İSMEK'te Kürtçe Kurs Müracaatları Başladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) uzun zamandır gündemine aldığı Kürtçe dil kurs müracaatları nihayet başladı.

İSMEK'te Kürtçe kurs müracaatları başladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) uzun zamandır gündemine aldığı Kürtçe dil kurs müracaatları nihayet başladı.

Daha önce Hakkı Savunanlar Platformu ile görüşen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İSMEK içeriğinde Kürtçe dil kurslarının açılacağını söylemişti.

İBB web sitesinden yapılan açıklamada; Esenyurt, Kıraç, Fatih, Bağcılar ve Şişli-Mecidiyeköy’de Kürtçe kursları için kayıt alınacağı ifade edildi.

Açıklamada, Kürtçe kursları için müracaatların 25 Ocak tarihine kadar devam edeceği ve her ilçede ders saatlerinin ayrım lı olacağı kaydedildi.

Bazı ilçelerde kontenjanın 25, bazılarında ise 15 kişiyle sınırlı olacağı kaydedildi.

Ayrıca bütün ilçelerdeki kurs günleri ve saatleri de parametrelik gösteriyor. Hem hafta sonu hem de hafta için kurslar verilecek. Bütün kurslarda toplam 150 kişi için kontenjan açıldığı belirtildi.

Kürtçe kurslarının açılması hakkında sürekli İBB yetkileriyle görüşen Hakkı Savunanlar Platformu Başkanı İlyas Buzgan, kayıtların bu sabah itibarıyla alınmaya başladığını ifade ederek, çok kısa bir süre olduğu halde şimdiye kadar 70’e yakın kişinin kayıt yaptırdığını ifade etti.

K24’e konuşan Buzgan, “70 kişi başvurmuş, bu sayının ilerideki günlerde artacağını öngörüyoruz. Kursların açıldığı Esenyurt, Kıraç, Fatih, Bağcılar ve Mecidiyeköy ilçeleri İstanbul’un Avrupa yakasında bulunuyor. Biz Anadolu yakasındaki ilçeler için de kurs talep etmiştik. Birçok kişi beni aradı Anadolu yakasında da kursların açılmasını istiyor. Bunu da tekrar belediye yetkilileriyle görüşeceğiz. 25 Ocak’ta kayıt müracaatları bitecek. İnsanlar haberdar olsun diye belediye yetkililerinden 1 hafta daha kayıt süresini uzaması isteyeceğiz” şeklinde konuştu.

İSMEK’lerde Zazaki kurslarının da açılması için talepte bulunduklarını ifade eden Buzgan, şöyle dedi:

“Zazaki için kurs önermiştik ancak henüz açılmadı. Önümüzdeki günlerde İBB yetkilileriyle tekrar görüşüp isteğimizi yenileyeceğiz. Öyle tahmin ediyorum ki önümüzdeki dönem Zazaki kursları açılacak.”

İstanbul’da ikamet eden Kürtlerin kurslara ilgi göstermesini istediklerini vurgulayan Buzgan, “Kürtlerin belediyenin açtığı Kürtçe kurslarına müracaatp kayıt yaptırmalarını istiyoruz. Kürtçe’nin yaygınlaşması ve kursların sürekli devam etmesi için herkesin çocuklarını belediyeye gdolayıp kayıt yaptırmalarını istiyoruz” diye konuştu.

Öte yandan İstanbul’da bulunan Kürt Kültür ve Araştırma Vakfı’nda (Kürt-Kav) da Kürtçe’nin Kurmanci ve Zazaki lehçeleri için kurs açıldığı bildirildi.

15 Ocak 2020 Van/ Çaldiran- Gündem --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.