Erdoğan: Bazı Kafalar 70 Yıl Öncesinde Kalmış

Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Akıllı Şehirler Kongresi'nde konuştu. Günümüzde akıllı şehirlerin önemli olduğunu dile getiren Erdoğan, "Eskit Türkiye’nin alışkanlıklarıyla geleceğimize de inşa edemeyiz, bunun için önce zihinlerimizi değiştirmeliyiz. Bazı başlar hâlâ yirmi yıl hatta 70 yıl öncesinde kalmış. Ön yargıları parçalamanın atomu parçalamaktan zor olduğu söylenir" dedi.

Erdoğan, " Türkiye'nin otomobili gibi iftiharla yaklaşılması gereken bir projeye bile kulp takanlar var. Marmaray Allah'tan denizin altından gidiyor, denizin üstünde çıksa ona da 'istemezük' derlerdi. Marmaray’dan 440 milyon insan geçti. Dağları delmeye devam edeceğiz zira biz Ferhat'ız, millet Şirin" ifadesini kullandı.

Erdoğan'ın konuşmasından başlıklar şu şekilde:

"Şanlıurfa'daki Göbeklitepe insanlık tarihini değiştirecek önemde bir keşiftir.

Ülkemizin son 17 yılda yaşadığı değişim, gelecek için büyük hedeflere bakabilmemizi sağlıyor.

Dünkü meselemiz patlayan çöplüklerdi, bugünkü meselemiz sıfır atık. Bir yandan tarihi, kültürü, medeniyeti koruyacak diğer taraftan yeni ihtiyaçlara makul yatırımlara yöneleceğiz. Günün yirmi dört saati güvenilir olmayan bir şehir akıllı olsa ne olur olmasa ne olur. Kapı komşusunun halini bilmeyen bir şehir ruhunu kaybetmiş demektir.

Bugünkü toplantımız geleceğin şehirleri konusu ile ilgili yol göstermesi bakımından önemlidir. 'Akıllı şehir' kavramı 1990'larda ortaya çıkmıştır. Kendi akıllı şehir stratejilerimizi geliştirmek için çalışmalara başladık. 11. Kalkınma Planımızda bu hususta kapsamlı bir yol haritasına yer verilmiştir.

Tüm bu hazırlıklarla Türkiye akıllı şehirler konusu ile ilgili dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer alıyor. Belediyelerin akıllı şehir kapsamında önlerinde çok geniş potansiyel duruyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız 100 bin sosyal konut inşasına başlayacak. Sosyal konut müracaatsu hamdolsun genel toplamda 1 milyon 92 bin 741, demek ki halkımız şu an yönetimine güveniyor

Kimi belediyelerimizin şimdiden akıllı şehirler konusu ile ilgili adım attıklarını biliyoruz, bu önemli bir konu.

Biz ülkemizi teknoloji çöplüğü olarak görmek istemiyoruz.

Eskit Türkiye’nin alışkanlıklarıyla geleceğimize de inşa edemeyiz, bunun için önce zihinlerimizi değiştirmeliyiz. Bazı başlar hâlâ yirmi yıl hatta 70 yıl öncesinde kalmış. Ön yargıları parçalamanın atomu parçalamaktan zor olduğu söylenir.

Bazıları siyasi ve bürokratik kariyerini yapılanlara yalnızca direnerek geçirenler var.

Türkiye'nin otomobili gibi iftiharla yaklaşılması gereken bir projeye bile kulp takanlar var. Marmaray Allah'tan denizin altından gidiyor, denizin üstünde çıksa ona da 'istemezük' derlerdi. Marmaray’dan 440 milyon insan geçti. Dağları delmeye devam edeceğiz zira biz Ferhat'ız, millet Şirin.

Biz eser üretmenin gelecek nesillerin gönlünde bu yolla ye etmenin peşindeyiz. Amacı eser ortaya koymak olan her belediye başkanının yanında olmak bizim de boynumuzun borcudur"

15 Ocak 2020 Van/ Çaldiran- Gündem --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.