Cumhuriyet Halk Partili Başkanlar Toplantıyı Protesto Etti

Ankara'daki 'Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi'nde konuşan bakanlar Erdoğan övgüsü yapıp, Kanal İstanbul mesajları verince Ekrem İmamoğlu, Mansur Yavaş ve Tunç Soyer'in de aralarında bulunduğu Cumhuriyet Halk Partisi belediye başkanları toplantıyı terk etti.

Erdoğan'a Kanal İstanbul' ile ilgili mektup veren İmamoğlu, "Bugün benim için en kıymetli an kendilerine isteklerimi yinelediğim 4 sayfa mektubumu iletmiş olmam. Nezaketsiz bir gün oldu. Benim için toplantı bitmiştir. Polemik yarışına girmem. Beni İstanbul'da bekleyen çok işim var" dedi.

 Türkiye Belediyeler Birliği’nin Ankara’da ATO Congresium’da düzenlediği ‘Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi’nin açılışına Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra aralarında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın da bulunduğu belediye başkanları katıldı.

 

Erdoğan’ı salonun bulunduğu binanın girişinde belediye başkanları karşıladı. İmamoğlu, bu sırada Erdoğan’a bir zarf uzattı. Zarfı alıp inceleyen Erdoğan ile İmamoğlu arasında gülüşmeler ve samimi diyaloglar yaşandı. İmamoğlu, daha sonra yaptığı açıklamada verdiği mektubun Kanal İstanbul’ ile ilgili olduğunu ifade etti. İmamoğlu, “Mektubu okudu, zira yanlış bilgilendirildiğini düşünüyorum” dedi.

Kongrede Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin, Sanayi ve Ticaret Bakanı Mustafa Varank ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum söz aldı. 3 konuşmacı da Kanal İstanbul projesinin hayata geçirileceğine vurgu yaptı. Bakan Varank  “İstanbul’a hizmet edenler her zaman hedefte olmuştur” dedikten sonra Erdoğan’ın belediye başkanlığı dönemine değindi ve “O dönemki hizmet anlayışı günümüzde devam etmiyor” şeklinde konuştu.

Öğleden sonra İstanbul, Ankara ve İzmir büyükşehir belediye başkanlarının katılımı ile bir oturum düzenlenmesi planlanıyordu. Ancak İmamoğlu ve Yavaş’ın da aralarında bulunduğu Cumhuriyet Halk Partisi  başkanlar toplantıyı terk etti. İmamoğlu, Türkiye Belediyeler Birliği’nin tavrının nezaketsiz olduğunu söylerken söyle konuştu:

 

KATILMAYA ÖZEN GÖSTERDİK: Bugün hangi toplantıda olduğumuzu galiba biliyorsunuz. Türkiye Belediyeler Birliği’nin (TBB) hazırladığı ve bilhassa yüksek teknoloji hakkında belediyelerin ortaya koyduğu projelerin paylaşıldığı ve sunulduğu bir fuar. Ekinde de Sayın Cumhurbaşkanı’mızın bizi selamlayacağı bir konuşma. TBB Başkanı Sayın Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Hanım’ın, özel kalemi arayarak, benim gibi diğer belediye başkanlarımıza ödül verileceği ve bu ödülleri de Sayın Cumhurbaşkanı’mızın vereceğini ifade ederek davet etti. Biz, buraya katılmaya özen gösterdik.

NEZAKETSİZ BİR GÜN OLDU: Sebebi; bilmeyenler için söyleyelim, TBB bizim. Yani Türkiye’deki tüm belediyelerin bütçelerinden para kesilerek yönetilen bir kurumdur. Doğaldır ki, şu anda TBB, bilhassa İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Mersin gibi ilk sıraları teşkil eden belediyelerin bütçesi ile bu arkadaşlarımız orada görev yapıyorlar. Ama bugün, ne yazık ki nezaketsiz bir gün olmuştur. Burada tüm belediyeler var. Her zaman söylediğimiz gibi bakanlar, Türkiye’nin atanmış, görevlerini yapmak zorunda olan bakanları. Örneğin, yüksek teknoloji konuşulacaktı.

YANLIŞ BİR METOT: Ben zannettim ki, yüksek teknoloji hakkında bilişim hakkında program hakkında Teknoloji Bakanı çıkacak, son beş yılda neden 107 milyar dolar Aleni verdiklerini, ihracatla ithalat arasındaki ayrım ın neden 107 milyar dolar olduğunu Alenilayacak, daha fazla iş yapmamız gerektiğini söyleyecek, hep birlikte bu işi üstlenelim diyecek. Onu demedi. Teknoloji Bakanı, ne alakası varsa bir su yolundan bahsetti. Peşinden, Şehircilik Bakanı keza.. Bütün bunlar yanlış ve katılmadığımız bir metot.

