Erdoğan ve MHP'ye Kötü Haber

Kadir Has Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre bugün seçim olsa Ak Parti yüzde 40, Milliyetçi Hareket Partisi ise yüzde 8 oy alabiliyor. İki partinin toplamı yüzde 50’yi bulmuyor. Öte yandan Erdoğan’a verilen destekte düşüş var.

Kadir Has Üniversitesi tarafından her yıl yapılan ‘ Türkiye Eğilimleri’ araştırmasının 2019 yılı sonuçları Alenilandı. Araştırmanın sonuçlarına göre Ak Parti son iki seçimde aldığı oydan yüzde 2,5’lik kayıp yaşadı, Milliyetçi Hareket Partisi ise barajı geçecek oy oranına ulaşamadı. İki partinin toplam oyu ise yüzde 50’yi bulmuyor.

2010 yılından bu yana Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Aydın koordinasyonunda akademik bir ekip tarafından sürdürülen araştırma, 26 ilde şehir merkezlerinde yaşayan 18 yaş üzeri 1000 kişiyle yapıldı. Araştırmanın sonuçlarını Prof. Dr. Mustafa Aydın, Prof. Dr. Mitat Çelikpala, Prof. Dr. Murat Güvenç, Prof. Dr. Banu Baybars Hawks, Prof. Dr. Osman Z. Zaim ve Sabri Deniz Tığlı’dan oluşan araştırma ekibi ile Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sondan Durukanoğlu Feyiz kamuoyuyla paylaştı.

Erdoğan'a Destek Düştü
Araştırmaya göre Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a verilen destekte düşüş var. 2017’de 49,7 olan Erdoğan’a destek oranı 2018’de yüzde 33,6 olarak gerçekleşirken, 2019’da ise yüzde 30,9’da kaldı. “Erdoğan’ı desteklemiyorum” diyenlerin oranı 2019’da yüzde 41,3 olarak belirlendi.

Milliyetçi Hareket Partisi Barajı Geçemiyor, Cumhur İttifakı Yüzde 50'yi Bulamıyor
Bugün seçim olsa khamlecıların hangi partiye oy verecekleri de araştırmanın sonuçlarında yer aldı. Buna göre Ak Parti, en son genel ve mahalli seçimlere göre aşağı yukarı yüzde 2,5’luk bir kayıp yaşadı. Milliyetçi Hareket Partisi’nin barajı geçemediği görülürken Ak Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi toplamı da yüzde 50’yi bulamıyor.

Araştırmaya göre kararsızlar dağıtılınca Ak Parti yüzde 40,2, Cumhuriyet Halk Partisi yüzde 33. Halkların Demokratik Partisi yüzde 9,2, Milliyetçi Hareket Partisi yüzde 8,3, İYİ Parti de yüzde 8,1 oy alabiliyor.

Dış Politaka Destek Geriledi
Araştırma sonuçlarına göre hükümetin dış politikalarını “etkin” bulanların oranı 2018 yılında yüzde 32,2 iken 2019’da bu oran yüzde 28,5’e geriledi.

Ekonomik Sorunlar İlk Sırada
Araştırmaya göre Türkiye’de halk, ülkenin en önemli problemlerinda ekonomiyi başta görüyor. Araştırmada tek tek problem alanları değerlendirildiğinde ülkenin en büyük problemu olarak yüzde 19,8’lik oranla ‘terör’ görülürken, hayat pahalılığı yüzde 18,1 ile ikinci, işsizlik ise yüzde 16,8 ile üçüncü sırada yer alıyor. Ekonomi ile ilişkilenen problemler bir arada değerlendirildiğinde ise işsizlik, hayat pahalılığı ve ekonomik durgunluk (yüzde 6,7) toplamda yüzde 46,1 oranla birinci sıraya yerleşiyor.

Yüzde 50 Kitap Okumuyor, Yüzde 73,5'i Tiyatroya, Yüzde 38'i Sinemaya Gitmiyor
2019 yılında hiç kitap okumayanların sayısı yüzde 60,9’dan yüzde 50,9’a gerileyerek azaldı. Buna karşın her gün kitap okuyanların sayısı artış göstererek yüzde 2,6’dan 4,3’e yükseldi. Araştırma sonuçlarına göre sinemaya ayda üç-dört kez gidenlerin sayısında artış gözlemlenirken, futbol maçına, sergiye ve konsere gidenlerin sayısı da 2018 yılına göre arttı. Hiç sinemaya gitmeyenlerin oranı yüzde 38,3; hiç tiyatroya gitmeyenlerin oranı ise yüzde 73,5 oldu.

15 Ocak 2020 Kahramanmaraş/ Ekinözü- Siyaset --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.