Kadir İnanır’a Bir Destekte Akil İnsanlar'dan Geldi

Çözüm süreci döneminde ‘Akil İnsanlar Heyeti’nde bulunan 14 kişi, Selahattin Demirtaş'ın hikâye sünden sahneye taşınan tiyatro oyununu izlemeye giden Kadir İnanır’a yönelik sözlerinden kaynaklı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya reaksiyon gösterdi. Yapılan açıklamada, “Kadir İnanır’ın yanında duruyor, bakanı sözlerini geri almaya ve özür dilemeye davet ediyoruz” denildi.

Halkların Demokratik Partisi’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın hapishanede yazdığı ‘Devran’ isimli hikâye nün tiyatro oyununa reaksiyon gösteren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, oyunu izleyenler arasında bulunan Kadir İnanır’ı hedef aldı.

‘Akil İnsanlar Heyeti’ içerisinde bulunan 14 kişi ise “Kadir İnanır’ın Yanındayız” başlığıyla bir açıklama yayınlayarak, “Kimi siyasiler oyunu düzeysiz bir biçimde eleştirirken, İçişleri Bakanı daha da ileri gitti, etkinliği izleyenlerden birisi olan Kadir İnanır’a yönelik aşağılayıcı, hedef gösteren ve suç oluşturan bir nefret söylemi kullandı” dedi.Soylu’nun açıklamalarının kabul edilemeyeceği belirtilen açıklama şu şekilde: “Ülkenin ve kişilerin korumakla görevli bir bakanın tanınan bir sanatçıyı hedef göstermesi kesinlikle kabul edilemez. Bu söylem, problemlerin barış içerisinde çözümüne ve bunu temsil eden kişilere yönelik olduğu oranda, durum demokrasi ilkeleri bakımından daha vahim hale gelmektedir. Kadir İnanır’ın yanında duruyor, bakanı sözlerini geri almaya ve özür dilemeye davet ediyoruz.”

Çözüm süreci döneminde ‘Akil İnsanlar Heyeti’nde bulunan ve “”Kadir İnanır’ın Yanındayız” açıklamasına imza atan isimler şu şekilde:

Ahmet Faruk Ünsal

Ali Bayramoğlu

Baskın Oran

Celalettin Can

Doğu Ergil

Etyen Mahçupyan

Fuat Keyman

Levent Korkut

Nihal Bengisu Karaca

Oral Çalışlar

Öztürk Türkdoğan

Vahap Coşkun

Yıldıray Oğur

Yücel Sayman
(DUVAR)

15 Ocak 2020 İstanbul/ Ataşehir- Gündem --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.