Ak Parti'de 'Transfer' Çatlağı: 'Büyük Kopmalar Yaşanabilir'

Ak Parti, belediye başkanı aktarımıni önceki gün resmen başlattı.

İktidarın, yeni partilerin kurulmasıyla beraber olası geçişlere karşı “parti güç kaybediyor” görüntüsünü engellemek ve Millet İttifakı’nda da çatlak yaratmak için bu atılımyi yaptığı belirtiliyor.

Ancak partide aktarımın doğru olup olmayacağı, partiye fayda getirip getirmeyeceği hususlarında tam bir görüş birliği bulunmadığı söyleniyor. Hatta bazı milletvekillerinin kendi illeriy ile ilgili aktarmalere itiraz ettiği, bu nedenden dolayı bazı sorunlar yaşandığı konuşuluyor.

Cumhuriyet'ten Emine Kaplan'ın haberine göre parti kulislerinde, konuy ile ilgili şu değerlendirmeler yapılıyor.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Torun ise, Ak Parti’nin baskı ve tehditle belediye başkanlarını aktarma ettiğini belirterek “FETÖ borsasından sonra belediye borsası kurdular” diyor.

Haberde aktarılana göre, bazı Ak Parti yöneticileri her ne kadar partiye geçecek belediye başkanı sayısının 100’e yakın olduğunu söylese de sayının 70’i geçmeyeceği dile getiriliyor.

Transfer olacak belediye başkanlarının büyük bölümünün de daha önce Ak Parti’den seçilmiş, daha sonra milletvekilleri ve teşkilatlarla uyum sağlayamadığı ve itirazlar sebebiyle aday gösterilmediği için diğer partilerden veya bağımsız olarak seçilenlerden oluştuğuna dikkat çekiliyor.

Aday yapılmayıp diğer partilere gidenlerin tekrar partiye dönüşlerinin sorun yaratacağı görüşü öne çıkarken “Yerel seçim sürecinde bu isimler, teşkilatlar ve milletvekilleriyle yapılan değerlendirmeler ile anket sonuçlarına göre aday yapılmamış. Bunun üzerine partiden ayrılıp diğer partilerden aday olup seçilmişler. Şimdi bunların partiye aktarma edilmesi, mahalli seçim sürecinde kendilerine itiraz eden vekil ve teşkilatların boşa düşürülmesi ve ezilmesi anlamına gelir. Daha önce sorun yaşamış isimler, partiye döndüğü zaman hem vekiller hem de teşkilatlarla içten içe problemler devam edebilir. İtirazlara rağmen aktarma huzursuzluğa neden olur” değerlendirmesi yapılıyor.

Kulislere yansıyan bilgilere göre, belediye başkanı aktarımınin etik olarak doğru olup olmadığı da parti içinde tartışılıyor.

Bazı partililer, Ak Parti’den gitmiş olsa dahi belediye başkanı aktarımınin doğru olmadığını belirtirken “Yerel seçimin hareketlileri biraz ayrım lı olsa da çoğu seçmen kimi aday yaparsa yapsın isme değil partisine oy veriyor. Oy verdiği partinin belediye başkanının bir diğer partiye geçmesi hiçbir seçmenin güzeluna gidebilecek bir durum değil. Transferler seçmende daha büyük kopmalara yol açabilir” görüşünü dile getiriyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Menfaat nerede ise oraya gidiyorlar. Bu trenden inenler bir daha bu trene binemezler. Bu davada bu treni terk edeni bu can bu tende olabildiğince bir daha bu trene kabul etmeyiz” sözlerini anımsatan bazı Ak Parti’lilerin ise, “Yerel seçimde aday yapılmadığı için diğer partiye gidenleri şimdi yeniden partiye alıyoruz, bunu nasıl Alenilayacağız” değerlendirmesini yaptığı kaydediliyor.

Dün 09:29 TSİ Ankara/ Çankaya- Gündem --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.