uymadığını vurguladı. Wikipedia'nın kapatılmasını haklı gösteren vahim nitelikte bir içerik olmadığı ifade edildi.

2017’de “ Türkiye'yi çeşitli terör gruplarıyla aynı düzlemde ve iş birliği durumunda göstermeye çalışan yazı ve yorumlar” iddiasıyla engellenen web sitesine dair Wikimedia Vakfı, Yüksek Mahkeme’ye müracaat yaptı. Vakıf müracaatsunda, sitenin herkese açık olduğunu ve herkesin sitede değişiklik yapabileceğine yer verdi. Başvuruda, sitede nihai doğruların yer almadığı ve zaman içine değişikliklere uğrayabileceği ifade edildi.

Wikipedia’nın işlevi, kullanıcı sayısı, ulusal ve uluslararası platformlarda bilinirliği, alternatifinin olmaması gibi özelliklerinin göz önünde bulundurulduğu Anayasa Mahkemesi kararında, siteyi kullandıklarını belirten müracaatcular Prof. Dr. Yaman Akdeniz ve Doç. Kerem Altıparmak’ın böyle bir kaynaktan yoksun kalmalarından ötürü mağdur sıfatı taşıdıkları kabul edildi.

Kararda, ifade özgürlüğüne yönelik müdahalenin kanuni dayanağı olarak 5651 sayılı Kanun’un gösterildiği ve bu kanunun keyfiliğe yol açıldığı izlenimi verildiğine dikkat çekildi.

İnternetin kafata ifade özgürlüğü olmak suretiyle temel hak ve özgürlüklerin kullanılması bakımından önemli bir dşayete sahip olduğu vurgulanan Yüksek Mahkeme kararında, ifade özgürlüğüne gerekçesiz olarak ya da Anayasa Mahkemesi tarafından ortaya koyulan ölçütleri karşılamayacak biçimde yapılan müdahalelerin Anakanun ’yı ihlal edeceğinin altı çizildi.

Anayasa Mahkemesi : BİLGİYE ERİŞİM HAKKI SINIRLANDIRILDI

Wikipedia’da bulunan bir içeriğe erişimin engellenmesi yoluyla yapılacak bir müdahalenin demokratik toplumda gerekli olduğuna dair yeterli bir gerekçe konması gerektiği belirtilen Anayasa Mahkemesi kararında, şu ifadelere yer verildi: “Başvurucunun erişimin engellenmesi kararına karşı yaptığı itiraz, içeriklerin ‘Devletin itibarını zedelemiş olması’ gibi hangi nedenlerle ‘Milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması’ kapsamında ele alındığı anlaşılmayan bir gerekçeyle reddedilmiştir. Bu durum söz konusu kavramların geniş yorumlandığını düşündürtmektedir.”

Wikipedia’ya müdahalenin keyfiliğe neden olduğu izlenimi oluşturmasının kuralı öngörülemez hale getirdiğine yer verilen kararda, “Wikipedia’ya Türkiye’den erişimin engellenmiş olması yalnızca içerik sağlayıcı konumunda olan birinci, müracaatcunun bilgi ve fikirleri yAnayasa Mahkemesi a hakkına müdahale oluşturmamış, bunun yanı sıra Türkiye’deki kullanıcıların bilgi ve fikirlere erişime hakkını da sınırlandırmıştır” denildi.

Wikipedia’ya erişimin engellenmesinin, ifade özgürlüğünün oy çokluğuyla ihlal edildiğine hükmedilirken, dosyanın tekrar yargılama yapılması için Ankara 1. Sulh Ceza Hâkimliği’ne gliderilmesine karar verildi.

15 Ocak 2020 Ankara/ Evren- Gündem --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.