Ruhani'den Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Ülkelerine Tehdit

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, bölgedeki 'Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa kuvvetlerinin güvende olmadığı' tehdidinde bulundu

İran devlet televizyonuna göre, başkent Tahran'da kabine toplantısında konuşan Ruhani, "Biz bölgede güvenlik problemu yaşanmasını istemiyoruz. Bu bölgeden, savaşmadan akıllıca gidin. Bugün Amerika Birleşik Devletleri askerleri güvende değil. Yarın Avrupa askerleri de güvende olmayabilir. Gelin, nükleer anlaşmaya geri dönelim" dedi.

Amerika Birleşik Devletleri'nin nükleer anlaşmadan çekilmesinin bölge güvenliğini olumsuz etkilediğini dile getiren Ruhani, "Bölgedeki güvenlik problemu da Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve dünyanın güvenliğini olumsuz etkileyecektir" şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Ruhani, İran askeri yetkililerini, Ukrayna uçağının düşürülmesiy ile ilgili gerçekleri kamuoyuyla "samimi" bir biçimde paylaşmaya davet etti.

Ruhani, "Halk yöneticilerden samimi ve sadıkane davranış bekliyor. Ben, Genel Kurmay ve askeri kuvvetlerden rica ediyorum. Başından sonuna, olayın detaylarını halkla paylaşın. Halktan özür dileyelim" şeklinde konuştu.

Yolcu uçağının vurulmasının ülkede herkesi şoke ettiğini dile getiren Ruhani, "Ben İran- Irak Savaşı'nda 7 yıl boyunca savunma sisteminden sorumlu kişiydim. Ne savaş, ne de İran tarihinde böyle bir olay görülmemiştir" değerlendirmesini yaptı.

15 Ocak 2020 Van/ Çatak- Gündem --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.