Van'daki Siyasi Partiler: Yasaklara Son Verin

Van'da 3 yılı aşkın süredir devam eden eylem ve aktivite yasağıyla OHAL'in fiili olarak sürdürüldüğünü kaydeden siyasi parti temsilcileri, Anayasa'yı çiğneyen ve 15 günde bir uzatılan programa son verilmesini istedi.

Van Valiliği, 15 Temmuz askeri kalkışmanın sonrasında ilan edilen Olağanüstü Hal'i (OHAL) gerekçe göstererek 21 Kasım 2016 tarihinden bu yana 15 günde bir derli toplu olarak şehirteki bütün eylem ve aktiviteleri yasaklıyor. Fiili olarak sürene OHAL durumunu ve bin 152 gününe giren eylem aktivite yasağını değerlendiren şehirteki siyasi parti temsilcileri, bu duruma bir an önce son verilmesini istedi.

'VALİ KEYFİNE GÖRE DAVRANIYOR'

Hiçbir şehirte yasağın bu kadar uzun sürmediğini belirten HDP (Halkların Demokratik Partisi) Van İl Eşbaşkanı Ökkeş Kava, şehirde ayrım lı bir politikanın uygulandığını dile getirdi. Bir gün bile Aralık vermeden her 15 günde bir yasağın uzatıldığını hatırlatan Kava, "Halkın iradesi gasp edilerek kayyım olarak atanan vali, bir yandan ‘ben şehrin valisiyim’ diyor, bir yandan da belediyede kayyım olarak oturuyor. Pratikte de Ak Parti’nin il başkanı gibi hareket ediyor. Keyfine göre her 15 günde bir Van’da eylem ve aktivite yasağını uzatıyor. Verilen süper yetkilerle beraber, hiçbir devlet kurumu hesap sormuyor. Kenti tek başına yönetiyor. Muhalif olan hiçbir kurum ve siyasi partinin mevcut duruma karşı sesini yükseltmesine izin verilmiyor. Basın açıklamasına bile izin verilmiyor. Halkların Demokratik Partisi olarak biz bu politikayı kabul etmiyoruz ve buna karşı her zaman mücadele ediyoruz” dedi.

ANAYASA ÇİĞNENİYOR

Valilerin verilen yetkilerin gücüyle kanaat ve ifade özgürlüğünü ortadan kaldırdığını ifade eden İnsan ve Özgürlük Partisi Genel Başkan Yardımcısı Murat Bozdemir de “OHAL dönemine çevrilen bir dönemle karşı karşıyayız. Siyaset yaptığınızda, konuştuğunuzda ve hükümet karşıtı en ufak eleştiri yaptığınızda direk sopasını gösteriyor. Bu sopayı adalet mekanizmasıyla ve kolluk kuvvetleriyle gerçekleştiriyor. İktidar ‘siyaseti sadece ben yapabilirim’ diyor. Apolitik bir toplum oluşmasını, politik olanların da seslerinin çıkarmamasını istiyor. Bu yasakla anayasa çiğneniyor. Buna karşı herkes hakkı olan toplantı ve gösteri yürüyüş hakkını kullanması gerektiğini düşüyor ve bu yasakların demokrasiyle hiçbir ilgisi olmadığı söylüyoruz” şeklinde konuştu.

OHAL BÖLGEDE SÜRÜYOR

Ak Parti’nin iktidara gelmeden önce OHAL karşıtı söylemlerini ve iktidara geldiği zaman sarf ettiği "OHAL’i kaldırdık" sözlerini hatırlatan Saadet Partisi İl Başkanı Özay İlhan ise şöyle dedi: "Ak Parti iktidara geldiğine OHAL’e karşı söylemler gelişti. Bölgemizde devam eden OHAL kısmi bir biçimde kaldırdı. İnsanlar biraz nefes aldı. Fakat daha sonra yaşanan olayla beraber ilan edilen OHAL, kaldırılmasına rağmen bölgemizde sürüyor. İnsanların demokratik hak arayışlarını meydanlarda seslendirmesi gerekiyorsa, özgür ülkelerde olması gerekiyor. Türkiye’nin de demokrasi ve özgürlük açısında gelişmesini istiyorsak, bizlerin de daha serbest bir yapıya kavuşması gerekiyor. Her 15 gün uzatılan yasağın gerekli olmadığı düşüncesindeyim. Şiddete müracaatlmadan yapılacak eylem ve aktivitelerin önün açılmalıdır.”

HAKLAR ASKIYA ALINDI

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Mehmet Kurukçu ise konuya dair şöyle dedi: "OHAL ülkesi haline geldik. Tamam valilere bazı haklar verilmiş olabilir; ancak bunu sürekli hale getirmek Aleniça anayasal hakları askıya almak demektir. İnsanlar kendi haklarını talep etmek, haklarını savunmak, bir biçimde kendilerini ifade etmek istiyorlar. Hem ilaveten bir insanın kendini ifade etmek istemesi, fikrini söylemesi kadar doğal ne olabilir? Ayrıca insanlar hak talep ederken şiddetin veya tehlikenin olacağı düşünülmesi hata ki bir insan hakkını arıyorsa şiddetten de tehlikeden de uzak biridir. Kimse de kamu düzenini bozmak istemez, milli güvenilirği bozacak bir ortam yaratmaz. Tek amaç kendini ifade etmek istemesidir."

MA

16 Ocak 2020 Van/ Çaldiran- Siyaset --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.