İki İsim Toplumun Muhalefet İhtiyacını Karşılamaya Başladı

Optimar Araştırma Şirketi'nin Türkiye genelinde yaptığı ankete göre "Yeni partiye ihtiyaç var" diyenlerin oranı yüzde 14.9'a düştü.

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, "Yeni kurulan veya kurulacak olan partiler ile ilgili bilgileri bazı zamanlar paylaşıyorum. Ama bir yandan da bu partilere olan ilgi ne düzeyde onu ölçmeye çalışıyorum" dedi. Daşdemir'in önemli bir noktaya dikat çektiğini belirten Selvi; Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş'ın, toplumun muhalefet ihtiyacını karşılamaya başladığını aktardı.

Abdulkadir Selvi, "Yeni partilere ilgi azalıyor" yazısında Optimar Araştırma Şirketi Başkanı Hilmi Daşdemir ile konuştuğunu açıkladı. Selvi'nin yazısının bir bölümü şu şekilde:

"Yeni partilere ihtiyaca dair en yüksek oranı yüzde 34.6’yla 2019 yılı Şubat ayında bulduklarını açıkladı. Yani mahalli seçimlerden hemen önce. Yerel seçimlerden sonra ise ’Yeni partiler kurulsun’ diyenlerin oranında hızlı bir düşüş belirleme edilmiş. Optimar’ın 12-15 Kasım tarihleri arasında Türkiye genelinde yaptığı ankette ’Yeni partiye ihtiyaç var’ diyenlerin oranı yüzde 14.9 çıkıyor. Bu oran eylül ayında 25.8’den ekim ayında 18.6’ya gerilemiş. Ali Babacan partisini kurana kadar bu oran yüzde 10’a düşerse şaşırmayın. Optimar Başkanı Hilmi Daşdemir’den bu sonuçlarını yorumlamasını istedim.

Daşdemir önce önemli bir noktaya dikkat çekti.

‘Yeni partiye ihtiyaç var diyenlerin ilk önce homojen olmadığını görüyoruz. Kimi yeni partinin kimliğinin Atatürkçü olmasını, kimi milliyetçi olmasını, kimi demokrasiyi öncelemesini, kimi ekonomiyi, kimi ise İslamcı bir çizgide olmasını istiyor’ dedi.

Sonra madde madde anlattı.

'Yeni parti kurulmalı’ diyenlerin tek bir partide toplanması mümkün gözükmüyor.

Cumhuriyet Halk Partisi ’li belediyeler yeni partiye olan istekleri azalttı. Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş, toplumun muhalefet ihtiyacını karşılamaya başladı.

Dün 10:35 TSİ Van/ Çaldiran- Gündem --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.