Trump’tan Ortadoğu'da 'NATO/ME' Çıkışı

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'ın yeni ismi "NATO/ME" olacak biçimde NATO'ya Ortadoğu'da daha çok rol üstlenme çağrısı, ittifakın siyasi olarak komplike bir bölgede ilave ne yapabileceğini tartışmaya açtı.

Trump’ın çağrısının sonrasında, 29 üyeli NATO'nun siyasi açıdan komplike bir bölge olan Ortadoğu'da nasıl bir rol oynayabileceği gündeme geldi.

Trump, Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin Amerika Birleşik Devletleri tarafından öldürülmesinin sonrasında İran'ın Irak'taki Amerika Birleşik Devletleri üslerini hedef almasıyla gözünü NATO'ya çevirdi.

Zaman zaman NATO'nun geçerliliğini sorgulayan ve Avrupalı müttefiklerin külfet paylaşımına daha çok katkı yapması için çağrıda bulunan Trump, ittifakın Ortadoğu'da daha çok rol oynaması için talepte bulundu.

"NATO/ME" Çıkışı

Ortadoğu'da daha çok rol üstlenmesini talep ettiği NATO'nun isminin "NATO/ME" (NATO Middle East-Ortadoğu) olarak değiştirilebileceği tavsiyesinde bulunan Trump, böylece üyeler arasında külfet paylaşımının da daha eşit bir biçimde gerçekleşebileceğini savundu.

Trump, bu atılımnin bunun yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri'nin Ortadoğu'dan çekilmesine de yardımcı olacağını belirterek bazı bölge ülkelerinin de ittifaka katılabileceği sinyalini verdi.

NATO’dan temkinli yaklaşım

Önerinin sonrasında Trump, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile yaptığı telefon görüşmesinde, NATO'nun bölgesel istikrar ve uluslararası terörle mücadeleye daha çok katkı sağlayabileceği konusu ile ilgili anlaşıldığı transfer edilirken, ittifakın halihazırda Ortadoğu'da mevcudiyeti olduğu anımsatıldı.

NATO'nun IŞİD'le Mücadele Uluslararası Koalisyonu’nun bir üyesi olduğu hatırlatılan görüşmede, ittifakın Irak'ta ve Afganistan'daki misyonları ile uluslararası terörizmle mücadeleye kilit katkı sunmuş olduğu vurgulandı.

Genel Sekreter Stoltenberg, bir hafta içinde düzenlediği üç ayrım lı basın toplantısında da NATO'nun Ortadoğu'da daha çok nasıl bir rol üstlenebileceği konusu ile ilgili çalışma yürütmeye açık olduğunu vurguladı.

Ancak Stoltenberg, ittifakın Ortadoğu'ya asker göndermesinden daha fazla Irak'ta yaptığı gibi "mahalli güvenlik güçlerini" eğitmeye daha eğilimli olduğunun altını çizdi.

Stoltenberg, "Uluslararası terörizmle mücadele etmek için en iyi opsiyonun asker göndermek olduğunu düşünmüyorum. Bazen bunu yapmamız gerekiyor yalnız en iyi yol, terörle mücadele etmeleri için mahalli güvenlik güçlerini güçlendirmek" değerlendirmesinde bulundu.

İttifakın Ortadoğu'da daha çok rol alabilmesi için bölge ülkelerinin "rızasının" da gerektiğine işaret eden Stoltenberg, bu bağlamda bölge ülkeleriyle irtibata geçildiğini aktardı.

Lesser: Trump düşünmeden karar verdi

German Marshall Fund'ın Başkan Yardımcısı Ian Lesser, Trump'ın bu tavsiyeyi "çok fazla düşünmeden" yapmış olabileceğine, "Amerika’nın büyük stratejisinin" bir parçası olmadığına işaret etti.

Lesser, Trump'ın bu beklenmedik tavsiyeyle Avrupalı müttefiklerin külfet paylaşımına daha çok katkı sağlamasını amaçlamış olabileceğini açıkladı.

NATO'nun halihazırda Ortadoğu'da bilhassa terörle mücadele alanında önemli katkılar sağladığını ifade eden Lesser, "NATO’nun Ortadoğu’ya görev gücü göndermesi tarzında bir olasılıke yönelik arzu yoğun olmayacaktır. İttifak uzun yıllardan beri kendini seferi savaş durumundan uzaklaştırıp, toprakların savunulmasına odaklıyor" öngörüsünde bulundu.

15 Ocak 2020 Van/ Çaldiran- Gündem --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.