Savcı 7 gazetecinin beraatına itiraz etti

Musa Çitil'i “hedef göstermek”le suçlanan 7 gazeteci ile ilgili verdiği beraat kararının gerekçesini açıklayan mahkeme, paylaşımları “bilgi verme, eleştirme, yorumlama işlevi ve ifade özgürlüğü” kapsamında değerlendirdi. Savcı, beraat kararına itiraz etti.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Haber Ajansı'nın (DİHA), Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki sokağa çıkma yasağı sırasında "Kuşatmanın adı 'Bayrak 12', başındaki isim Musa Çitil" başlığıyla yayınlandığı haberi sosyal medya hesaplarından paylaştıkları gerekçesiyle gazeteciler Ömer Çelik, A. Vahap Taş, Çağdaş Kaplan, Selman Çiçek, Hamza Gündüz, İnan Kızılkaya, Kemal Sancılı ile Selim Gönenç ile ilgili "Kolluk görevlisini hedef göstermek" iddiasıyla, Çiçek ile ilgili ilaveten “örgüt propagandası” yaptığı gerekçesiyle dava acımıştı.

Diyarbakır 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın 18 Aralık’ta görülen duruşmasında 7 gazeteci ile ilgili beraat kararları verildi. Mahkeme, yargılamanın gerekçeli kararını belirtti.

Kararda, yapılan paylaşımların “hedef gösterme olarak kabul edilemeyeceği, basının bilgi verme, eleştirme, yorumlama işlevi ve ifade özgürlüğü kapsamında” olduğu ifade edildi.

YARGITAY KARARINA İŞARET EDİLDİ

Mahkeme kararının gerekçesinde, gazetecilerin alınan ifadelerinde paylaşımı haber amaçlı yaptıkları ve suçlamaları kabul etmediklerine değinerek, davaya konusu ile benzer bir olay ile ilgili Yargıtay 16'ıncı Ceza Dairesinin 23 Haçünkün 2015 tarihli kararını hatırlatıp, Anayasa’nın 26 ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 10’uncu maddelerine işaret etti.

Gerekçeli kararda Yargıtay’ın aldığı karara atıf yapılarak, "3713 sayılı Kanunun 6/1. maddesinde düzenlenen hedef gösterme suçunun oluşabilmesi için kişilerin terör örgütlerine hedef gösterilmiş olmasının gerektiği, dava konusu internette bulunan yazı ve web sitesinin niteliği bir bütün olarak değerlendirildiğinde; bu kapsamda hedef gösterme olarak kabul edilemeyeceği demokratik toplumun zorunlu öğelerindan olan basının bilgi verme, eleştirme, yorumlama işlevi ve Anayasanın 26, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 10. maddelerinde düzenlenen ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiği gözetilmeden sanığın atılı suçtan beraatı yerine yazılı gerekçe ile mahkumiyetine karar verilmesi, kanuna aykırı..." olduğu belirlenmesinde bulunuldu.

Yine haberin yayınlandığı tarih itibariyle herhangi bir yayın yasağı kararının bulunmaması üzerinde duran mahkeme, "Atılı suçun oluşabilmesi için terörle mücadelede görev almış kamu görevlilerinin hüviyetlerinin, onları hedef göstermek amacıyla Alenilandığının/yayınlandığının ortaya konulması gereklidir" dedi.

BASININ İŞLEVİ

Kararda gazetecilerin haberde ve yayında Çitil'in üst kamu görevinden dile getirdiğini belirten mahkeme, aynı nitelikteki haberlerin ulusal medyada bulunduğuna dikkat çekti.

Mahkeme, "Bu kapsamda yayının sanıkların, katılanı hedef göstermek amacıyla paylaştıklarına dair savunmalarının aksini ortaya koyan bir delil bulunmamıştır. Bu nedenlerle de, 3713 sayılı Kanunun 6/1. maddesinde düzenlenen hedef gösterme suçunun oluşabilmesi için kişilerin terör örgütlerine hedef gösterilmiş olmasının gerektiği, dava konusu internette/sosyal medya hesaplarında bulunan yazı ve hesapların niteliği bir bütün olarak değerlendirildiğinde; yayının hedef gösterme olarak kabul edilemeyeceği, demokratik toplumun zorunlu öğelerindan olan basının bilgi verme, eleştirme, yorumlama işlevi ve Anayasa'nın 26'ıncı maddesi ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 10'uncu maddesinde düzenlenen ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiği gözetildiğinde, atılı suçun öğeleri oluşmadığından sanıkların atılı suçlamadan tek tek beraatlarına karar verilmiştir" diye açıkladı.

SAVCIDAN İTİRAZ

Mahkemenin paylaşılan haberde suç nedenu bulunmadığını bu gerekçelerle ortaya koymasına rağmen, gerekçeli kararının yazılmasının sonrasında karar duruşmasında gazetecilerin sözkonusu suçlamalarla cezalandırılmasını talep eden Cumhuriyet Savcısı, beraat kararlarına itiraz etti.

Savcının itirazı üzerine dosyanın gönderildiği İstinaf Mahkemesi’nin önümüzdeki aylarda karar vermesi bekleniyor.

16 Ocak 2020 Diyarbakir/ Hani- Gündem --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.