Çaldıran'da 'Belediye Örgüt İçin Yaptı’ Denilen yolu İl Özel İdaresi Yapmış

Emniyetin “Halkların Demokratik Partisi'li belediye örgüt üyelerinin geçişi için yol yaptı” iddiasını mahkemeye gönderilen belgeler yalanladı. Van Büyükşehir Belediyesi kayyım yönetimi, yolun İl Özel İdaresi tarafından yapıldığını mahkemeye sundu.

Van'ın Çaldıran Belediye Eşbaşkanı olduğu sırada yerine kayyım atanarak tutuklanan ve 9 ay cezaevinde kaldıktan sonra serbest bırakılan Faruk Demir'e yönetilen suçlamalar, kayyım atamalarına nasıl gerekçe oluşturulduğunu ortaya çıkardı. Demir'in yerine kayyım atanmadan iki gün önce emniyetin gerekçe oluşturmaya başladığı mahkeme tutanaklarına yansırken, polislerin tuttukları tutanaklar başta olmak suretiyle ortaya atılan iddiaların asılsız olduğu mahkemeye gönderilen resmi belgelerle ortaya çıktı.

EMNİYET: BELEDİYE ÖRGÜT İÇİN YOL YAPTI

Çaldıran Belediyesi'ne 15 Şubat 2017 tarihinde kayyım atandı. Kayyım atanmadan iki gün önce yani 13 Şubat 2017 tarihinde polisler, eşbaşkanlar ile ilgili tutanaklar tuttu ve suç isnatları oluşturmaya başladı. Polisin araştırma tutanaklarında çoğu iddia ortaya atılırken, tutanaklarda en dikkat çeken bölüm ise eşbaşkanların “PKK'lilerin geçiş güzergahına yol yaptığı” iddiası oldu. Polis tutanaklarında, eşbaşkanların Tendürek Dağı eteklerinde bulunan Sakızlı-Tepeli mevkiinde örgüt üyelerinin geçişi için yol yaptığı iddia edildi.

Polisin yol ile ilgili iddiaları tutanaklara şu şekilde geçti: “Bahse konu Tendürek Dağı eteğinde bulunan Çaldıran Sakızlı (Tepeli mevki) köyüne bağlı kırsal alanı hakkında yaptığımız araştırmada 2013 yılına kadar mezra dışında yol olmadığı, bu alana 2014 yılında Çaldıran Belediyesi tarafından festival bahane edilerek yol yaptığı değerlendirilmektedir. Yapılan yolun örgüte eleman kazandırmak ve lojistik destek sağlamak amacıyla yapıldığı yönünde istihbarı bilgiler bulunmaktadır. Bahse konu yol Çaldıran Belediyesi imkânları kapsamında ve belediye hizmeti adı altında yapıldığı vatandaşlar tarafından şifai olarak bilgi verilmiştir.”

YOLU İL ÖZEL İDARESİ YAPMIŞ

Söz konusu tutanaklarda geçen bütün bu iddialar, bunun yanı sıra eşbaşkan Faruk Demir'in iddianamesine de girdi. "Örgüt üyesi olmak" iddiasıyla yargılaması devam eden Demir'e suç olarak isnat edilen yol ile ilgili ceza istendi. Avukatlar mahkemeden yolun hangi kurum tarafından yapıldığına dair bilgi toplamasını istedi. Bunun üzerine Van 4. Ağır Ceza Mahkemesi Van Büyükşehir Belediyesi'ne yol ile ilgili bilgi isterken, belediyenin kayyım yönetimi ise mahkemeye 622.04.1907 sayılı resmi yazısıyla yanıt verdi.

Belediye yanıt yazısında şu bilgileri paylaştı: “Çaldıran İlçesi Babbeyaz Mahallesi Sakızlı Mezrası'na giden yolun yapımı için başkanlıkça herhangi bir prosedür yapılıp yapılmadığının araştırılarak, yapıldı ise ilgili evrakların onaylı suretlerinin duruşmanın atılı bulunduğu mahkemeye gönderilmesi talep edilmektedir. Söz konusu talep hakkında incelemeler yapılmış olup, Sakızlı Mezrası'na giden yolun İl Özel İdaresi döneminde açılmış olduğu belirleme edilmiştir. 2014 yılı sonrası sorumluluğumuzda bulunan yol ile alakalı herhangi bir çalışmaya ve evraka rastlanılmadığı hususunu bilgilerinize arz ederim.”

JANDARMA: OPERASYON YOKTU

Polis tutanağı ve iddianamede Demir'e yöneltilen suçlamalardan bir diğeri ise, "Tendürek bölgesinde yapılan operasyonları önleme" iddiasıydı. Tutanakta, “güvenlik güçlerince Tendürek bölgesinde yapılan operasyonları boykot etmek için bu alanda canlı kalkan çadırı kurulduğu ve operasyon yapılmasına engel olunduğu” iddiası yer aldı. Bu iddiaya dair de mahkeme Çaldıran İlçe Jandarma Komutanlığı'ndan bilgi istedi. İlçe Jandarma Komutanlığı, 637 sayılı resmi evrakla mahkemeye şu bilgiyi verdi: “Komutanlığımız kayıtlarında ve olaylar bilgi sisteminde yapılan araştırma neticesinde belirtilen tarih ve yakın tarihlerinde herhangi bir terör olayının olmadığını bilgilerinize arz ederiz.” Jandarmanın bu bilgisiyle polisin “Operasyona engel oldular” iddiası da çürütüldü.

MA / Adnan Bilen

15 Ocak 2020 Van/ Çaldiran- Gündem --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.