Demirtaş'ın İlk Romanı Leylan'a Yayınevlerinden Destek

Selahattin Demirtaş'ın cezaevinde kaleme aldığı hikâye kitapları, PTT'nin sitesinden kaldırıldı. Bu duruma reaksiyon gösteren bazı yayınevleri, Demirtaş'ın yeni kitabı "Leylan" için destek mesajları yayınladı.

Dipnot Yayınları etiketiyle 22 Ocak’ta okurla buluşacak olan Demirtaş’ın ilk Romanı Leylan için çoğu yayınevinden destek geldi.

Avesta Yayınları’nın resmi twitter hesabından konuya dair yapılan paylaşımda, “Selahattin Demirtaş’ın daha yayımlanmamış Romanına dair yapılan birtakım tartışmalar, kanaat özgürlüğünün çerçevesini aşıyor, direkt olarak kanaat ve ifade özgürlüğüne ve onu yaym a hakkına bir müdahaledir. Dipnot Yayınlarının yanındayız.” ifadelerine yer verildi.

Demirtaş'ın yeni kitabı Leylan’a bir destek de Yordam Kitap’tan geldi. Yordam yayınevinden yapılan açıklamada, “Siyasetçi ve yazar Selahattin Demirtaş'ın kitaplarının satışını önlemek için yürütülen kampanyayı ve yasakçı anlayışı kınıyor, ünlü Alman şairi H. Heine'nin sözlerini hatırlatıyoruz: "Bugün kitapları yakan, yarın insanları da yakar." Yayıncısı Dipnot Yayına başarılar diliyoruz” denildi.

Tekin Yayınevi ise, “Düşüncenin ifade edilmesi, yayılması ve yayımlanması için aynı çatı altında beraber mücadele ettigimiz, dostumuz Dipnot Yayınevi’nin yanındayız. Her alanda ve her mecrada #Leylan'ı satarız! Kimse canını sıkmasın” sözleriyle önümüzdeki hafta çıkacak Leylan kitabına destek verdi.

Telos Yayınları tarafından yapılan paylaşımda ise, “Selahattin Demirtaş'ın kitaplarının satışını önlemeye yönelik kampanyayı hayli tehlikeli buluyoruz. Bugün Demirtaş şahsında cisimleşen yasakçılık ve sansürün, bu coğrafyada yıllarca uygulandığı ve hiçbir olumlu sonuç getirmediği unutulmamalı. Dipnot Yayına başarılar diliyoruz” İfadeleri kullanıldı.

Demirtaş’ın ilk Romanı Leylan’ı yayınlayan Dipnot’un yanında olduklarını belirten NotaBene Yayınları tarafından yapılan açıklamada, “Genişleyeceği ve genelleşeceği Aleni bir saldırı dalgası karşısında kanaatyi ve kitabı yeniden savunmak zorundayız. Dost ve kardeş yayınevimiz Dipnot Yayın'ın yanındayız” ifadeleri kullanıldı.

Edirne F tipi cezaevinde tutuklu bulunan HDP’nin ( Halkların Demokratik Partisi) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın cezaevinde yazdığı kitaplar, İBB’ye ait İstanbul Kitapçısı’nda satışa sunuldu. Sosyal medyada bazı kesimler tarafından eleştirilen bu durumun sonrasında, PTT’nin alışveriş sitesi PTTAvm.com da Demirtaş’a ait kitapların satışını sitesinden kaldırdı.

16 Ocak 2020 Van/ Çaldiran- Gündem --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.