Çavuşoğlu’dan SMO’lulara Vatandaşlık Verileceği İddialarına Cevap

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye Milli Ordusu (SMO) mensuplarına, Libya'da savaşmaları karşılığı vatandaşlık verileceği iddialarının tamamiyle gerçek dışı olduğunu ifade etti.

Mevlüt Çavuşoğlu, CNN Türk'te katıldığı canlı yayında, Libye ve İdlib’de ateşkes hususlarını değerlendirdi.

Suriye ve Rojava’da savaşan SMO mensuplarının Libya'da para ya da Türk vatandaşlığı karşılığında savaştırılacağı savına yönelik soruya Çavuşoğlu şu cevabı verdi:

"Bu iddialar tamamiyle gerçek dışı. Suriyeliler üzerinden muhalefetin çok yanlış tutumları oluyor. Bunun bir insani dram olduğunu acele unutuyoruz. O iddiaların hiçbirisi doğru değil. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığının nasıl alınacağı kanunlarda belli. Dolayısıyla milletvekillerimizin ve siyasetçilerimizin de gerçek dışı, hayal ürünü iddialara inanıp veya inanmak isteyip gündeme getirmesi doğru değil"

Çavuşoğlu, Libya'da Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ile iş birliğinin Birleşmiş Milletler (BM) kararları ve uluslararası hukuka makul olduğunu ifade etti.

"İdlib'de ateşkes bozuldu mu?" sorusunu cevaplarken Çavuşoğlu, İdlib'de durumun vahim hale geldiğini, Türkiye ve Rusya'nın görüşmelerinden sonra ateşkes ilan edildiğini hatırlattı.

İdlib'de sükunetin sağlanması durumunda Suriye Anayasa Komisyonunda ilerleme sağlanabileceğine işaret eden Çavuşoğlu, Suriye hükümetinin muhalefetten "kendisini terörist ilan etmesi şartını getirdiğini" ifade etti.

Bu tutumla Şam yönetiminin askeri çözüme inandığını ifade eden Çavuşoğlu, "Bunun durdurulması lazım. Bu biçimde olmaz. Eğer sokak çatışmasına dönerse bu savaş bitmez. Rejim, İdlib ile biteceğini düşünüyorsa orada da bitmez. Zaten şu anda kontrol ettiği diğer yerlerde de hiçbir şey sağlayamadığı için insanlar isyan etme noktasına gelmiş. Farklı ülkelerin istihbaratlarının rapor ederı da bu yönde" şeklinde konuştu.

Çavuşoğlu, bir an önce siyasi çözüme gidilmesi gerektiğini kaydederek, bu savaşın bitmesi, İdlib'de ateşnet korunması için Türkiye'nin çaba sarf ettiğini açıkladı.

Guardian iddia etmişti

İngiltere'de yayımlanan Guardian gazetesi, 2 bin Suriyeli savaşçının Libya'da savaşmak üzere Türkiye üzerinden bu ülkeye gittiğini ya da gitmekte olduğunu yazmıştı.

Haberi Türkiye, Libya ve Suriye'de üç kaynağa dayandıran Guardian bu savaşçıların, Türkiye'nin destek verdiği Fayez el Sarraj hükümeti için savaşacağını aktardı.

Guardian'a konuşan Suriye Milli Ordusu kaynakları, Suriye'de 450-550 TL maaş verilen militanların Libya'da 2 bin dolar (11 bin 800 TL) kazanacağını, savaşçıların altı aylık iş sözleşmesini Türk ordusuyla değil Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'yle imzaladıklarını, Türkiye'nin ise bütün savaşçılara Türk vatandaşlığı vadettiğini ifade etti.

Öte yandan The Forum for Regional Thinking'de araştırmacı ve insan hakları aktivisti Elizabeth Tsurkov da, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Libya'da Türkiye adına savaşan militanlara, altı ay Libya'da savaşmaları karşılığında vatandaşlık verileceği taahhüdünde bulunulduğunu iddia etti.

Twitter'dan yaptığı paylaşımda, Türkiye tarafından verilen bir kimlik kartının fotoğrafını da yayımlayan Tsurkov, paylaşımında, "Libya'da savaşan Türkiye destekli Suriyeli gruplar içindeki kaynaklar, altı ay Libya'da savaşmaları karşılığında, kendilerine Türkiye vatandaşlığı sözü verildiğini ifade etti. Bu gruplar içindeki birçok komutan, geçen ay içinde Türk vatandaşlığı ve pasaportu aldı" iddiasını dillendirdi.

16 Ocak 2020 Ankara/ Çamlidere- Gündem --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.