Putin'in Yeni Başbakanı: Mihail Mişustin

Rusya'da Devlet Başkanı Vladimir Putin'in bazı yapısal değişikliklerin sinyalini vermesinin sonrasında, Başbakan Dimitri Medvedev hükümetin istifasını verdiğini belirtti. Medvedev, Putin'e 'gerekli bütün kararları alma imkânı sunmaları gerektiğini' ifade etti. Kremlin, Putin'in başbakanlık görevini Federal Vergi Dairesi Başkanı Mihail Mişustin’e teklif ettiğini ve Mişustin'in kabul ettiğini belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Federal Meclis konuşmasında ülke yönetiminde yapısal değişikliklerin sinyalini vermesinin sonrasında, Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev hükümetin bütünüyle istifa edeceğini belirtti. Kremlin’in açıklamasına göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Federal Vergi Dairesi Başkanı Mihail Mişustin’e başbakanlık görevine geçmesini tavsiye etti. Mişustin teklifi kabul etti.Medvedev kararını, Putin’le konuşmasının sonrasında yaptığı toplantıda duyurdu. Putin’in Federal Meclis’te yalnızca ülkenin bir yıl içinde yapacağı çalışmaların ilk öncerini tanımlamadığını, bunun yanı sıra Rusya Anayasası’nda yapılacak köklü değişikliklerin tanımını yaptığını kaydeden Medvedev, “Bu değişiklikler, yalnızca Anayasanın bazı maddelerinde değil, genel itibarıyla yasama, yürütme ve yargı erklerinin dengesinde ciddi değişiklikleri birlikteinde getirecek”dedi.

‘PUTİN’E GEREKLİ KARARLARI ALMA İMKANINI SUNMAK İÇİN…’

Bu bağlamda Rusya hükümeti olarak Rusya Devlet Başkanı’na bu kararın uygulanması için gerekli bütün kararları alma imkânı sunmaları gerektiğini söyleyen Medvedev, “Bu koşullar dahilinde, Rusya Anayasası’nın 117. maddesi uyarınca hükümetin bütünüyle istifa etmesinin doğru olacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

MEDVEDEV GÜVENLİK KONSEYİ ÜYESİ OLACAK

Hükümet üyeleri ile bir araya gelen Putin konuy ile ilgili, “Dmitriy Anatolyeviç (Medvedev) her zaman savunma kabiliyetimizi ve güvenliğimizi güçlendirme açısından da bu konularla ilgilendi. Bunun mümkün olduğuna inanıyorum ve ileride bilhassa bu kategorideki konularla ilgilenmesini rica ettim. Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı görevinin oluşturulmasının da mümkün olduğu kanısındayım ve bunu en yakın zamanda yapacağım” şeklinde konuştu.

Putin, Medvedev’in yeni oluşturulacak pozisyona gelmesi için yasada değişiklik yapılması gerekmesi durumunda de bunu yapmaya hazır olduğunu kaydetti. Rusya önderi, Medvedev ve bakanlardan yeni hükümet kurulana kadar mevcut görevlerine devam etmelerini de istedi.

KREMLİN: PUTİN, MİŞUSTİN’İ İSTEDİ

Kremlin basın dairesi, Putin’in, Federal Vergi Dairesi Başkanı Mihail Mişustin’e başbakanlık görevine aday olmasını tavsiye ettiğini belirtti. Açıklamada, “Başkan Vladimir Putin, Mihail Mişustin ile toplantı yaptı ve kendisine başbakanlık görevine geçmesini tavsiye etti. Olumlu cevap alan Putin, Mişustin’in başbakanlık görevine adaylığını (Rusya parlamentosunun alt kanadı) Devlet Duması’nın onayına sundu” denildi.

Duma, Mişustin’in başbakanlık görevine adaylığını yarın görüşecek. Duma basın dairesi, Duma Başkanı Vyaçeslav Volodin’in bugün inanılmaz toplantı düzenlediğini, toplantıya Mişustin’in de katıldığını belirtti. Açıklamada, “Duma Konseyi, hükümet başkanı görevine adaylığın görüşülmesi için 16 Ocak çalışma düzeninde düzeltmea gidilmesini kararlaştırdı” denildi.

MİŞUSTİN KİMDİR?

Mihail Vladimiroviç Mişustin 3 Mart 1966’da Moskova’da doğdu. 1989’da Moskova İmalat Makineleri Enstitüsü’nden (bugünkü Moskova Stankin Devlet Teknoloji Üniversitesi) sistem mühendisliği dalında mezun oldu, 1992’deyse aynı enstitüde yüksek lisansını tamamladı. Doktorasını ekonomi bilimleri dalında tamamladı. 1992-1995 döneminde Uluslararası Bilgisayar Kulübü içeriğindeki test laboratuvarı direktörü görevinde bulundu. 1995-1996 döneminde Uluslararası Bilgisayar Kulübü Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Başkanı görevlerini icra etti. Ağustos 1998’de Rusya Devlet Vergi Dairesi Başkan Yardımcısı görevine atandı. 1999-2004 döneminde Rusya Vergi ve Harç Bakan Yardımcısı görevini yürüttü. 2004-2006 döneminde Rusya Federal Emlak Kadastrosu Ajansı’nın başkanlığını üstlendi. 2007-2008 döneminde Rusya Özel Ekonomik Bölgeler Yönetimi Federal Ajansı’nın başında bulundu. Mart 2008’de Deutsche Bank ile beraber Rusya’da varlık yönetimi, direkt olarak yatırım ve yatırım fonları alanında çalışan en büyük şirketlerden biri olan UFG Şirketler Grubu Başkanı görevine getirildi. 6 Nisan 2010’da Rusya Federal Vergi Dairesi Başkanı görevine atandı.
Evli ve üç çocuk babası olan Mişustin, aktif bir biçimde buz hokeyi oynuyor. Mişustin, Rusya Hokey Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Federal Vergi Dairesi’nin çatısı altında kurulan Sportima isimli hokey takımını yönetiyor. (Sputnik)

15 Ocak 2020 Van/ Erciş- Dünya --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.