GÖRDÜM, MEKTUBUMU OKUYORDU: Dediğim gibi nezaketsiz bir gün yaşanmıştır. Kaldı ki biz, kanalı kuşkusuz tartışabiliriz. İstiyoruz da esasen. Kaldı ki ben, defalarca, ‘Davet edin gelelim, anlatalım sunu yapalım Sayın Cumhurbaşkanım’ diye kendilerinden talepte bulunduk. Benim için bugünün en kıymetli anı, kendilerine bu talebemi yenilediğim dört sayfalık mektubumu vermekti. Gördüğüm kadarıyla da Sayın Bakan’ın konuşması devam ederken ilgisini benim mektubuma döndürmüştü, onu okuyordu. Arkadaşlarım uyardılar.

BRİFİNG VERMEK İSTEDİĞİMİ SÖYLEDİM: İçerik şu; son zamanlarda bilhassa bakanların yalan yanlış ifadeleri ile süreci manipüle etme çabaları, bir gün ifade ettikleri ertesi gün, ‘İmamoğlu metroyu durdurdu. Hiç arsa hareketi yok. Bizim hiçbir su problemumuz yok. Melen Barajı problemu yok’ deyip, Sayın Cumhurbaşkanı’na yanlış bilgiler aktardıklarını, beni kendilerine brifing vermek istediğimi dile getirdim. Ben şu şekilde düşünüyorum: Ben, 16 milyon insanın belediye başkanıyım. Sayın Cumhurbaşkanı da bizim hemkentimiz ailesiyle birlikte. Ben de bu ülkenin en dşayetli, en büyük şehrinin belediye başkanıyım. Dolayısıyla bu hakkımı talep ediyorum, istiyorum, istirham ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanı’na bunu yazılı verdim. Vicdanıyla, adaletiyle bu daveti bekliyorum kendilerinden. Umarım en yakın zamanda olur.

HOŞNUT DEĞİLİZ: Bir diğer problem daha var. 30 büyükşehir belediye başkanı, hatırlayın Eylül ayının ilk günlerinde, aşağı yukarı 4 ay önce bir toplantı yaptık. Bu toplantıda bize bir söz verildi. Bizim tavsiyemizle ortaya çıkan gündem gereği, Sayın Cumhurbaşkanımız dedi ki: ‘Kanunun belediyeler hakkında ne varsa tartışılması ve konuşulması için bir komisyon kurulacak.’ İsimleri kendi belirledi. Benim ismimi, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Mansur Yavaş ve Eskişehir Belediye Başkanı ağabeyimiz Yılmaz Büyükerşen ve AK Partili belediye başkanlarınınım ismini sayarak, 6 bakanı görevlendirdi. Sonra Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Bey’e emanet etti. Hernet fikri olmalı. Khamlecılıktan niye endişe ediyoruz? Bu da bugünün diğer bir ayıbıydı. Duymaktan üzüntü duydum, hicap duydum. Bugün ne yazık ki kötü geçmiştir. Ve TBB, nezaketsiz bir gün hazırlamıştır. Bunu Fatma Hanım’a duyuruyorum. Kendisini biz çok nezaketli biliriz. Onu da ifade edeyim. Yanlış kimdedir, bilemem ancak bize bir yanıt borcu vardır. Bütçenin en büyük kısmını 6-7 belediye sağlıyor. Bizim bütçemizle orada görev yapılıyor. İhtiyacı olan belediyelere birtakım transferlar yapılıyor. Ki yapılmalı. Ama bugün gelinen noktadan hiçbirimiz güzelnut değiliz. Yerelde güçlü belediye başkanları olmamız adına –bütün belediyeler adına konuşuyorum- kötü bir deneyim yaşatılmıştır.”

İSTANBUL’DA BEKLEYEN ÇOK İŞ VAR: Bizim için toplantı bitti. Gerek yok. Düşünsenize, ben çıkıp ne diyeceğim. Gündem, sabahki gündemse, çıkıp ben onlarla polemik yarışına gireceğim. Böyle bir tarzımız yok. Vallahi beni İstanbul’da bekleyen çok işim var. Arkadaşlarımı, şehirlerinde bekleyen bir sürü işi var. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı’mız şu kapıdan çıksın, 100 tane işi çözer. Gündemimiz çok yoğun. Burası yalnızca bizim bugün beyhude vakit geçirmemize neden olur. Onu istemiyoruz.

15 Ocak 2020 Ankara/ Çubuk- Siyaset --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.