710 Bin Kişinin Doğalgazı Kesildi

Egemen güçlerin Türkiye'yi Suriye'de maşa olarak kullandığını söyleyen Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 'aynı Hataya Libya'da da düşülmesin' çağrısı yaptı. Türkiye'de aylık geliri 673 liranın altında olan 8 milyon 600 bin kişi olduğuna da dikkat çeken Cumhuriyet Halk Partisi önderi, 2019'un ilk 9 ayında 710 bin hanenin doğalgazının kesildiğini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gelir dağılımındaki adaletsizliğin her yıl hızla arttığını belirterek, maaşı asgari ücretten daha az olan emekli sayısının 2 milyona ulaştığını ifade etti. Kılıçdaroğlu, geçen yıl faturasını ödeyemediği için elektriği kesilen kişi sayısının da 3,5 milyonu geçtiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, Aksaray Muhtarlar Buluşması’nın açılışında yaptığı konuşmada kısacası şöyle dedi:

BAŞÖRTÜSÜ ÖZELEŞTİRİSİ: Şu anda seçim yok fakat ben size geldim. Sizleri Ankara’ya da çağırmadım. Artık eski siyaseti bir tarafa bırakmamız lazım. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bizim de eksiğimiz oldu, bizim de yanlışımız oldu. Zamanında Ankara’da oturduk oy istedik. Kadının kafaörtüsü problemin Türkiye’nin problemu haline getirdik. Sana ne kardeşim. Son yılda en büyük değişimi yaşayan parti Cumhuriyet Halk Partisi ’dir.

2 MİLYON EMEKLİNİN MAAŞI ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA: Türkiye’de kişi kafaı aylık geliri 673 liranın altında olan 8 milyon 600 bin kişi var. 2 bin liranın altında emekli aylığı alan 6 milyondan fazla insan. Bin liranın altında dul ve yetim aylığı alanlarında sayısı 647 bin kişi. 2019’un ilk 9 ayında elektriği kesilen hane sayısı 3 milyon 365 bin. Nasıl geçinecek bu haneler. Aynı dönemde doğalgazı kesilen 710 bin hane var.Kişi kafaına milli gelir 10 bin dolar oldu diyoruz. Ben 10 binden vazgeçiyorum bu saydıklarımız kişi kafaına geliri bin dolar olan bile yok. 10 bin doların hesabı şu şekilde yapıyorlar; Bütün geliri topluyorlar bölüyorlar. Gelir dağılımında bir arıza luk varDIŞ POLİTİKA BARIŞ EKSENLİ OLMALI: Bizim dış politikayı barış eksenli yapmamız lazım. Suriye müdahalesini eleştirdiğimde çok reaksiyon çektim. 40 milyar dolar harcadık. 6 milyon 300 bin insan var. Bu resmi rakam, göçmen sayısı çok fazla. Ben aynı şeyi söylüyorum Suriye’de Beşşar Esad’la görüşeceksin, şartlarını masaya koyacaksın. Nüfus yapımız değişti, Libya konusu ile ilgili da kanaatlerimi ifade ettim. Asker glidermek yanlış. Egemen güçler, ateşi elleriyle tutmazlar maşa kullanırlar. Esad’a kızdılar, bizi maşa olarak kullandılar. Şimdi Libya’da bizim ateşi tutmamızı istiyorlar. Birleşmiş Milletler Barış Gücü var. Türkiye’ye kimse düşman değildi, söyleyeceğimiz sözün bölgede bir ağırlığı vardı. Şimdi biz taraf olduk. Barış gücü olsun dedim, kızdılar. Hafter’i BM tanımıyormuş, tanır veya tanımaz sen davet et. Ortadoğu’da Müslüman kanı akıyor arkadaşlar. Silahı verenler Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya. Biz de teşne oluyoruz buna. Niye Müslüman kanı akıyor. Engel olmamız lazım buna. Tarafları buluştur dedik, kıyamet kopardılar. Sonra Putin geldi, Putin’in dediğini yaptılar. Dış politikamızı kim beliyor, dışişleri mi, saray mı hayır Putin belirliyor. Hafter’le görüşün dedik, dünyayı kopardılar, gittiler Rusya’da görüştüler. Mısır’da Sisi darbe yaptı karşı çıktık. 2 eski büyükelçiyi Mısır’a gliderdim. Siyasi idamdan vazgeçin dedik. Bunu yapması gereken hükümet fakat biz yaptık.

15 Ocak 2020 Van/ Çatak- Siyaset --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.