Zenginlik Ömrü Uzatıyor

Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere'de yapılan bir araştırma, zengin olmanın beklenen yaşam süresini ortalama dokuz yıl uzattığını ortaya koydu. Araştırmaya göre, fakirların beklenen yaşam süresi zenginlerden dokuz yıl daha kısa.

Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’de yapılan bir araştırma, zengin olmanın ömrü ortalama dokuz sene uzattığı sonucuna vardı. Buna göre daha fakir olanların 50 yaşından sonra beklenen yaşam süresi, zenginlerden ortalama dokuz yıl daha kısa.

İki ülkede aşağı yukarı 25 bin erişkinin yaşam sürelerinin karşılaştırıldığı araştırmada, sosyo-ekonomik etkenlerin yaşlanmayı ve ilerleyen yaşlardaki hastalıkları nasıl etkilediği analiz edildi. Araştırmada, İngiltere’de 50 yaş üzerindeki 10 bin 754, Amerika Birleşik Devletleri’de de 14 bin 803 kişinin verileri karşılaştırıldı. İki ülkede de veriler, gelir üzerinden gruplara bölündü; en zengin ve en fakir grupların yaşam süreleri incelendi.

Gerontology dergisinde yayımlanan araştırma, zengin erkeklerin 50 yaşından sonra 31 sene daha sağlıklı şekilde yaşadığını, bu ortalamanın fakirlar için 22 ila 23 seneye düştüğünü ortaya koydu. Verileri incelenen kadınlar arasında da benzer bir durum saptandı. Buna göre, varlıklı kadınlar 50 yaşından sonra ortalama 33 yıl daha sağlıklı yaşarken, 50 yaşındaki fakir kadınlar arasında bu ortalama 24 ila 25 yıla düştü.

Araştırmada, toplumların fakir kesimlerinin sağlık hizmetlerine erişimindeki eşitsizliklerin kaldırılması tavsiyesi yer aldı.

15 Ocak 2020 Van/ Çaldiran- Yaşam --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.